שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

שוק הנדל"ן מתקרר? מכרזים לבניית 250 דירות במודיעין נסגרו במחירי שיא

מדובר במכרזים מהבודדים שאינם במסגרת מחיר למשתכן; מכרז ל-59 יח"ד נסגר במחיר של 60 מיליון שקל מבלי הוצאות פיתוח - זו עלות קרקע ליח"ד כולל פיתוח של 1.3 מיליון שקל

דותן לוי 18:1821.06.17

אם היו ספקות לגבי השפעת מחיר למשתכן וחששות כי השוק הולך לקראת ירידת מחירים הם התנפצו היום לאחר פרסום תוצאות מכרזים ל-252 דירות בעיר מודיעין אשר אינם חלק ממכרזי מחיר למשתכן. מדובר באחד המכרזים הבודדים אשר פורסמו לאחרונה שלא במסגרת מחיר למשתכן ובאזור הנחשב לאזור ביקוש.

 

 

 

התוצאות היו חריגות אפילו לעיר מודיעין המבוקשת, כך למשל מכרז ל-59 יח"ד נסגר במחיר של 60 מיליון שקל מבלי הוצאות פיתוח של 18 מיליון שקל נוספים וכאשר מחיר השומה עמד על 36 מיליון שקל בלבד. כלומר, מדובר בעלות קרקע ליח"ד כולל פיתוח של 1.3 מיליון שקל. מכרז לקרקע נוספת ל-55 יח"ד נסגר במחיר של 31.8 מיליון שקל בעוד השומה עמדה על 31.8 מיליון שקל, יחד עם הוצאות פיתוח של 19 מיליון שקל מדובר בעלות קרקע ליח"ד של 1.12 מיליון שקל. המכרז הגדול ביותר מבין המכרזים שבו 86 יח"ד נסגר במחיר כולל פיתוח של כמיליון שקל ליח"ד.

 

העיר מודיעין העיר מודיעין צילום: עמית שעל

 

 

המחירים הללו פורסמו כאשר ברקע, רק לאחרונה דיווחו באוצר כי השלימו שיווק קרקעות ל-3,600 יח"ד במסגרת מחיר למשתכן בעיר, בהנחה של יותר מחצי מיליון שקל ממחיר השוק. לשם השוואה, מחירה של דירת 85 מ"ר במחיר למשתכן צפויה להימכר בכ-940 אלף שקל פחות ממחיר של קרקע במכרז הנוכחי. דירת 5 חדרים צפויה להימכר ב-1.2 מיליון שקל, וגם במקרה זה נמכרו קרקעות במחיר גבוה יותר. במכרזים האחרונים שפורסמו בשנת 2014 שלא במסגרת מחיר למשתכן עמד מחיר קרקע ליח"ד כולל פיתוח על 600-350 אלף שקל, כך שגם בהשוואה לעבר המחירים נחשבים לגבוהים.

 

התוצאות מצביעות בעיקר על חוסר אמון של היזמים להשפעת תוכנית מחיר למשתכן על מחירי הדירות ומראים כי יש להם ביטחון מוחלט כי יצליחו למכור דירות במחירים גבוהים משמעותית ממחירי הדירות במחיר למשתכן. כל זה מתרחש כאמור, בעיר שבה ישנו היצע גדול של דירות מחיר למשתכן, זו אינה ת"א שבה הדירות ממשיכות להימכר במחירים גבוהים, ונחשבת למנותקת מהשוק הכללי. גם העיתוי בעייתי, תוצאות המכרז התפרסמו בימים בהם באוצר קיוו כי נתוני הלמ"ס מצביעים על שינוי מגמה במחירי הדירות.

 

לא פחות מכך, הוכיחו תוצאות המכרז הנוכחי כי ישנו צמא אדיר בשוק לדירות עבור משפרי הדיור, פלח שוק שנזנח לחלוטין על ידי כחלון שהפנה את כל המשאבים לזוגות הצעירים.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x