$
חדשות נדל"ן

העונה החמה: יולי צפוי להיסגר בזינוק של 7% במשכנתאות

יולי צפוי להסתיים עם 5.8 מיליארד שקל משכנתאות חדשות - הסכום הגבוה ביותר מתחילת השנה הודות לעונת מעברי הדירות שנמצאת בשיאה. בהשוואה ליולי אשתקד נרשמת ירידה, שנובעת מהביצועים החריגים שנרשמו אז בעקבות העלאת מס הרכישה

אביב גוטר 07:1224.07.16

יולי צפוי להיחתם עם 5.8 מיליארד שקל משכנתאות חדשות - הסכום הגבוה ביותר מתחילת השנה. קצב נטילת המשכנתאות החדשות בידי הציבור ממשיך לטפס, ומבדיקת "כלכליסט" עולה כי העלייה מחודש שעבר תעמוד על 7%. בנק ישראל אמור לפרסם בימים הקרובים את הנתונים המדויקים על יוני, אולם על פי ההערכות בענף הסכום ינוע סביב 5.4 מיליארד שקל.

 

לאורך שנים ידוע בענף כי בחודשי הקיץ שוק המשכנתאות פעיל יותר משאר חודשי השנה בעיקר בגלל שמשפחות רבות מתכננות מעבר דירה בתקופת החופש הגדול כדי למנוע את הצורך בהחלפת בתי ספר וגני הילדים.

 

 

"אנו עדים למקרה שמזכיר את מה שהיה בשנה שעברה, עם החלטה מדינית שהתקבלה גורמת לקבוצת אוכלוסייה להקדים את רכישת הדירה". אומר ערן כרמל, מנכ"ל EWM פתרונות מימון, ומתכוון להעלאת מס הרכישה ביוני אשתקד, שגרמה למשקיעים להקדים את הרכישות על מנת להימנע מתשלום מס גבוה. בין ההחלטות הראשונות שקיבל שר האוצר משה כחלון עם היכנסו לתפקיד היה להעלות את מס הרכישה, זאת במטרה להדיר משקיעים משוק הדיור. העלאת המס התבצעה בשתי מדרגות, כשהמס על דירות שמחירן עד 4.8 מיליון שקל עלה מ־5% ל־8%, והמס על דירות יקרות העולות על מחיר זה עלה מ־8% ל־10%. "כל הפרויקטים של מחיר למשתכן ומחיר מטרה הם פרויקטים על הנייר, כלומר פרויקטים שקיבלו היתר בנייה ממש לאחרונה או שעשויים לקבל היתר בנייה תוך זמן קצר", מסביר כרמל. "אבל בשונה מפרויקטים אחרים, כל הדירות נמכרות בשלב ה'פרי־סייל' (מכירה מוקדמת - א"ג)".

 

זוג בייעוץ משכנתא (אילוסטרציה) זוג בייעוץ משכנתא (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

כרמל מבהיר כי ברוב המקרים כמות המכירה בשלב המוקדם נמוכה יותר והיזם או הקבלן מאפשרים אותה כדי לעמוד ביעדי המימון שלו, כשברוב המקרים הוא גם נותן הנחה. "הקבלו לרוב לא מוכר את כל הדירות, משום שבעתיד הוא יוכל למכור את הדירות במחירים גבוהים יותר" אומר כרמל. "אם לא יהיה מחיר למשתכן או מחיר מטרה, כמות המכירות על הנייר בשלב שאנו נמצאים בפרויקטים הייתה מתבצעת בשלב יותר מאוחר. ניתן לומר בזהירות כי זאת הסיבה שהיקף המשכנתאות החדשות הקדים את זמנו".

 

 

גורמים בענף הבנקאות טוענים כי כמות הבקשות לקבלת אישור עקרוני למשכנתא עלתה באופן ניכר בחודשיים האחרונים, למרות שבנק ישראל או הבנקים למשכנתאות לא מודדים את מספר הבקשות מדי חודש. לטענתם הגידול מתייחס בעיקר לקבוצת האוכלוסייה שהוציאה תעודות זכאות לפרויקטים של מחיר למשתכן או מחיר מטרה המעוניינים לגלטת את מצבם הפיננסי. זאת בכדי לדעת מה גובה ההלוואה שיוכלו ליטול ולבדוק האם הם מתאימים להרשמה להגרלות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x