$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

פינוי־בינוי בצפון ת”א: 340 דירות ייבנו באפקה

תשעה מבני רכבת ייהרסו בשכונת הווילות היוקרתית, ובמקומם ייבנו 20 בניינים בני 6 עד 9 קומות. היקף המכירות צפוי להגיע לחצי מיליארד שקל

אמיתי גזית 11:4423.11.17

שותפות של החברות קיו נדלן, אקרו נדל"ן וקבוצת תדהר מקדמת תוכנית פינוי־בינוי בשכונת אפקה בצפון תל אביב. במסגרת הפרויקט ייבנו 20 בניינים בני 6 עד 9 קומות, ובהם 340 דירות, וייהרסו תשעה מבני רכבת בני שלוש קומות ו־113 דירות. לאחרונה הודיעה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של תל אביב על הקפאת היתרי בנייה במתחם למשך שנתיים, כדי לאפשר ליזמים להמשיך ולקדם את תוכניתם.

 

 

שכונת אפקה, מהיקרות ביותר בישראל, ידועה בעיקר בווילות רחבות הידיים המצויות בה. האזור שבו מקודמת כעת התוכנית, בסמוך לבית הלוחם, הוא היחיד בשכונה שבו קיימת בנייה רוויה. לדברי גיל וינלס, מבעלי קיו נדל"ן, צפוי היקף השטח הבנוי בפרויקט לעמוד על 38 אלף מ"ר, אף שתוכנית המתאר של תל אביב, תא 5000, מאפשרת לדבריו לתכנן שטח בנייה כמעט כפול של 70 אלף מ"ר. "החלטנו להתאים את התוכנית לצביון השכונה, שבה בעיקר בתים פרטיים, ולכן צמצמנו את היקף הבנייה. כך, שורת הבתים שפונה לווילות של אפקה תגיע לגובה של 6 קומות, וגובה הבניינים מאחור יהיה 9 קומות”, אמר וינלס. 

הדמיית הפרויקט בשכונת אפקה בתל אביב. השטח הבנוי יעמוד על 38 אלף מ”ר הדמיית הפרויקט בשכונת אפקה בתל אביב. השטח הבנוי יעמוד על 38 אלף מ”ר

 

אף שבשטח תבוצע הבנייה כפרויקט פינוי־בינוי, בכל הנוגע לענייני מיסוי ותכנון התוכנית נחשבת כתמ"א 38. "במקום לעשות תמ"א 38 בנפרד לכל בניין, אני מתכנן את כל המתחם באופן שמאפשר לי לפזר את זכויות הבנייה שמקנה התמ"א", הסביר וינלס.

 

התוכנית נולדה ביוזמת הדיירים, שרתמו אליהם את קבוצת היזמים והעירייה. שטחן של הדירות המקוריות בבנייני הרכבת עמד על 50 מ"ר, אולם ברבות השנים הרחיבו חלק מהדיירים את שטח הדירות, עד כדי 170 מ"ר בחלק מהמקרים. הפרויקט החדש צפוי לכלול תמהיל דירות מגוון, מ־2 ועד 5 חדרים, בשטח ממוצע של 80 מ"ר.

 

עיריית תל אביב ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י), המחזיקות במקום מגרש בן 2.5 דונם, גם הן צפויות להרוויח מהתוכנית. לכל אחת מהן יוקצו 20 דירות חדשות, וסיכוי גבוה שעיריית תל אביב תקצה את הדירות לדיור בר השגה בשכירות ארוכת טווח. בניכוי הדירות שיועברו לדיירים, לרמ"י ולעירייה, ליזמים יישארו כ־150 דירות. הערכה היא כי היקף המכירות בפרויקט יגיע לכחצי מיליארד שקל.

 

את הפרויקט מתכנן משרד האדריכלים My Architects של יואש ינקוביץ ומרק טופילסקי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x