$
חדשות נדל"ן

הקיפאון בנדל"ן נמשך: צניחה של 26% בהיקף העסקאות בספטמבר

על פי נתוני הכלכלן הראשי באוצר בחודש ספטמבר נחתם אחד הרבעונים החלשים בענף מאז ימי ההמתנה לתוכנית מע"מ אפס. במהלך החודש נמכרו 7,300 דירות, מהן 2,100 דירות חדשות. בניכוי "מחיר למשתכן" מדובר בנתון שפל של 1,700 דירות - ירידה של 18% במספר הדירות החדשות שנמכרו לעומת אוגוסט

נמרוד בוסו 13:0512.11.17

בחודש ספטמבר המשיכה ההאטה בשוק הדירות, ואף העמיקה, כך עולה מנתוני סקירת ענף הנדל"ן למגורים שפרסם היום (א') הכלכלן הראשי במשרד האוצר. בסך הכל נרכשו לאורך החודש 7,300 דירות, מהם כ-400 דירות מחיר למשתכן, וכ-6,900 במחירי השוק. "בהשוואה לחודש הקודם ירד סך העסקאות במחירי שוק בשיעור של 14%, ובהשוואה לספטמבר אשתקד מגיע שיעור הירידה ל-26%", נכתב, "בכך חותם חודש ספטמבר את אחד הרבעונים החלשים בשוק הנדל"ן, מאז תקופת ההמתנה לתכנית מע"מ אפס בשנת 2014".

 

בחינת סך הדירות החדשות שנרכשו מצביעה על האטה חריפה אף יותר, זאת כאשר בחודש ספטמבר נרכשו כ-2,100 דירות, מהן 1,700 בלבד בתנאי השוק, נתון אשר לפי הכלכלן משקף, "ירידה של 18% בהשוואה לחודש הקודם, וירידה חדה של 30% בהשוואה לספטמבר אשתקד".

 

אתר בנייה (ארכיון) אתר בנייה (ארכיון) צילום: דוד הכהן

 

עם זאת, יש לסייג ולציין כי ההשוואה לספטמבר אשתקד יוצרת הטיה מסוימת, זאת כיוון שבשנה שעברה לא חלו החגים בתחילת חודש אוקטובר. בכך כמובן אין כדי להסביר את שיעורי הירידה החדים במלואם, אך ייתכן כי לולא משתנה זה שיעור הירידה היה מתון יותר.

 

פילוח רוכשי הדירות מעלה כי רוכשי הדירות להשקעה ממשיכים לצמצם את היקף רכישותיהם. 1,200 דירות בלבד נרכשו על ידם בספטמבר, שיעור של 16.5% בלבד מכלל הרכישות (לעומת כ-1,500 ו-18% באוגוסט בהתאמה). ביחס לחודש אוגוסט ירד מספר הדירות שרכשו המשקיעים ב-18%, ואילו ביחס לספטמבר אשתקד ירד מספרם ב-34%.

 

באוצר מתעקשים: ההאטה אינה קשורה לחוק מיסוי דירה שלישית

 

לטענת כותבי הסקירה, ירידה חדה זו חלה על אף שבספטמבר אשתקד היתה ודאות גבוהה לגבי כניסתו לתוקף של חוק "מס דירה שלישית", מאשר בספטמבר השנה. "עובדה זו מחזקת את הערכתנו המוקדמת לפיה הירידה המתמשכת ברכישות המשקיעים אינה מיוחסת להשפעת החוק, כי אם למשתנים אחרים, כגון ציפיות, הקובעים את רמת הרכישות של דירות להשקעה".

 

השלכה נוספת של מיעוט רכישות המשקיעים היא המשך שחיקתו של מאגר הדירות שבידי רוכשי הדירות להשקעה, כאשר בחודש ספטמבר נגרעו 382 דירות ממלאי הדירות שבידי משקיעים (כלומר, מספר הדירות שמכרו המשקיעים פחות מספר הדירות שרכשו, עומד על 382).

 

בפילוח גיאוגרפי בולט אזור המרכז (הכולל את הערים פתח-תקוה, חולון, רמת-גן, גבעתיים, בני-ברק ויהוד) עם ירידה של 33% ברכישות המשקיעים בחודש ספטמבר לעומת החודש הקודם, וירידה חדה אף יותר, של 50%, בהשוואה לספטמבר אשתקד. בכך הסתכמו רכישות המשקיעים באזור זה בשפל של 120 דירות בלבד.

 

פלח המשקיעים לא היה היחיד שהמשיך לצמצם האת היקף רכישותיו. רוכשי הדירה הראשונה רכשו 3,300 דירות, מהם 2,900 במחירי שוק, והשאר במסלול מחיר למשתכן. בהשוואה לחודש אוגוסט מדובר בירידה של 18%. בקרב משפרי הדיור, נרשמה ירידה של 10% בהיקף הרכישות ביחס לאוגוסט.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x