$
חדשות נדל"ן

גם בירושלים: דירות מחיר למשתכן פונות בעיקר לחרדים

בשכונות פסגת זאב ורמת שלמה בבירה ישווקו 506 דירות במסגרת תוכנית הדגל של שר האוצר לפתרון משבר הדיור. מיקומן של הדירות העתידיות, בלב שכונות בעלות צביון מסורתי ודתי־חרדי, עלול להרחיק את הציבור הרחב מלהשתתף בהגרלות

אביב גוטר 07:0416.03.16

תוכנית הדגל של שר האוצר משה כחלון לפתרון משבר הדיור — מחיר למשתכן — אמורה לפנות לקהל הרחב ולהציע לו את האפשרות הלשתתף בהגרלה לרכישת דירות במחיר מוזל, אולם בדיקת “כלכליסט” מאתמול גילתה כי ההגרלה השניה שיצאה לדרך במסגרת התוכנית, לרכישת 376 דירות בשכונת אחיסמך הגדולה בלוד שבה יותר מ־70% מ־3,600 הדירות שייבנו מיועודת למגזר החרדי.

 

כעת מתברר כי גם בירושלים נוצר מצב דומה עם שני מכרזים שכבר נסגרו, שבמסגרתם ישווקו 506 דירות בסה”כ. בשכונת פסגת זאב, המאופיינת בצביון חילוני למדי ושבה ניתן למצוא גם אוכלוסייה גדולה של שומרי שבת, ישווקו 68 דירות בשיטת מחיר למשתכן; ואילו בשכונת רמת שלמה, בעלת האופי החרדי, ישווקו 438 דירות במסגרת התוכנית.

כמו במקרה של לוד, יתכן כי הציבור החילוני לא ייגש להגרלות אם הוא יידע שהדירות משווקות בלב אזורים חרדיים, מה שיגדיל את הסיכוי של המשתייכים למגזר החרדי לזכות באפשרות לרכוש דירה במחיר נמוך ב־20%־40% ממחירה של דירה זהה בשוק החופשי.

במסגרת התוכנית, המדינה משווקת קרקעות לבנייה במכרז. במכרז זוכה הקבלן שמציע את המחיר הסופי הנמוך ביותר לצרכן. זהות הרוכשים נקבעת בהגרלה שבה יכולים להשתתף רק מי שמוגדרים על ידי המדינה כזכאים. מחירן של הדירות בתוכנית אמור להיות נמוך משמעותית ממחירן בשוק החופשי.

 

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט. 438 דירות ישווקו בשכונת רמת שלמה החרדית שר הבינוי והשיכון יואב גלנט. 438 דירות ישווקו בשכונת רמת שלמה החרדית צילום: שאול גולן

 

ממשרד הבינוי והשיכון נסמר בתגובה כי “ככלל, במכרזי קרקעות מדינה אין כל מגבלה המחייבת את הקצאת הקרקע למגזר מסוים דווקא, ומכרזים אלה פתוחים בפני כל אדם. בנוסף, במסגרת מכרזים אלה נקבעו הוראות המונעות ממוכר דירות (קבלן) לנקוט באפליה בעת מכירתן, והוא מחויב למכור אותם באופן שוויוני, לכל פונה”.

 

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי" עד כה הוצעו כ־28 אלף יחידות דיור במסגרת תוכנית מחיר למשתכן המיועדות לכל המגזרים באוכלוסייה בכל רחבי הארץ. אנו משוכנעים שגם "כלכליסט" מבין את הצורך במציאת פתרון למצוקת הדיור לכלל האוכלוסייה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x