$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

הבנקים מגבילים את פעילות יועצי המשכנתא הפרטיים

מזרחי־טפחות ולאומי לא יספקו הצעות ריבית ליועץ פרטי, אלא אם הוא יגיע לסניף עם הלקוח

דותן לוי 08:1007.06.16

שוק יועצי המשכנתאות הפרטיים עומד בפני טלטלה משמעותית לאור החמרת מדיניות הבנקים כלפיהם, כך נודע ל"כלכליסט". בנק מזרחי־טפחות הנחה את יועצי המשכנתאות שלו לא לספק ליועצים הפרטיים הצעות ריבית במייל כפי שהיה נהוג עד כה, אלא לספק להם את ההצעה רק בתנאי שהם מגיעים לבנק יחד עם הלקוח שלהם. בנק לאומי צפוי בקרוב להוציא הנחיות דומות. מהלך כזה עשוי לפגוע בענף היועצים הפרטיים, שעל פי הערכות, חולש כיום על 17%-10% משוק המשכנתאות.

רונן עקיבא, מנכ"ל ארד משכנתאות רונן עקיבא, מנכ"ל ארד משכנתאות

 

כיום היועצים מחתימים את הלקוח על ייפוי כוח, ולאחר שמקבלים ממנו את המסמכים הם מבקשים הצעות מכשלושה בנקים שונים דרך דואר אלקטרוני. לאחר קבלת ההצעות נבחרת ההצעה שלדעתם היא המתאימה ביותר ללקוח, ולמעשה הממשק הראשון בין הלקוח לבנק מתבצע רק בשלב האחרון שבו הוא מגיע עם היועץ לבנק לחתום על מסמכי קבלת המשכנתא. סכום עמלת היועצים היא 9,000-5,000 שקל, בהתאם לגובה המשכנתא.

 

החמרת המדיניות כלפי היועצים מגיעה לאחר שורת מקרים שבהם הבנקים נתקלו ביועצים חסרי ניסיון במקרה הטוב ונוכלים במקרה הגרוע, שלא טובת הלקוח עמדה לנגד עיניהם. עוד טענו גורמים במערכת הבנקאית כי נתקלו במקרים שבהם לקוחות הגיעו לחתום על מסמכי משכנתא ללא כל הבנה על מה הם חותמים. הקש ששבר את גב הגמל מבחינתם היה המקרה שנחשף לאחרונה בתקשורת של יועץ משכנתאות חרדי שהונה את בנק לאומי בסכום של כ־5 מיליון שקל לאחר שהציג מסמכים מזויפים של לקוחות.

 

יועצי המשכנתאות אינם חייבים בהסמכה או בתעודה כלשהי, כך שכל אחד יכול לשמש כיועץ משכנתאות. ניסיונות עבר להסדיר את הענף נכשלו. לדברי רונן עקיבא, מנכ"ל חברת ארד משכנתאות ומי שעמד בראש איגוד של יועצי משכנתאות, כבר נוסחה הצעת חוק שלפיה יועץ משכנתאות מוסמך יהיה רק מי שעבר מבחן הסמכה ולאחר תקופת התמחות של כשנתיים, אלא שהמהלך הזה נתקע: "היום כל אחד יכול להיות יועץ משכנתאות, אני מנסה להסדיר את זה כבר שלוש שנים, אבל זה לא פשוט. ישבנו עם חברי כנסת, ניסחנו הצעת חוק וזה לא התקדם. המטרה שלנו היא לחסום את אותם יועצים שגורמים נזק אדיר ליועצים המקצועיים וההגונים". לדבריו, המדיניות החדשה כופה על היועצים מציאות בלתי אפשרית: "אני לא אגש יותר לבנק מזרחי, כי אם אני צריך לעשות עם הלקוח את כל סיבובי הבנקים שאני עושה בדרך כלל לבד או במיילים, זה לא יעבוד".

 

הבנק היחיד שעד כה הגביל את פעילות היועצים הוא בנק הפועלים, שיצר רשימה של כ־55 יועצים שמורשים לעבוד עמו. הליך קבלה של יועץ חדש לרשימה הנחשקת יכול לארוך שנתיים. מהפועלים נמסר: "הבנק עובד מול חברות לייעוץ משכנתאות שאושרו על ידו. בכל מקרה הליך קבלת המשכנתא נעשה מול הלקוח".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x