$
חדשות נדל"ן

יו"ר לשכת השמאים: "האוצר מוביל מדיניות של השתקה בשוק הנדל"ן"

בעקבות המתקפה של הסטטיסטיקן הראשי על סקירת מחירי הדיור שפרסמה לשכת השמאים, שלח אוהד דנוס מכתב לראש הממשלה ולשר האוצר: "מדובר בהסתה, מופעלת עלינו מסכת לחצים"

אביב גוטר 12:1727.02.17
המאבק על מחירי הדיור מסרב להירגע. אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, שלח אתמול (א') מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון בו הוא דרש מהם להורות לסטטיסטיקן הלאומי פרופ' דני פפרמן לחדול מכל פעולה חורגת מתחומי תפקידו ולא לפרסם מכתבים שיש בהם משום דברי הסתה נגדו וכנגד ציבור השמאים "העולה עד חשש ממשי מפגיעה אישית ופיזית בי", כך נכתב על ידי דנוס.

 

דנוס טען כי "מאז פרסום סקירת לשכת השמאים האחרונה בדבר מחירי הדיור לפני כשבוע, מופעלת נגדו מסכת לחצים שמטרתה היא להפסיק את פרסום סקירת הלשכה וזאת כחלק ממדיניות ההשתקה שמוביל משרד האוצר בשוק הנדל"ן".
"השיא היה ביום חמישי שעבר, כשהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), יחידת סמך במשרד ראש הממשלה, גויסה אף היא למשימה, ובמכתב הנחזה להיות 'הבהרות לגבי פרסום מחירי הדירות', ניסתה להטיל דופי בו ובעבודת לשכת שמאי המקרקעין".  
אוהד דנוס אוהד דנוס צילום: ארן דולב

 

בהמשך המכתב טען דנוס כי הוא למרות הכבוד הרב שהוא רוחש ללמ"ס, הוא היה מצפה מגוף שרק לאחרונה הודיע שהוא מפסיק לפרסם את נתוני מלאי הדירות הבלתי מכורות משום שהנתונים היו שגויים מזה זמן לא ידוע, שינקוט משנה זהירות שהוא משתמש בביטויים כמו 'בלבול', 'הטעיה', ו'נזק ציבורי' כלפי אחרים, כפי שהשתמש הסטטיסטיקן הלאומי במכתבו בשבוע שעבר.

 

עוד טוען דנוס כי ממכתב הסטטיסטיקן "הכולל דברי תוכחה והתנשאות שהובלעו בו, ניתן להבין כי הלמ"ס הגיעה בבחינה הרבעונית לאותם נתונים אותם פרסמה לשכת השמאים".

 

בשבוע שעבר שלח פפרמן מכתב בו הוא תוקף את השמאים בכך שגרמו לבלבול ונזק רב בקרב הציבור. הלמ"ס פרסמה לפני כשבועיים שני נתונים אודות מחירי הדיור: מדד מחירי הדירות המתפרסם אחת לחודש יחד עם מדד המחירים לצרכן שהצביע על ירידה של 1.2% בחודשים נובמבר-דצמבר; וסקירת המחירים הממוצעים של דירות המתפרסם אחת לרבעון הנלווה למדד המחירים לצרכן, אולם הסקירה הצביעה דווקא על עלייה של 1.5% במהלך הרבעון הרביעי של 2016 - עלייה התואמת את הנתונים שפרסמה לשכת השמאים כשבוע לאחר מכן, בה פורסם כי מחירי הדירות עלו ב-1.7% במהלך אותה תקופה.

 

הנתונים הסותרים של הלמ"ס יצרו בלבול בקרב הציבור, ויחד עם ההודעה על הקפאת סקירת הכמות המבוקשת של דירות חדשות פגעה בתדמיתה של הלשכה. מקורבים לפפרמן טענו כי סדרת ראיונות של דנוס לכלי התקשורת פגעו בתדמיתה של הלמ"ס, לכן בחר לצאת להגנתה על ידי מכתב לדנוס בוא הוא שוטח בפניו כי הסקירה המבוצעת על ידו חושפת טעויות בהבנת המידע שמפרסמת הלמ"ס.

 

בדצמבר האחרון העביר שר האוצר משה כחלון החלטה בקבינט הדיור הקובעת כי נתונים העוסקים בדיור יפורסמו על ידי גוף ממשלתי אחד והוא הלמ"ס. ההחלטה התקבלה לאחר שבאוגוסט האחרון פרסם השמאי הממשלתי טל אלדרוטי, נתונים על עלייה רבעונית במחירי הדיור ב-2.5% יממה לאחר שהלמ"ס פרסמה על ירידה חודשית של 0.3% - ירידה שהתבררה כשגויה לאחר שהלמ"ס עדכן את הנתונים והתייצבה כעלייה בשיעור של 0.2%. בתגובה להחלטה מוציאה לשכת השמאים מדי רבעון סקירה בעלת אותה מתודלוגיה שבה פעל השמאי הממשלתי ונאסר עליו לפרסם אותה.

 

הלמ"ס סירבו להתייחס לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x