חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

איך השיגו יועצי משכנתאות פרטים של רוכשי מחיר למשתכן

רוכשי דירות במחיר למשתכן בעפולה הופתעו לקבל פנייה מחברת ייעוץ משכנתאות למרות שלא נתנו לכך הסכמה מראש. המדינה שכחה להסדיר את העניין מול קבלן שזכה במכרז. משרד הבינוי: "אם יהיה צורך נחדד את ההנחיות"

אביב גוטר 06:4701.06.16

זוכים בפרויקט מחיר למשתכן בעפולה טוענים כי בימים האחרונים קיבלו טלפונים ומיילים מחברת ייעוץ המשכנתאות בקרה משכנתאות, אף על פי שלא נתנו את הסכמתם לכך. הסיבה לכך: קבלן חברת דורם העביר לחברת המשכנתאות מידע על הזוכים. "הקבלן העביר לנו רשימה של אנשים שקנו בפרויקט והציע לנו לתת שירות לאור כל הבעיות והקושי שנוצר לרוכשים לקחת משכנתא מהבנק", טוענים בבקרה משכנתאות.

 

הסיפור החל לאחרונה כשבקרה משכנתאות רשמה במייל שנשלח לזוכים כי היא מלווה את לקוחות דורם, הבונה 167 יחידות דיור בעפולה בפרויקט מחיר למשתכן, בפרויקטים רבים ומציעה לזוכים הנחה בייעוץ וליווי קבלת המשכנתא.

 

אחד הזוכים סיפר ל"כלכליסט" על הפגיעה בפרטיותו ואמר כי "מדובר במכירת מידע ופרטים אישיים לצד שלישי שאין לי איתו שום התקשרות. זו תופעה מטרידה מאוד במיוחד לאור העובדה שנושא המשכנתאות הוא נושא רגיש. לאחר ששלחו לי מייל, תהיתי מאיפה הם קיבלו את הפרטים שלי אז צלצלתי אליהם והתעניינתי בשירות שהם מציעים. כששאלתי איך הגיעו אליי, הם התחמקו מלתת תשובה".

 

כנס מידע על מחיר למשתכן בעפולה, מרץ 2016. אין בחוזה סעיף על מסירת נתונים כנס מידע על מחיר למשתכן בעפולה, מרץ 2016. אין בחוזה סעיף על מסירת נתונים צילום: אפי שריר

 

חוק הגנת הפרטיות מגדיר כי שימוש בפרטים אישיים במאגרי מידע וכן מסירת פרטים אלו ללא הסכמת הפרט אינה חוקית. עו"ד דותן ברוך, שותף במשרד ברנע ושות' מסביר את חומרת העניין ואומר כי "צריך לקבל את הסכמתו של הפרט להצעה לעסקה מסחרית".

 

גם לפי חוזה המכר שחתמו עם הקבלן לא נמצא סעיף המאפשר לו להעביר את הפרטים האישיים של הרוכשים לצד שלישי, בטח ללא ידיעתם.

 

בשבוע שעבר נראה כי הסתיימה סאגת המשכנתאות שאפפה את הזוכים במחיר למשתכן, זאת לאחר שוועדת הכספים אישרה להעמיד מסגרת ערבות מדינה בסכום של 550 מיליון שקל לפרויקטים של מחיר למשתכן בעפולה ולוד, שלהם אין ליווי בנקאי. כתוצאה מכך התקשו הזוכים לקבל משכנתאות מהבנקים בעוד במקביל העבודות בשטח מתקדמות והזוכים היו צריכים להעביר את התשלום השני, ובכך להשלים רכישה של 40% משווי הדירה.

 

מבעלי דורם דודו אוחיון נמסר: "אני מקבל עשרות פניות מלקוחות שלא מצליחים לקבל משכנתא מהבנקים וחלקם לחוצים כי התשלום השני צריך להתבצע בשבועות הקרובים. דחיתי את ההודעה על דרישת התשלום בשל הקושי לקבל משכנתאות והתקשרתי עם חברת בקרה משכנתאות כדי שינסו לעזור לרוכשים, שמרגישים אבודים גם כך, בשל המורכבות של בלקיחת משכנתא מהבנק".

 

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "נבדוק את הטענות אל מול הקבלנים ואת ההשלכות החוקיות של העברת נתונים. באם יהיה צורך, יחדד המשרד את הנחיותיו בעניין".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x