$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

קרקע בלב תל אביב לא תהיה חלק מתוכנית מחיר למשתכן

מדיניותו המוצהרת של שר האוצר לשיווק קרקעות רק במסגרת תוכנית מחיר למשתכן או לטובת השכרה ארוכת טווח - לא עומדת במבחן המציאות בתל אביב. מכרז ששווק השבוע על ידי רמ"י באזור כרם התימנים בת"א הופנה רק ליזמים פרטיים

ענת דניאלי 09:4009.11.17

רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) פרסמה מכרז שיווק קרקע ליזמים בלב אזור הביקוש בתל אביב, בשכונת כרם התימנים. שטח המגרש המוצע למכירה הוא 1.3 דונם והוא כולל זכויות להקמת 50 דירות ושטחי מסחר.

 

 

בניגוד למדיניותו המוצהרת של שר האוצר משה כחלון, המגרש מוצע למכירה לכל המרבה במחיר ולא במסגרת תוכנית מחיר למשתכן או לטובת השכרה ארוכת טווח.

 

המגרש נמצא בקרן הרחובות הכובשים ותרמ"ב, בסמיכות לשוק הכרמל ולטיילת תל אביב. כיום עומד במקום מגרש חניה בצמוד לגן משחקים. על פי תוכנית בניין העיר (תב"ע) הבנייה באזור מוגבלת לגובה של 6 קומות, בשטח ממוצע של 80 מ"ר לדירה ושלא יפחת מ־45 מ"ר. על פי הערכת רמ"י, שווי המגרש נאמד ב־110.9 מיליון שקל, ומחיר המינימום במכרז עומד על 28.66 מיליון שקל. המכרז פתוח להצעות היזמים עד לתאריך ה־25 לדצמבר.

 

לדברי שמאי המקרקעין אריה קמיל ממשרד קמיל־טרשנסקי־רפאל עומד שווי הקרקע על כ־100 מיליון שקל. שווי רכיב קרקע לדירה עומד, אם כך, על כשני מיליון שקל.

"מדובר בהתחלת השיווק של מגרשי חניה ענקיים המצויים בשוק הכרמל ועומדים שם שנים. הם יוצאים למכרז שישנה את האזור הזה ויסדיר אותו", אמר קמיל ל"כלכליסט".

 

בניגוד למדיניותו המוצהרת של שר האוצר משה כחלון לפיה כלל מכרזי המדינה לבנייה רוויה ישווקו במסגרת מסלול מחיר למשתכן או השכרה ארוכת טווח, פורסם המכרז לכל המרבה במחיר. רק שלשום פרסם כחלון פוסט בחשבון הפייסבוק שלו, ולפיו "כל קרקע רוויה, רובה הגדול לא נמכרת יותר ליזמים אלא לצעירים. רוצים קרקע? אתם תבנו ותגידו לי מה המחיר". אך נראה כי כאשר ממוקם המגרש בקרקע היקרה במדינה, מעוניינים רמ"י ומשרד האוצר לזכות במלוא התמורה עבורה.

 

כרם התימנים בתל אביב כרם התימנים בתל אביב צילום: עמית שעל

 

בחודש יוני האחרון בוטל מכרז רמ"י היחיד שנועד לתוכנית מחיר למשתכן בתל אביב לבניית 74 דירות בשכונת קריית שלום. מבדיקת "כלכליסט" בזמנו עלה כי הביטול נבע ממחלוקות בין בעלי הקרקע. מעבר לכך אין צפי לתוכנית מחיר למשתכן בעיר פרט לשיווק הצפוי במתחם ששוכן באזור יפו הדרומי בשטח שבעבר היה אצטדיון הקבוצה מכבי יפו.

 

שיווק כזה של רמ"י מעורר פליאה לגבי הרצון של כחלון לסייע לצעירים. מרבית הצעירים שמסיימים תואר ראשון מחפשים תעסוקה וזו נמצאת בשפע בעיר תל אביב. בהתחשב לגודש ובעיות התחבורה והנגישות בישראל ובמקביל לחיים התוססים - מובילים רבים מהצעירים לעבור ולגור במרכז העיר.

 

כתוצאה מכך הצעירים שרק נכנסו למעגל העבודה משלמים דמי שכירות יקרים שמכלים את כל כספם וייתכן ששיווק דירות לטובת דיור להשכרה ארוכת טווח ומפוקחת היה מטיב עם 50 צעירים כאלה בדיוק.

 

תגובת רמ"י: "רשות מקרקעי ישראל מתכוונת לשווק במחיר למשתכן קרקע במקומות המתאימים לכך כגון תע"ש השלום ומכבי יפו. במקרה הנ"ל מדובר על קרקע על חוף ימה של תל אביב, אזור מהיקרים במדינה המיועדת ל־50 יח"ד בלבד. שיווקן במחיר למשתכן ו/או השכרה אינו נכון ואינו מתאים לדעת רשות מקרקעי ישראל מהטעם שגם מסלולים אלו לא יביאו להוזלה משמעותית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x