שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

מנהל רמ"י: "תחושתנו שב-2018 המחירים יתחילו לרדת, מקווה שאנו צודקים"

עדיאל שמרון התייחס לטענות על שיווקי מדינה שטרם הבשילו ואמר "למה לגינדי מותר למכור דירות שיאוכלסו בעוד 5 שנים ולמדינה אסור?" על מחאת התושבים לתכנון טוב יותר אמר: "מרבית ההתנגדויות הן מאינטרסים לא ענייניים כי הם לא רוצים שיהיו עוד רכבים ברחוב שיתחרו איתם על החניות"

דותן לוי 13:1309.11.17

"יש תלונות על כך שדירות במחיר למשתכן יהיו מוכנות בתוך חמש שנים, למה לגינדי מותר למכור בהגרלה דירות שיהיו מוכנות בתוך חמש שנים אבל כשהמדינה עושה את זה מתלוננים עלינו?", כך אמר היום עדיאל שמרון מנהל רשות מקרקעי ישראל בכנס של ארגון קבלני ת"א יפו בת ים.

 

 

לגבי מחיר למשתכן הוא אמר, "תוכנית מחיר למשתכן היא תוכנית חשובה וזה שבשוהם אנשים רבים כדאי להיכנס להגרלה זה רק מוכיח את זה. אני מוטרד מהמגמה שדורשת להפסיק לבנות, כל אחד רוצה שיבנו רק לא לידו, יש התארגנות של תושבים בכל הארץ ואז אין איפה לבנות. אנחנו נחושים להמשיך. יכול להיות שיש גופים וארגונים שהחי והצומח חשוב להם וזה חשוב באמת, אבל מרבית המתנגדים נובעים מאינטרסים לא ענייניים כי הם לא רוצים שיהיו עוד רכבים ברחוב שיתחרו איתם על החניות".

 

עוד אמר שמרון, "מכרזי מחיר למשתכן הם לא רק בפריפריה, הם בכל הארץ. בשבועות האחרונים עסקנו ב-2 פרויקטים חשובים, הסכם לפינוי חלק משטח בית החולים תל השומר, והסכם לבנייה על מגרש מכבי יפו. לגבי תל השומר, יבנו שם שני פרויקטים גדולים שיכללו גם יח"ד לדיור להשכרה. זה פרויקט של 5 שנים שמתוקצב בכמיליארד שקל. במגרש מכבי יפו ננסה ללמוד מלקחי העבר של מתחמים דומים כמו גבעת עמל וניתן לדיירים שצריך לפנות הטבות ופיצוי".

 

שמרון פרס את השיווקים הגדולים שצפויים במרכז הארץ במהלך 2018: בגן יבנה – 550 יח"ד, נס ציונה – 1,00 יח"ד, בת חפר – 800 יח"ד, בית דגן – 512, באר יעקב – 3,800, ת"א – 2,500, קרית אונו – 480, רמת השרון – 500, נתניה – 1,000, אור יהודה – 2,450, רמת גן – 6,350, בני ברק – 2,100 יח"ד.

 

עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל צילום: ענר גרין

 

לגבי היקף השיווקים והעסקאות של רמ"י אמר שמרון, "יש טענות שאנחנו שופכים את כל המכרזים בסוף השנה, אנחנו רואים שהשנה אנחנו עומדים על מעל 38 אלף בעסקאות מאושרות ועד סוף השנה נעבור את ה-40 אלף". בהמשך אמר שמרון, כי עד כה שווקו 36 אלף יח"ד במכרזים ועד לסוף השנה יגיעו למעל ל-60 אלף יח"ד במכרזים. לגבי פיזור השיווקים אמר שמרון, "בניגוד למה שמקובל לחשוב הקרקע לא כולה בשליטת המדינה, באזורי הביקוש יש מקומות שהקרקעות שלנו הן אפילו לא 20% והמספרים מדברים על חלוקה של 50% בעסקאות, כלומר כ-30 אלף עסקאות".

 

עוד אמר שמרון, "השתתפתי לאחרונה במשלחת של האוצר לוושינגטון והצגנו להם את משבר הנדל"ן בישראל, אנחנו מתמודדים עם עליה של 100% בעשור והגדלת היצע הדיור היא הפתרון. אני חושב שאנחנו עומדים במשימה הזאת, כמות יחידות הדיור בשוק עולה באופן עקבי כתוצאה מפעולות הממשלה. התחושה שלנו שב-2018 המחירים ירדו ואני מקווה שאנחנו צודקים".

 

שמרון הסביר, כי הטענה שאין מענה למשפרי דיור היא לא נכונה, "יש קרקע פרטית וגם במחיר למשתכן התחלנו לפתוח את המכרזים למשפרי דיור ואפילו למשקיעים".

 

פולקמן לקבלנים: "עכשיו תורכם לתרום את חלקכם - תקצרו את זמן הבנייה"

 

בהמשך הכנס עלה לדבר ח"כ רועי פולקמן ונזף בקבלנים על כך שהם נלחמים באוצר במקום לשתף עימו פעולה, "עכשיו תורכם תקצרו את הזמן לבניית דירה, אנחנו בודקים את עצמינו כל הזמן ומצליחים לשפר, הגיע הזמן שאתם תמדדו את עצמכם, כי זמן הבנייה התארך ב-5 חודשים. לגבי העובדים עבדנו ביחד אבל יש עוד מה לעשות וזו אחריות שלכם".

ח"כ רועי פולקמן ח"כ רועי פולקמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

פולקמן פירט את פעולות הממשלה בתחום הדיור והקדים והשיב לטענות כי אין מדיניות סדורה והממשלה שולפת פתרונות ללא מחשבה, "כל מי שחושב שאנחנו עובדים מפופוליזם מקפריזות או בשליפה זה לא נכון. אני הכרתי את כחלון בתקופת הלימודים ויחד ישבנו עם המומחים הכי טובים כדי לגבש מדיניות דיור מבוססת, מקצועית, וחברתית והיא מאד פשוטה. יש לא מעט מקומות שהם אזורי ביקוש שנחמד להגיד בהם הגדלת היצע, אבל בת"א ובירושלים למדינה אין הרבה היצע שהיא יכולה לשחרר. אנחנו נמצאים בשיא היסטורי של שיווקים ושל התחלות בנייה. אנחנו מגדילים היצע, וגם זמני התכנון ואישור התוכניות מתקצרים".

 

לדבריו בכוונת הממשלה להמשיך ולנקוט פעולות קיצוניות נגד המשקיעים בשוק הנדל"ן, "מה שראיתם עד עכשיו עם מס דירה שלישית זה רק קצה הקרחון למה שאנחנו עוד מתכננים. כשיש משקיעים קבלנים מעדיפים לבנות להם דירות כי הם יכולים לשלם יותר, זה מוביל לכך שסטנדרט הבנייה מותאם להם והם מעלים מחירים. זה לא שיש לנו תפיסה אידיאולוגית נגד המשקיעים אבל כשיש משבר דיור נלחמים במשקיעים וזה קורה בכל העולם ובמיוחד במקומות שיש בהם ריבית נמוכה - נלחמים במשקיעים. בירושלים למשל היו שנים שלא בנו לצעירים, כל הדירות הטובות נבנו למשקיעים".

 

בנוגע לטענות לפיהן שיווקי הקרקעות במחיר למשתכן מדלגים על משפרי הדיור הוא אמר, " לא אמרנו שאנחנו נגד שיווקים למשפרי דיור, אבל יש עדיפות למחוסרי דיור. למשפרי הדיור יש דירות ולכן חלקם קצת תקועים היום, זה נכון. יש לנו מדיניות למשבר הדיור ובמקומות שאנחנו רואים שיש רוויה אנחנו משחררים דירות גם לשוק החופשי"

 

לגבי תביעת הזוכים מגליל ים אמר פולקמן, "אני בפגישות כל השבוע בנושא הזה, ואחת הבעיות היא השיווקים המשותפים למחוסרי דיור ולמשפרי דיור, זה יוצר בעיה".

 

עוד הוא התייחס להסכם אתמול בלילה עם קק"ל, "מה זה הסכם? חוקקנו להם חוק מעל הראש, אנחנו עושים צעדים ולא מתכוונים להתנצל עליהם".

 

לבסוף סיכם פולקמן בחוקים הצפויים במושב הכנסת הנוכחי בתחום הדיור להשכרה, "בנייה מוסדית לשוק השכירות היא אחד הפתרונות שלנו, אנחנו נביא 3 חקיקות דרמטיות לשוק השכירות, תיקון לחוק עידוד השקעות הון שלא עבד טוב עד עכשיו, החוק השני הוא חוק דיור בהישג יד- זה יטפל בזכויות הבנייה ובשיתוף עם הרשויות בגוש דן, הדבר האחרון הוא עירוב שימושים – זה העתיד ואנחנו עובדים על הצעת חוק לבנייה להשכרה במקום שטחי משרדים".

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x