$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

גזית גלוב צפויה לרכוש קניון שכונתי בצפון ת"א

חברת הנדל"ן המניב נמצאת במו"מ לרכישת מרכז מסחרי בכוכב הצפון, אחרי שבנייתו תושלם ושטחיו יושכרו. זו עסקה ראשונה מאז שגזית גלוב שקלה ב־2015 למכור את הפעילות בישראל

ענת דניאלי ואורן פרוינד 08:2401.08.17

גזית גלוב ישראל מנהלת מו"מ מתקדם עם החברות טרמוסינטקס ואריה פרשקובסקי לרכישת קניון שכונתי בשכונת כוכב הצפון בתל אביב בכ־105 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בעסקה ראשונה מאז שהחברה־האם גזית גלוב, שבבעלות חיים כצמן ודורי סגל, שקלה למכור את הפעילות בישראל בתחילת 2015.

 

המרכז המסחרי בכוכב הצפון נבנה בימים אלה ברחוב מאיר יערי 19, וצפוי להתאכלס בתוך כשנתיים. היתר הבנייה לקניון התקבל בסוף 2016. המרכז יכלול שטח של 2,000 מ"ר, וקומת החניון תהיה בת 2,000 מ"ר נוספים. גזית גלוב צפויה לקבל את הנכס כשהוא כבר מושכר במלואו. רשתות אחדות כבר חתמו על חוזי שכירות עתידיים, ובהן שופרסל.

 

הקרקע, בשטח 4 דונם, נרכשה על ידי טרמוזינטקס ואריה פרשקובסקי בסוף 2012 במכרז של עיריית תל אביב בסכום של 23.5 מיליון שקל. שמאי המקרקעין אריה קמיל ממשרד קמיל־טרשנסקי־רפאל ציין כי ניתן לבנות במקום ארבע קומות חניה ומרתפים בשטח של 3,600 מ"ר, ומעליהם כ־2,100 מ"ר מסחרי. להערכת קמיל, עלות מ"ר במרכז המסחרי היא 50 אלף שקל למ"ר. "העסקה משקפת שווי נכון לסוחר ולחברות שיודעים לנהל מרכזי קניות ויכולים לשלם סכומים גבוהים", אמר קמיל. על פי בדיקתו, דמי השכירות הצפויים בקניון הם כ־300 שקל למ"ר.

 

 

105 מיליון שקל. הסכום שבו תקנה גזית גלוב את הקניון בכוכב הצפון 105 מיליון שקל. הסכום שבו תקנה גזית גלוב את הקניון בכוכב הצפון צילום: עמית שעל

 

 

חברת הדירוג מעלות S&P, שניתחה את שוק הנדל"ן המניב על סמך דו"חות חברות הנדל"ן ל־2016, מצאה עדויות לניצנים של התמתנות בעליית דמי השכירות בהשוואה לשנים קודמות. "עודף שטחי מסחר לצד התפתחות הזירה המקוונת צפויים להביא להמשך מגמת ההאטה בדמי השכירות בתחום, בעיקר במרכזי מסחר מיושנים או מוטי תחרות", כתבה בדו"ח. עם זאת, היא מצאה ששיפוץ או הרחבת מרכז מסחרי השתלמה והעלתה בכ־5% את דמי השכירות ואת ה־NOI (הכנסות תפעוליות נטו, רווח לאחר ניכוי הוצאות).

 

במרץ 2016 דיווחה גזית גלוב על הפסקת הליך המכירה של גזית גלוב ישראל, לאחר שלא הוגשו לה הצעות לשביעות רצונה, ועל כוונתה לפעול לפיתוח ולהשבחת תיק הנכסים שלה בישראל. על פי דו"חות גזית גלוב לרבעון הראשון של 2017, לגזית גלוב ישראל 11 נכסים מניבים בתפוסה של 95.7%. גזית גלוב ישראל, המחזיקה ברשת קניוני G, הודיעה בסוף 2016 על השקעת 250 מיליון שקל בשיפוץ והרחבה של מרכזים קיימים. מרכזי G ונכסים מניבים בבולגריה מביאים את גזית גלוב ישראל לשווי נכסים בהיקף 3 מיליארד שקל, והם מהווים 13% מכלל הנכסים של גזית גלוב בעולם.

 

אחד ממנהלי גזית גלוב ישראל לשעבר הוא רונן אשכנזי, שביקש להרחיב את העסקים של גזית גלוב בישראל. המהלך הזה הביא את גזית גלוב לרשום הפסד של מיליארד שקל בשנים 2016-2014 על החברה־הבת א. דורי, שנמכרה תמורת מיליוני שקלים בודדים בינואר 2016 לידי עמוס לוזון.

 

המכירה בוצעה לאחר שבחברת הבנייה א. דורי התגלו פגמים בניהול הוצאותיה שאילצו אותה לתקן לאחור את הדו"חות ולרשום לא. דורי הפסד של כ־450 מיליון שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x