שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

קשה יותר לקחת משכנתא: הריבית הממוצעת זינקה ל-3.45% בספטמבר

זאת לעומת 3.21% בחודש אוגוסט, כך לפי נתונים שמפרסם בנק ישראל; לעומת זאת, תקופת הפירעון עלתה ל-22.3 שנים בממוצע, לעומת 19.7 אשתקד; במקביל מצביעים הנתונים על ירידה של 10.6% בהיקף המשכנתאות בהשוואה לחודש הקודם

אביב גוטר 12:5701.11.16
היקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש ספטמבר עמד על 4.92 מיליארד שקל, ירידה של 10.6% בהשוואה לחודש אוגוסט (5.5 מיליארד שקל) אך עלייה של 17.4% בהשוואה לנתון המקביל אשתקד (4.19 מיליארד שקל) – כך עולה מנתונים שמפרסם היום (ג') בנק ישראל. במקביל, שיעור הריבית על המשכנתאות ממשיך לעלות והגיע בחודש שעבר ל-3.45% בממוצע בהלוואות הצמודות למדד המחירים לצרכן, זאת לעומת 3.21% בחודש הקודם לו. בכך נרשמת עלייה של 1.06% בתוך שנה. גם משך תקופת הפירעון הסופי של המשכנתאות עולה ועומד על 22.3 שנים בממוצע, לעומת 19.7 שנים בהשוואה לחודש המקביל אשתקד.

 

סכום המשכנתאות שנטל הציבור בחודש ספטמבר גבוה באופן חריג בהשוואה לנתונים מקבילים בשנים הקודמות, זאת מאחר שחגי תשרי נפלו השנה בחודש אוקטובר. לכן, מספר ימי העסקים השנה היה גבוה יותר. לפיכך מעריכים גורמים בענף הבנקאות כי נתוני חודש אוקטובר יהיו נמוכים מהרגיל.

 

יש לציין, שהעלייה שנרשמה בהיקף המשכנתאות לעומת אוגוסט אשתקד נובעת מהעלאת מס הרכישה בסוף יוני 2015 שבגללו משקיעים הקדימו את הרכישות – מה שגרם לאוגוסט שחון במיוחד מבחינה נדל"נית. לכן, ההשוואה לנתון המקביל אשתקד מטעה במידה מסוימת. תופעה דומה נראתה בדו"ח הכלכלן הראשי שפורסם שלשום על מספר הרכישות באוגוסט.

 

גובה ההלוואה יורד

 

הבנקים למשכנתאות העמידו בחודש ספטמבר 7,239 הלוואות חדשות, לעומת 7,764 בחודש הקודם. לפיכך גובה ההלוואה הממוצע עמד בחודש ספטמבר על 680 אלף שקל,  לעומת 709 אלף שקל באוגוסט, ירידה של 4%. עם זאת, בחודש ספטמבר שעבר גובה ההלוואה הממוצע עמד על 590 אלף שקל, כך שבראייה שנתית נרשמה עלייה בשיעור של 14% בנתון זה. נציין, שרוכשי מחיר למשתכן זכאים לקבל הלוואות בשיעורי מימון ביחס לשווי הדירה ולא לפי מחיר המכירה, מה שמאפשר להם ללוות בשיעורי מימון גבוהים יותר ולהגדיל את גובה ההלוואה ביחס להון העצמי. עם זאת, רק הזוכים בעפולה ולוד החלו ליטול משכנתאות מהבנקים, כך שהם לא אמורים להשפיע במיוחד.

 

הריבית ומשך הפירעון עלו הריבית ומשך הפירעון עלו צילום: שאטרסטוק

 

שיעור המשקיעים הנוטלים משכנתאות שומר על יציבות ועומד על כ-14% מסך ההלוואות. בסך הכל לוו המשקיעים 679 מיליון שקל, לעומת 743 מיליון שקל בחודש אוגוסט.

 

גם שיעור הריבית על הלוואות שאינן צמודות רשם עלייה, הפעם בשיעור של 0.2%. שיעור הריבית הממוצע עמד החודש על 3.07%, זאת לעומת 2.87% בחודש הקודם. למרות שמשך תקופת הפירעון הממוצע עד להחזר ההלוואה במסלול ריבית זה ירד החודש מ-21.8 שנים ל-21.6 שנים, בטווח של שנה נרשמה עלייה של שנה, כאשר בחודש ספטמבר 2015 הנתון עמד על 20.6 שנים.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x