$
חדשות נדל"ן

היקף המשכנתאות צפוי לעמוד במאי על 4–4.3 מיליארד שקל

לפי ההערכות במערכת הבנקאית, גם במאי תימשך ההתקררות בשוק המשכנתאות. הסיבות לכך הן חוסר הוודאות סביב גורלו של חוק מיסוי דירה שלישית וההמתנה למימוש זכיות של זוגות במחיר למשתכן, לצד עליית ריבית המשכנתאות

ענת דניאלי 06:4922.05.17

היקף המשכנתאות החדשות שניטלו בחודש מאי צפוי לעמוד על כ־4–4.3 מיליארד שקל, כך עולה מהערכות במערכת הבנקאית. הנתונים מצביעים על כך שמגמת הירידה בהיקף נטילת המשכנתאות נמשכת כבר כמה חודשים.

 

חודש מאי כולל ימי חג (יום העצמאות ושבועות) כך שהנתון עשוי להיות מושפע מירידה בימי העסקים בחודש זה. לשם השוואה, בחודש מאי 2016 עמד היקף המשכנתאות על 5.35 מיליארד שקל. הירידה בהיקף נטילת המשכנתאות החלה כבר בספטמבר האחרון אז ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.92 מיליארד שקל וזאת לאחר שבאוגוסט ניטלו משכנתאות בהיקף של 5.5 מיליארד שקל.

 

השיא השלילי שנרשם בשנה האחרונה הוא בפברואר 2017 שהראה ירידה של 15% בהיקף המשכנתאות שניטלו בהיקף של 4.12 מיליארד שקל, זהו סכום נמוך במיוחד להוציא את חודש אוקטובר 2016 שהיה חודש רווי חגים ועל כן היקף המשכנתאות עמד אז על 2.7 מיליארד שקל.

 

הערכות שניתנו במערכת הבנקאית לחודש אפריל היו נמוכות עוד יותר מחודש מאי ועמדו על 3.8 מיליארד שקל, וזאת נוכח שתי סיבות; חג הפסח שחל בחודש אפריל ומיעוט ימי עסקאות. כמו כן, מסבירים במערכת הבנקאית שלמעלה מחצי שנה שוררת אי ודאות בשוק שמובילה לתופעת "ביקושים כבושים", נוכח ההמתנה סביב חוק מיסוי דירה שלישית ולתגובת בג"ץ האם יבוטל החוק וכן הממתינים לזכייתם במסגרת מחיר למשתכן. כמו כן, עליית ריבית המשכנתאות מובילה רבים לדחות את רכישת הדירה מחשש לאי עמידה בתשלום החודשי.

 

נתון בנק ישראל האחרון שפורסם אודות נטילת המשכנתאות הוא לחודש מרץ, ומציג כי ניטלו משכנתאות בהיקף של 4.46 מיליארד שקל, לעומת 4.12 מיליארד שקל בחודש פברואר. בהשוואה שנתית למרץ אשתקד זוהי ירידה של 15% ואילו עלייה של 7% בין חודש פברואר למרץ. במערכת הבנקאית טוענים כי נתונים חודשיים אינם רלוונטים ויש לבצע השוואות בהסתכלות שנתית במיוחד בהיקפי המשכנתאות שניטלו. בימים הקרובים צפוי להתפרסם נתון בנק ישראל אודות היקף המשכנתאות בחודש אפריל.

 

נתוני התקררות שוק הדיור קיבלו חיזוק נוסף בשבוע שעבר, כאשר פורסם מדד מחירי הדירות, שירד בפברואר־מרץ בשיעור של 0.5% לעומת ינואר־פברואר, אז נרשמה עלייה של 0.1%. הפעם האחרונה שהמדד ירד בשיעור דומה היתה בחודש נובמבר האחרון. כמו כן, פרסם הלמ"ס כי מחירה הממוצע של דירה ירד בשיעור של 2.9% ברבעון הראשון של 2017 בהשוואה לאשתקד. המשמעות היא כי מחיר דירה ממוצע בעסקאות שבוצעו ברבעון הראשון של שנת 2017 עמד על 1.44 מיליון שקל בהשוואה ל־1.48 מיליון שקל ברבעון הרביעי של שנת 2016. נתון נוסף שפורסם בימים האחרונים הוא דו"ח השמאי הממשלתי שנאסר בפרסום על ידי שר האוצר משה כחלון. הדו"ח מצביע על ירידה של 0.6% במחירי הדיור ברבעון הראשון של השנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x