$
נדל"ן

כישלון ל"מחיר למשתכן" בצפון: קרקע לבניית 2,300 דירות לא נרכשה

בשלושה מכרזים בעפולה, קריית ביאליק ונצרת עילית נרכשה קרקע לבניית 535 דירות - 19% בלבד מהיצע הקרקעות לבניית 2,830 דירות ששווק

נמרוד בוסו 15:1305.11.17

שורה של מכרזים לבניית אלפי דירות מוזלות במסגרת יוזמת מחיר למשתכן נכשלה – כך עולה מתוצאות המכרזים שפרסמה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לפני מספר ימים.

סיכום שלושת המכרזים בעפולה, קריית ביאליק ונצרת עילית מעלה כי בסך הכל נרכשה באותן ערים קרקע לבניית 535 דירות, המהווה קצת פחות מחמישית (19%) מתוך היצע הקרקעות לבניית 2,830 דירות ששווק.

שטח בנייה של מחיר למשתכן בקריית ביאליק שטח בנייה של מחיר למשתכן בקריית ביאליק צילום: אלעד גרשגורן

 

התוצאות מלמדות כי לפחות לדעתם של הקבלנים, ייתכן שיוזמת "מחיר למשתכן" בצפון הארץ מיצתה את עצמה, וכי ייתכן שלא יהיו דורשים נוספים לבנייה המסיבית המיועדת לרוכשי דירה ראשונה באזור זה.

 

בעמדה זו תומכת גם העובדה שבהגרלה הגדולה האחרונה, בחלק ניכר מיישובי הפריפריה נרשם להגרלה מספר זכאים נמוך יותר מאשר מספרן של הדירות שהוצעו לשיווק. כך היה המצב בקריית ביאליק, עכו, כרמיאל ובאר שבע.

 

עם זאת, יש לזכור כי הגרלה זו הייתה עדיין סגורה לזכאי "סדרה א'" (זכאים חסרי דירה שנרשמו בחודשי המבצע הראשונים), וכי כמה עשרות אלפי משקי בית זכאי סדרה ב' עדיין לא הורשו להתמודד בהגרלה.

 

מתוך שבעה מתחמים שיצאו לשיווק בשכונת "מורדות עפולה עילית" בעפולה, לבניית 768 דירות, נרכש מתחם בודד לבניית 98 דירות בלבד. מתוך חמישה מתחמים ששיווקה רמ"י בשכונת אפק בקריית ביאליק, לבניית 1,603 דירות בסך הכל, נרכש בהצלחה מגרש בודד על ידי חברת י.ח. דמרי, לבניית 308 דירות.

 

שבוע קודם לכן, פורסמו גם תוצאות מכרז לבניית 459 דירות בשני מתחמים בשכונת הר יונה ג' בנצרת עילית, שכונה המיועדת לציבור החרדי. גם במקרה זה הותירו הקבלנים את מרבית הקרקע על המדף, כאשר רק המתחם הקטן מתוך השניים נרכש, לבניית 129 דירות.

 

מנגד, בשלב זה לפחות מוקדם להספיד את מכרזי מחיר למשתכן בפריפריה בכללותם. זאת מאחר שבחודש ספטמבר נחלו מכרזי היוזמה בעכו (550 יח"ד), ובשדרות (470 יח"ד) הצלחה מלאה. לעומתם נכשלו מכרזים במצפה רמון וצפת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x