$
חדשות נדל"ן

מנכ"ל רי/מקס חושף: כמה דירות מוצעות בפחות ממיליון שקל בתל אביב?

לפי נתוני החברה, כמות העסקאות הגדולה ביותר נרשמה בחדרה, לאחר שנים שבהם באר שבע הייתה במקום הראשון. לדברי המנכ"ל ברנרד רסקין, הדרת המשקיעים משוק הדיור עלולה להוביל למשבר חמור בשוק השכרת הדירות

אביב גוטר 13:1122.01.17
"מי שרוצה דירה בפחות ממיליון שקל צריך לעזוב את תל אביב רבתי. מי שחשב שאם הוא יחכה קצת לירידות מחירים, מבין שהחלום לדירה במרכז מתרחק", כך אמר היום (א') ברנרד רסקין, מנכ"ל רשת התיווך רי/מקס במסיבת עיתונאים שסקרה את שוק הנדל"ן בשנה החולפת. עוד ציין רסקין את העובדה לפיה מתוך מאגר הנכסים של רי/מקס, הכולל 5,075 נכסים, 948 מהם מוצעים כיום למכירה בפחות ממיליון שקלים, מתוכם 4 בתל אביב, 5 ברמת גן ואף לא דירה אחת בגבעתיים, חולון או ראשון לציון.

 

"השנה ביצענו עסקאות בהיקף של 9,411, גידול של 1.7% בעסקאות לעומת השנה החולפת, וכן גידול של 8% בעמלות, שזה מסתדר עם העלייה השנתית במחירי הדירות. בפילוח לפי אזורים, כמות העסקאות הגדולה ביותר לפי נתוני הרשת נרשמה בחדרה – זאת לאחר שנים שבהם באר שבע הייתה במקום הראשון בכמות העסקאות והשנה ירדה למקום השני. אחרי באר שבע ממוקמות פתח תקווה, כרמיאל, נתניה ועפולה".

 

דירה למכירה בתל אביב דירה למכירה בתל אביב צילום: דוד הכהן

 

גידול בביקוש לדירות בפריפריה

 

מתוך הנתונים שהוצגו עולה כי שנת 2016 הייתה השנה שבה חלה תנופת בינוי וגדלו משמעותית הביקושים למגורים ביישובי הפריפריה. "ככל שמחירי הדירות עולים, חלום הדירה במרכז הארץ מתרחק, וכפועל יוצא הקונים מגלים את הפריפריה ובוחרים לגור שם, גם במחיר של שעת נסיעה ויותר ממקום העבודה במרכז הארץ", אומר רסקין. "אנשים ילכו לפריפריה אם תהיה תחבורה יעילה משם למרכז הארץ ומערכת חינוך טובה. מה שאומר שהפתרון למצוקת הדיור אינו מצוי רק במשרד השיכון, אלא גם במשרד התחבורה".

 

באשר למסקנות העולות מהמחקר שערכה הרשת על מחירי הנדל"ן בשנה החולפת, אומר רסקין כי אלו מצביעים ביתר שאת על צורך ממשי של הממשלה לעודד פתרונות דיור במקומות חדשים בדרום ובצפון, ביישובים בהם יש קרקעות זמינות לבנייה.

 

רסקין הפנתה את הביקורת הקשה ביותר לנושא המשקיעים בשוק הנדל"ן, שמספר מהלכים שנעשו בשנים האחרונה, גרמו להם לצאת מהשוק. "חבל מאוד שלא מבינים שהמשקיעים אינם הבעיה של שוק הנדל"ן - אלא הפתרון. ככל שיהיו יותר משקיעים בשוק, יהיה היצע גדול יותר של דירות להשכרה. המשקיעים הם גלגלי השיניים של שוק הדיור, וגם קבלנים שיוצאים לפרויקטים חדשים לוקחים בחשבון את המשקיעים כחלק בלתי נפרד מרוכשי הדירות. הדרה שלהם משוק הדיור בישראל, עלולה להוביל למשבר חמור בשוק השכרת הדירות בישראל".

 

רסקין ממליץ לממשלה ולבנק ישראל להמשיך את הפיקוח ההדוק על הבנקים ולהבטיח את יציבותם, משום שלדבריו זהו המפתח לכלכלה יציבה.

 

"מחיר למשתכן תביא לעליית מחירים"; מחסור בדירות 3 חדרים

 

באשר לתוכנית "מחיר למשתכן" שיצאה בשנה החולפת אל הדרך, אמר רסקין כי היא נותנת מענה לפלח שוק קטן באוכלוסייה, מפנה משאבים יקרים של יזמים לפלח שוק אחד על חשבון האחר, ותוביל בסופו של דבר לירידה בהיצע הדירות, וכפועל יוצא לעליית מחירים נוספת".

 

לפי תוצאות המחקר שביצעה רי/מקס, בכל הערים נרשמו עליות במחירי דירות 3 חדרים, וברובם הם רשמו את העלייה הגבוהה ביותר. כך למשל, בתל אביב עלו מחירי הדירות ב-8%-10%, רמת גן ב-9% והרצליה ב-12%. המחסור בדירות קטנות מתחיל להיות מורגש לא רק באזורי הביקוש, אלא גם בפריפריה. בצפון מובילה מעלות עם עלייה של 34% במחירי דירות 3 חדרים ומטה, אחריה מדורגת נצרת עילית עם עלייה בשיעור של 30%. עליות בספרות כפולות נרשמו גם בטירת הכרמל, מגדל העמק, נהריה, עכו ובית שאן. גם באזור הדרום נרשמו עליות מחירים חדות – דימונה 21%, באר שבע 19%, קרית גת 17% ואשקלון 14%.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x