$
חדשות נדל"ן

פקק בכניסה לוועדה להאצת הבנייה למגורים: חצי מדירות הוותמ"ל לא נכנסו להליכי אישור

דו"ח לסיכום שלוש שנות פעילות הוועדה לתכנון מהיר חושף כי עד כה אושרו לבנייה 105 אלף דירות, 51 אלף נוספות בשלבי תכנון, וכ־135 אלף טרם נכנסו אליה

אמיתי גזית 08:3406.02.18

בשלוש שנות פעילות הוותמ"ל - הוועדה שהקים משרד האוצר כדי להאיץ הליכי תכנון למגורים - היא אישרה 105 אלף דירות, מהן 20 אלף להשכרה ארוכת טווח, ו־51 אלף נוספות מצויות בשלבי תכנון, כך עולה מדו"ח שפרסם אתמול משרד האוצר ומנהל התכנון. עם זאת, מבדיקת "כלכליסט" עולה כי כ־135 אלף דירות שקבינט הדיור הפנה לוועדה טרם נקלטו בה, כלומר כמחצית מכלל הדירות שהופנו אליה.

 

הדירות שטרם נקלטו בוועדה מצויות בשלבים טרום־תכנוניים: תוכניות לבניית כ־60 אלף דירות מצויות כיום בסטטוס ראשוני ביותר של "ישיבת התנעה", וכ־74 אלף דירות בסטטוס של "שולחן עגול", במהלכו מגיעים אנשי התכנון להבנות עם הרשות המקומית ומשרדי הממשלה הרלוונטיים. 70 אלף מהדירות הללו הועברו לוותמ”ל לפני יותר משנה. בין היתר נכללת בהן תוכנית לבניית 6,000 דירות בחדרה, שאינה מקודמת בשל התנגדות העירייה. כמו כן מעוכבת תוכנית לבניית 10,000 דירות ביבנה בגלל פתרון תחבורתי מורכב הכולל קירוי של מסילת הרכבת.

 

שאר התוכניות המעוכבות הן לבנייה ביישובים ערביים. בוותמ”ל מבקשים שהתכנון יבוצע על ידי הרשות המקומית כדי לשמר אוטונומיה תכנונית. אלא שברוב המקרים הרשויות הערביות נעדרות משאבים ומתקשות להתמודד עם האתגר. מלבד זאת, קרקעות רבות במגזר הערבי הן פרטיות, ובעלי הקרקע מתנגדים להפקעה לצורכי ציבור.

על פי הדוח, מהרגע שקבינט הדיור מכריז על מתחם מסוים כמועדף לדיור, ומאפשר לקדם את התכנון בו בותמ”ל, ועד שתוכנית הבנייה מאושרת חולפים בממוצע 20 חודשים. פרק הזמן הממוצע לאישור תוכנית בוועדה עומד על כעשרה חודשים בממוצע. מתוך כלל התוכניות שאושרו בוותמ"ל החל שיווקן של קרקעות לבניית כ־19 אלף דירות. 29% מהדירות שאישרה הוותמ”ל, 88 אלף דירות, במחוז מרכז; 24% במחוז דרום עם 73 אלף דירות; במחוז צפון תוכניות לבניית 56 אלף דירות שהן 19%; במחוז חיפה 43 אלף דירות, שהן 14%; ובמחוז תל אביב אושרו תוכניות לבניית 32 אלף דירות, כלומר 11% מהדירות שאישרה הוועדה.

  

 צילום: דנה קופל

 

הוותמ"ל פועלת מתוקף הוראת שעה שהתקבלה באוגוסט 2014, והדו”ח פורסם ברקע למאמצי שר האוצר משה כחלון להאריך את תוקפה בשנה נוספת. ציטוט של כחלון שצורף לדו"ח מבטא את עמדתו בעניין: "הוותמ"ל משמשת כמכפיל כוח במאבק להגדלת היצע הדירות ופתרון משבר הדיור. בעקבות ההצלחה אנחנו מתכוונים להאריך את פעילותה בשנה נוספת".

 

מנהלת מינהל התכנון דלית זילבר: "בעבודת הוותמ"ל הושם דגש על הקמת שכונות מגורים איכותיות, לרבות הקמת תשתיות נלוות". אריאל יוצר, סגן הממונה על התקציבים באוצר ומי שמשמש יו"ר הוותמ"ל, ציין: "תוכניות הוועדה מקודמות בשיתוף פעולה מלא של משרדי הממשלה והרשויות המקומיות כדי להביא לתוצר תכנוני מיטבי". מתכננת הוותמ"ל, דקלה פרסיקו: "בכל תוכנית שמקודמת בוועדה ניתן דגש לתכנון שכונות מגורים איכותיות, פתרונות תשתית שונים, שילוב מסחר ותעסוקה, תוך שיתוף מלא עם ראשי הרשויות המקומיות”.

 

ממשרד האוצר נמסר: “בסיכום בין יו”ר מטה הדיור, מנהלת מhנהל התכנון ויו”ר הuותמ”ל ועל דעת הממשלה הוחלט כי לקבינט הדיור הקרוב יבואו לאישור ממשלה מספר תuכניות להתחדשות עירונית שיקודמו בuותמ”ל. מאחר שלשכת התכנון המחוזית החלה בדיונים ראשוניים על המתחם בבת ים, הוחלט כי היא תמשיך את הטיפול בו. הוuתמ”ל תמשיך לקדם תכניות להתחדשות עירונית בהיקף נרחב”.

   

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x