$
חדשות נדל"ן

אושרה תוכנית המתאר הראשונה של ת"א: כמות הדירות והמשרדים בעיר תוכפל

12 שנה אחרי שיצאה לדרך, אושרה סופית תוכנית המתאר, המגדירה את אופי וצפיפות הבנייה בעיר. עוד בתוכנית: טיילת קירוי איילון, העתקת התחנה המרכזית החדשה ואיסור על בניית מגדלים במתחם העיר הלבנה

אמיתי גזית 13:2218.12.16
כ-12 שנה לאחר שיצאה לדרך, אושרה סופית תוכנית מתאר הראשונה של תל אביב תא/5000. התוכנית מגדירה את אופי וצפיפות הבנייה באזורים שונים בעיר, ומעניקה לעיריית תל אביב (באמצעות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה) סמכות לאשר תוכניות בניין עיר התואמות לתוכנית המתאר הנ"ל.

 

התוכנית במספרים:

התוכנית מאפשרת תוספת של 120 אלף דירות, שכלל השטח שלהן יהיה 2.8 מיליון מ"ר. מימוש התוכנית יכפיל את כמות הדירות בעיר. למול זאת, תוכנית המתאר מאפשרת להקים כמות כפולה של משרדים, ובסך הכל 5.17 מיליון מ"ר לתעסוקה. בנוסף, התוכנית כוללת פוטנציאל לבניית 308 אלף מ"ר של מלונות.

 

הכנתה של התוכנית המבוססת על "חזון העיר", אותו אישרה מועצת העיר בשנת 2004. היא הופקדה ב-2013, אך הוגשו לה מאות התנגדויות שנדונות במוסדות התכנון עד ראשית השנה.

 

בין השינויים המעניינים שמסמנת התוכנית אפשר למצוא את: טיילת קירוי איילון; הוספת שטחי תעסוקה באזורים הסמוכים להסעת המונים; העתקת מבנה התחנה המרכזית החדשה; ציר ירוק בין שדרות רוטשילד לים; איסור על בניית מגדלים במתחם העיר הלבנה; שימור מבנים טמפלרים במתחם הקריה הצבאית וחידוש כיכר אתרים. 

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי וצוותו המקצועי בחתימת תוכנית המתאר ראש עיריית תל אביב רון חולדאי וצוותו המקצועי בחתימת תוכנית המתאר

 

התוכנית נוגעת בעוד מגוון נושאים החשובים לעיר ובהם: ציפוף והגדלת היקפי הבנייה באזורי המגורים והתעסוקה של העיר; העדפה לתחבורה ציבורית, הליכה ברגל ורכיבה על אופניים; הגדלת עירוב שימושי הקרקע והוספת רחובות מסחריים; התחדשות עירונית בדגש על פיתוח דרום העיר ומזרחה והגדרת אזורים לשימור.

 

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי חתם הבוקר (א') על חוברת התוכנית וברך על אישורה הסופי: "היום הוא יום חג לעיר תל אביב-יפו. עירנו היא כמעט בת 108 שנים, אך עד היום לא הייתה לה תוכנית מתאר סטטוטורית מאושרת. תוכנית המתאר, שעליה חתמתי היום, היא תוצר של תהליך עבודה ארוך ויסודי שקיימנו במשך כמעט עשור. זהו תהליך שנועד לבנות תוכנית התומכת ככל הניתן בהמשך התפתחותה של העיר ותיתן מענה לאתגרים העומדים בפניה כמרכז המטרופולין הגדול במדינה. התוכנית מעניקה ודאות ושקיפות תכנונית, באמצעותה יוכלו התושבים להתוודע לאופן השפעתה על חייהם. עם אישורה, יוענקו לוועדה המקומית סמכויות הנמצאות כיום בידי הועדה המחוזית. הדבר יאפשר את קיצור וייעול הליכי התכנון. תוכנית המתאר היא העבודה התכנונית הגדולה והמקיפה ביותר שנעשתה מאז תוכנית גדס המפורסמת, שהוכנה לפני כ-90 שנה ועד היום משמשת מודל לאיכויות אורבניות ומשפיעה לטובה על חייהם של תושבי העיר והמבקרים בה. אנו מאמינים כי בדומה לתוכנית גדס, גם תוכנית המתאר עוד תשפיע לטובה ותשפר את איכות חיים בתל אביב-יפו בעתיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x