נדל"ן

זוכי מחיר למשתכן בגליל ים חוששים מעיכובים: "אי-ודאות גבוהה"

לפי סעיף בחוזה המכר, החברה לפיתוח הרצליה יכולה לפנות את הקבלן מהמגרשים לפרק זמן של עד 18 חודשים; "הדירות עלולות להימסר רק בסוף 2021"

ענת דניאלי 12:3823.02.18

זוכי מחיר למשתכן בשכונת גליל ים בהרצליה, חוששים מעיכובים באכלוס הדירות. "אנו שבוע ימים מבחירת דירה בפרויקט, אולם לצד ההתרגשות הרבה ישנה אי-ודאות גבוהה", מסרו הזוכים.

 

בכנס הסברה לזוכים אודות הפרויקט, שהתקיים השבוע, הם הבינו כי לפי סעיף בחוזה המכר, החברה לפיתוח הרצליה יכולה לפנות את הקבלן מהמגרשים לפרק זמן של עד 18 חודשים. זאת על מנת לאפשר לחברה העירונית להשלים את העבודות החלות עליה בפיתוח השכונה.

 

עוד ציינו הזוכים כי בכנס הוסבר שהפסקת עבודות ההקמה של הפרויקט לטובת פיתוח תשתיות השכונה היא "עניין ודאי, והשאלה היחידה היא מועד הכניסה לעבודות; כך, העיכוב עלול להוביל למצב בו דירות יימסרו רק בסוף 2021, כמעט 5 שנים מפרסום תוצאות ההגרלה".

 

יצוין כי מדובר בשכונה חדשה והפרויקט שוכן על חטיבת קרקע שלא פותחה ועל כן יש צורך בעבודות פיתוח רבות, בהן הקמת כבישים ומדרכות. תקופת המתנה כזו אינה אירוע נדירה בעת הקמת שכונה חדשה. ואולם בנוסף טענו הזוכים כי ייתכנו עיכובים נוספים במסירת הדירות נוכח פתרונות ניקוז לשכונה והסטת נחל גלילות.

 

אזור גליל ים אזור גליל ים צילום: עמית שעל

עוד טענו הזוכים כי במידה שיתרחשו עיכובים אלה, עשויים להיווצר עיוותים במבנה לוח התשלומים. כאשר התשלום הראשון בחוזה המכר מותנה בקבלת היתר הבנייה ובמידה וזה יתעכב יידחו שני התשלומים הראשונים, אך שאר התשלומים לא יידחו. כך עשוי להיווצר מצב בו יתבקשו לתשלום שלישי לפני השני וכן הלאה.

 

לטענתם, "השכל הישר גורס כי בכל דחייה של התשלום הראשון, בגין אי קבלת היתר הבניה, ידחו בהתאמה כל התשלומים על פי נספח התשלומים".

 

בפרויקט של רמי שבירו בהרצליה גליל ים ישנן 276 דירות מהן 221 מחיר למשתכן ב-6 בניינים בני 12 קומות. המחיר למ"ר הוא 17.54 אלף שקל. טענות נוספות שהעלו הזוכים בעבר נוגעות לכך שתמהיל הבינוי כולל בעיקרו דירות גדולות ולכן יקרות. כך למשל בפרויקט ישנן 28% דירות של 6 חדרים שעלותן מתחילה מ-2.8 מיליון שקל.

 

לפי התוכנית הממשלתית, הפרויקטים יוצאים להגרלות עוד בטרם הבשילו לכדי היתר בנייה או היתר בתנאים. כך רק כשהפרויקט מבשיל מתקיים כנס הזוכים בו מוסבר להם המידע השלם אודותיו. לאחריו מתקיים הליך בחירת הדירות לפי מיקום הזכייה ולבסוף נחתם חוזה המכר מול הקבלן.

 

ממטה הדיור במשרד האוצר נמסר: "מטה הדיור במשרד האוצר, משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל, יחד עם הרשות המקומית, פועלים גם בפרויקט גליל ים בהרצליה לקיצור הזמנים ובכלל זה מסירת קרקע לקבלן. בפגישת המעקב שהתקיימה לאחרונה ברשות מקרקעי ישראל, עדכנו הגורמים בעירייה כי להערכתם תוקדם מסירת קרקע במתחמי הקבלן שבירו. בנוסף, עד לבדיקת העניין לא תתאפשר בחירת דירות".

 

מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "החברה לפיתוח ממשיכה לעבוד במתחם ע"מ להשלים את הליך מסירת המגרשים ואת הכנת התשתיות בהתאם להסכם הגג שנחתם. החברה לפיתוח, מטעם עיריית הרצליה, מחויבת למסור את המגרשים ליזם לא יאוחר מ-18 חודשים מיום חתימת היזם והחברה לפיתוח על הסכם הפיתוח (נספח ח' להסכם הגג), בדיוק כפי שקובע הסכם הגג". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x