$
חדשות נדל"ן

כחלון: "עד סוף הקדנציה נספק 100 אלף דירות במחיר למשתכן ואז המחירים יירדו"

שר האוצר סירב להתחייב לגבי המועד המדויק בו יירדו המחירים, אך אמר "אנחנו עוד לא בסוף התהליך. לקחנו על עצמנו כמה משימות לפתור כמו הספסור בקרקע והסיוע לזוגות צעירים". מוקדם יותר אמר שר השיכון "שכונה שבונים בסין בחמש שנים נבנית בישראל ב-15 שנה"

אביב גוטר 12:5208.12.16
"אנחנו נמצאים בשיא כל הזמנים בשיווקים ומתקרבים ל-65 אלף שיווקים בשיטת מחיר למשתכן ו-57 אלף בשנת 2016 בלבד", חשף היום (ה') שר האוצר משה כחלון בכנס "עיר הנדל"ן" של מרכז הבנייה הישראלי באילת.

 

כחלון הוסיף כי הוא לא מתחייב לגבי מתי מחירי הדיור יירדו, "אבל בסוף גם זה יגיע. התחייבתי שעד סוף הקדנציה נספק 100 אלף דירות במחיר למשתכן וברגע שנוציא אותם ממעגל הביקושים, המחירים ירדו – זו כלכלה פשוטה. כשדירות במחיר למשתכן לא יימכרו בגלל שיש עודף, נבין שהגענו לרווייה. אותי לא מעניין מדדים כאלה או אחרים. אנחנו החלטנו שהלמ"ס יפרסם נתונים כי הלמ"ס הוא גוף אמין, והוא לא מחמיא לנו. מכון שורש אומר שיש רוויה ומכון אחר אומר מחסור".

כחלון עוד אמר "להגיד שאנחנו בסוף התהליך - אז התשובה היא לא. לקחנו על עצמנו כמה משימות לפתור כמו הספסור בקרקע והסיוע לזוגות צעירים".

 

משה כחלון. "הלמ"ס לא מחמיא לנו" משה כחלון. "הלמ"ס לא מחמיא לנו" צילום: אלכס קולומויסקי

 

בהמשך התייחס כחלון למיסוי דירה שלישית ואמר: "המיסוי הוא חלק מכמה פעולות שאנחנו עושים כדי לפתור את משבר הדיור. זה נעשה במהלך אחד יחד עם הכבדת המיסוי למשקיעים ויחד עם מחיר למשתכן. מפלגת כולנו תרוץ גם בבחירות הבאות עם מי שהלכתי בפעם הקודמת. אבי גבאי החליט מהסיבות שלו לקום וללכת ואני מכבד אותו. ראש הממשלה ואני חושבים עין בעין בהרבה דברים, גם בנושא מס דירה שלישית. יש בעיה באפיקי השקעה ואנחנו לא נגד אנשים שרכשו שלוש דירות, המציאות הביאה אותנו לריבית נמוכה. אנחנו עובדים על יצירת אפיקי השקעה אחרים כי השוק שלח את כל המשקיעים לשוק הדיור. התכלית של מס דירה שלישית נועדה כדי שאנשים ימכרו דירות. שמעתי הכל – ימכרו לא ימכרו, יקנו שש דירות. כשממסים לפי שווי דירות, זה לא משרת את השוק ולא את התכלית שלשמה הוא נוצר".

 

השבוע נחשף ב"כלכליסט" כי קבלנים בדרום תיאמו עמדות שלא לגשת למכרזי מחיר למשתכן בבאר שבע ורשות להגבלים עסקיים פתחה בבדיקה בנושא, על כך אמר כחלון: "אני לא מכיר דבר כזה. כשמכרז נכשל - אנחנו בוחנים את עצמו. אם יש קרטל, צריך לבדוק את זה. איפה שצריך לשפר שיפרנו. הגענו ושינינו את שיטת המכרזים וזה שינה לגמרי את המשחק. שנים הזוכה במכרז היה זה שהציע את המחיר הגבוה ביותר ועכשיו הפכנו את השיטה על ראשה ומי שמציע את המחיר הנמוך ביותר זוכה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x