$
חדשות נדל"ן

האם קרקע שהופקעה ולא נעשה בה שימוש תוחזר לבעליה המקוריים?

משפחה הנמנית עם ותיקי העיר פתח תקוה הגישה תביעה לביהמ"ש ובה היא דורשת מהעירייה להשיב לרשותה 14 דונם שטחים חקלאיים שהופקעו ללא פיצוי וכעת התגלה שכלל לא נעשה בהם שימוש

דותן לוי 14:3730.11.17

משפחה הנמנית על ותיקי העיר פתח תקוה עתרה לבית המשפט המחוזי מרכז בדרישה לקבל בחזרה את הקרקעות החקלאיות שהופקעו ממנה במהלך השנים על ידי העיריה, אך לא נעשה בהן שימוש. מדובר בחלקות ששתיים מהן נרכשו על ידי אבי המשפחה – זלמן רזינסקי בשנות ה-30 של המאה הקודמת וחלקה נוספת שנרכשה בהמשך על ידי בנו והופקעה גם היא. כל הקרקעות נרכשו על ידי המשפחה למטרות חקלאות והן נטעו בעצמם עשרות דונמים של פרדסים.

 

במהלך השנים הפקיעה עיריית פתח תקוה מספר קרקעות מבלי לפצות את בעליה – בני המשפחה. יחד עם זאת, כאשר בדקו בני המשפחה כעבור עשרות שנים מה עלה בגורל החלקות הללו גילו כי בשתי חלקות שמשתרעות על כ-14 דונם מטרות ההפקעה לא מומשו במשך עשרות שנים והן עומדות ריקות גם כיום. לגבי חלקה שלישית נמצא, כי תוכנית המתאר אישרה את ההפקעה לפני למעלה מ-40 שנה ומומשה רק לפני שנים סופרות לצורך הקמת בניין לשימוש רשת "אמונה" המפעילה במקום גן ילדים. כמו כן פועל במקום בית כנסת.

  

ארכיון ארכיון צילום: נמרוד גליקמן

 

 

לאחר שבני המשפחה בדקו את הסטטוס של החלקות שלחו מכתב לעירייה בדרישה לביטול ההפקעה ולהחזרת החלקות לבעליהן המקוריים. כיום ממוקמות החלקות ברחוב מסקין/יטקובסקי, רחוב הסנים 44 פינת רחוב אידלמן, ורחוב מוסטובוי 11. רק כעבור 5 חודשים התקבלה התשובה ובה נכתב לבני המשפחה, כי בחלק מהחלקות העירייה עדיין בוחנת פרוגרמה לשטחי ציבור.

 

בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד הדס ברוה, טענו בני המשפחה כי השיהוי הבלתי סביר מלמד שעיריית פתח תקוה זנחה את מטרות ההפקעה בחלקות הללו וכי מלכתחילה לא הייתה להפקעה מטרה קונקרטית. עוד נטען על ידם כי לא קיבלו פיצוי על ההפקעה ולכן ההליך מנוגד לחוק ולוקה בחוסר סבירות.

 

מעיריית פתח תקוה נמסר בתגובה: "העירייה לומדת את טענות התביעה ותשיב בבית המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x