$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

פתרון למצוקת הדיור? עיריית ת"א תבחן בניית דירות מתחת לאדמה

מסמך מדיניות חדש של עיריית תל אביב בו תדון הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברביעי הקרוב יאפשר בנייה של מגורים, משרדים, מוסדות חינוך ומרכזי מסחר מתחת לפני הקרקע. שמאי מקרקעין: "הדרישה לחניונים תת־קרקעיים תהפוך את הפרויקט ללא כדאי"

אמיתי גזית 07:4319.06.17

עיריית תל אביב מכינה מסמך מדיניות שיאפשר בנייה עתידית של מגורים, מוסדות חינוך, משרדים, מסחר, ובידור מתחת לפני הקרקע, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

ביום רביעי הקרוב תדון לראשונה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעקרונות המסמך. היחידה לתכנון אסטרטגי המינהל ההנדסה בעיריית תל אביב, שכתבה את המסמך, מסבירה כי הכוונה היא להעניק לוועדה מקומית סמכות לאשר בנייה תת־קרקעית בהיקף של עד 100% משטח הבנייה שמעל הקרקע. כלומר, על כל מ"ר שיבנה מעל הקרקע, יוכל היזם לבנות מ"ר מתחת לפני הקרקע.

 

רון חולדאי ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ראש עיריית תל אביב צילום: ריאן פרויס

 

 

"השימוש בתת הקרקע טומן בחובו אפשרות ליעול השימוש בקרקע", נכתב בדברי ההסבר למסמך. בהמשך מוסבר כי מטרותיו הן ניתוח חסמים והצעת כלים להתמודד עימם, הגדלת ניצול השימוש בחללים תת־קרקעיים, שיפור מיגון האוכלוסייה על ידי הגדלת מלאי השטחים המוגנים והנחיות לבנייה ירוקה בתת הקרקע.

 

אחד הסעיפים החשובים במסמך הוא הפתרון המוצע ל"מיעוט שטחי הציבור בעיר המתפתחת". כך, יש כוונה להקים מוסדות ציבור תת־קרקעיים, בהם מוסדות חינוך, תרבות וספורט.

 

בנוסף, אפשר יהיה לבנות דירות מגורים בקומה העליונה של תת הקרקע, אולם 1.5 מטר מהדירה יבלטו מעל הקרקע. בעת בנייה חדשה למגורים יחויבו חברות הבנייה לבנות חניות, ואלו יהיו תת־קרקעיות בלבד. לא יותרו חניות עיליות.

 

כמו כן, הכוונה היא לעודד שימושים נוספים בתת הקרקע כמו ללוגיסטיקה, לבידור ולספורט. כך למשל, באזורים המיועדים למגורים יותר לבנות מתחת לקרקע דירות מגורים, מרכזי מסחר, משרדים, לוגיסטיקה ועוד. במתחמים המיועדים למוסדות ציבור תיזום העירייה הקמת מוסדות תרבות, חינוך וספורט.  

 

לטענת שמאי המקרקעין דני טרשנסקי ממשרד קמיל טרשנסקי רפאל, משום שבנייה למגורים תחייב יזם לבנות חניות תת־קרקעיות, "החפירות עלולות לייקר את הפרויקטים עד כדי הפיכתם ללא כלכליים. מכאן שגם אם הכוונה היא להשביח נכסים לשימושים נוספים, אז המחיר ללקוח הסופי יהיה כלל ועיקר לא כדאי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x