$
חדשות נדל"ן

שר השיכון על תוכנית מחיר למשתכן: "במה שאנחנו עושים יש עיוות אבל זה עדיף על פני עיוותים אחרים"

יואב גלנט בכנס של דן אנד ברדסטריט, "אם היינו בוחרים בחלופה אחרת זה לא היה קורה בקדנציה אחת של הממשלה"; על המחירים: "אני חושב שיש כיום הבנה שמחירי הדירות התייצבו"

דותן לוי 10:3906.09.17

"יש ניגוד אינטרסים מובנה בין ראש העיר למי שיושב בממשלה. ראש עיר שמקבל תושבים נוספים מוריד את ביצועי העיר ויש לו סיכוי מופחת להיבחר פעם נוספת. לשם כך הלכנו על מתווה של הסכמי גג", כך אמר היום שר השיכון יואב גלנט בכנס של דן אנד ברדסטריט.

 

 

 

גלנט התייחס לביקורת על תוכנית מחיר למשתכן ואמר, "אני מסכים שבמה שאנחנו עושים יש עיוות אבל אני מעדיף את העיוות הזה על פני עיוותים אחרים. אם היינו רוצים להניע תהליך אחר זה לא היה אפשרי בקדנציה אחת של הממשלה. כיום תושב דימונה יכול לקנות דירה גם בראשון לציון למשל. הגענו לפשרה, בחרנו חלופה שהיא עדיפה לדעתי. היה כאן מע"מ אפס שהביא לתוצאה אפסית וכאן קורה משהו, זה לא מושלם אבל זה זז על ידי כל הגופים".

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט שר הבינוי והשיכון יואב גלנט צילום: עומר מסינגר

 

 

בהמשך הוסיף ואמר, "קיבלנו החלטה שאומרת שאם המדינה משווקת עשרות אלפי יח"ד בשנה היא תשווק אותם לאוכלוסיית יעד אחת – אלה שאין להם דירות. כל אלטרנטיבה אחרת שהיינו פונים אליה הייתה נתקלת בהתנגדות פוליטית. גם אני הייתי רוצה לעסוק בחיילים משוחררים אבל ברור לי שהיו שמים לנו מקלות בגלגלים".

 

לגבי המחירים אמר גלנט, "יש התייצבות במחירים ומי שמסתכל על זה מבין שמדובר בהישג. אני חושב שזה משמעותי. הקצבים שאנחנו עוסקים בהם והתפתחות הדברים שונים ממה שמציגים לא פעם. כשאמרתי שהמחירים נעצרים הסתכלו על זה בתמיהה והיום אני מבין שזו הבנה כוללת".

 

 

עוד הוא אמר בנוגע למחירים, כי "לפני חצי שנה מחירי דירות היוקרה התחילו לעמוד, הרוכשים מבינים כיום שאפשר לרכוש בזול. אנחנו צריכים לדאוג שהנוער שגדל כאן יהיה מסוגל להישאר כאן ויחליף את הלופט שלו בברלין או בניו יורק בדירה. אני לא מתבטא על מחירים בעתיד מסיבה פשוטה שכללי המאקרו משחקים כאן תפקיד, אבל אנחנו מכניסים זרם קר שמצנן את השוק ומסייע למי שצריך".

 

גלנט התייחס לתהליכי התכנון הארוכים ואמר, "תזכרו איפה היינו בעשור האחרון בנושא של יוזמות ופעולות בענף הבנייה, לא היה דבר שמתקרב למה שקורה היום והמחירים עלו מ-2005 עד עכשיו פי שניים. במדינת ישראל מהרגע שאתה מתכנן שכונה ועד הרגע שנכנסים לדירה עוברים 15 שנה, זו לא גזירת שמיים, בחו"ל הזמנים קצרים יותר, למה זה צריך לקחת 15 שנה? אנחנו נצטרך ב-20 שנה הקרובות כמיליון דירות, אם אתה לא עובד על זה מאד קשה בתכנון ובביצוע בסופו של דבר לא תגיע ליעד, אני מסתכל על העובדות והמציאות ואני מסתכל מה עשינו בשנתיים וחצי האחרונות וחושב ששר האוצר ואני הבנו שצריך לרכז בידי האוצר את המכלול כולו. כשאני מסתכל על התהליך ושואל את עצמי מה קרה, אני עוקב אחרי הנתונים, בשנת 2017 נוציא פי שניים היתרי בניה מאשר ב-2014. דרך תהליכי התכנון, כניסה של כוח אדם נוסף ועוד מהלכים אתה הופך את המערכת למשהו אחר. בפרויקטים שלנו הרווח הקבלני הוא נתון ואנחנו יודעים מהו, אני אומר לכם שדירה ממוצעת עולה 700 אלף שקל. איך אני יודע? הקבלנים שבנו בעפולה ובנו בניינים שבקרוב יאוכלסו ממשיכים לגשת למכרזים עם מחירים דומים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x