• תפריט
חדשות נדל"ן

השדולה החקלאית זועמת על מנהל רמ"י וקוראת לפטרו

עדיאל שמרון אמר בראיון כי "נתכנן ונפתח גם במחיר הפגיעה במושבים עד לחיסולם המלא", ועורר את זעמו של הסקטור החקלאי. אבי גבאי: "ממשלת הימין מתכננת לפנות יישובים בתוך הקו הירוק"

נמרוד בוסו 21:3318.11.17
יו"ר השדולה החקלאית בכנסת ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) קרא הערב (שבת) לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון לפטר את מנהל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) עדיאל שמרון, זאת בעקבות דברים שאמר במסגרת כתבה שפורסמה אתמול ב"ידיעות אחרונות", לפיהם המדינה תתכנן בנייה בקרקעותיהם החקלאיות של המושבים, עד לחיסולם. גם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי ביקר הערב את הדברים בפוסט שהעלה בחשבון הפייסבוק שלו.

 

 

 

הכתבה עסקה במדיניות ההפקעה המאסיבית של קרקעות חקלאיות שמקיימת כיום הממשלה כחלק מתוכנית העבודה לפתרון משבר הדיור, באמצעות הוועדה לתכנון מהיר של מתחמי מגורים (ותמ"ל). לכתבה התראיין גם שמרון שצוטט בכתבה באופן הבא: "אם את שואלת אם נכון לקחת את אדמות כפר ביאליק, אז התשובה שלי היא כן. בסופו של דבר, מקומות כמו כפר ביאליק, מגשימים, כפר ביל"ו, גני יהודה ואחרים ייבלעו על ידי הערים שמסביב, בדיוק כמו שכפר אז"ר הוא כבר חלק מרמת־גן. אז יכול להיות שמשפחות של חקלאים ייפגעו, ולא תמיד האלטרנטיבות הן מושלמות, אבל אנחנו נתכנן ונפתח גם במחיר הפגיעה במושבים עד לחיסולם המלא. אין מה לעשות, המדינה גדלה".

 

ח"כ איתן ברושי ח"כ איתן ברושי צילום: עומר מסינגר

 

בעקבות הדברים פרסם הערב ח"כ ברושי (המחנ"צ) הודעה שבה כאמור קרא לפיטורי שמרון: "יש לקיים דיון דחוף בממשלה על המדיניות וההתנהלות מול המרחב הכפרי, ההתיישבות והחקלאות. אנו עדים להשתלטות עוינת של קבוצה פוסט ציונית שהשתלטה על רמ"י ותפקידים בכירים נוספים. זוהי סכנה אסטרטגית לקיומה של מדינת ישראל".

 

 

 

גבאי כתב הערב בפייסבוק כי "מתברר שמתחת לפני השטח ממשלת הימין - ימין טורחת ומתכננת לפנות ולמחוק יישובים שלמים בתוך הקו הירוק. כאן זה מותר. כאן זה לא נגד הציונות". עוד כתב כי "אנחנו לא ניתן לזה לקרות. לא ניתן למחוק יישובים חקלאיים שלמים במדינת ישראל".

 

רשות מקרקעי ישראל מסרה בתגובה כי היא "מיישמת את המדיניות הלאומית לפתרון משבר הדיור. פתרון זה מחייב תכנון ושיווק קרקע לדיור בהיקפים גדולים מאוד. רשות מקרקעי ישראל יוזמת תוכניות ומשווקת על פי סמכותה החוקית ובהתאם לתמ"א 35 אשר קובעת את השטחים המיועדים לתכנון. אין ספק שיש לבצע איזון נכון בין צרכי הדיור העצומים של המדינה ובין ההתיישבות המשמרת את הקרקע מאז ראשית ימי הציונות. יש לבחון ברגישות ובאומץ את התוכניות על מנת להגיע לניצול הנכון והאופטימלי של הקרקע המייצג את כלל האינטרסים של הציבור לסוגיו ולגווניו. אין בדברים שצוטטו כדי להעיד על כוונה או רצון לפגוע בהתיישבות החקלאית. רשות.מקרקעי ישראל תוסיף לפעול בשיתוף פעולה פורה עם ההתיישבות".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x