שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

כחלון מזמין חברות בנייה זרות; הקבלנים: "יריקה בפני האזרחים"

במטרה להגדיל את מלאי הדירות ולהוזילן, פרסם שר האוצר קול קורא לחברות מחו"ל לבנות בישראל עשרות אלפי יחידות דיור; הן יעסיקו 6,000 עובדים בסך הכל

אמיתי גזית ואביב גוטר 11:2906.03.16
כחלון פרסם היום (א') קול קורא לחברות בנייה זרות במטרה להקים מאגר של כ-6 חברות זרות למשך 5 שנים כדי שיסייעו באמצעיו להגדלת מלאי הדירות, והוזלת מחירי הדיור. 

 

 

חברות אלה יוכלו להביא עד 1,000 עובדים כל אחת, שיועסקו ב'עבודות רטובות' בשלב השלד, תחום בו נחוצים כ-20 אלף ידיים עובדות כדי לעמוד ביעדים השאפתניים של כחלון - תחילת בנייה של כ-70 אלף דירות בשנה, לעומת כ-50 אלף כיום.

 

במשרד האוצר גיבשו קריטריונים ורק חברות העמודות בהן יבחרו: מחזור שנתי של 500 מיליון שקל לפחות, ניסיון מוכח בבנייה מחוץ לגבולות ארץ המוצא שלהן, ובעלות יכולת לוגיסטית לטפל בעובדים שלהן - החל מהטסתן לארץ, שיכונם בדירות, והסעתם למקומות העבודה. 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: ג'רמי פלדמן

 

מחר תעלה בקבינט הדיור הצעת החלטה שתשלים את המהלך. על פי אותה הצעה משרד הבינוי ישווק מתחמים גדולים לבנייה, במכרזים יתמודדו רק חברות ישראליות. החברה הזוכה תהיה אחראית על בניית השכונה כולהי- הדירות, התשתיות, הכבישים, ומסודות הציבור.  

 

הדירות יבנו בשיטה טרומית-מודולרית, המאפשרת לקצר את משך הבנייה בכחצי שנה, וכן אמורה להוזיל את עלויות

הבנייה. משום שאין בארץ חברות בעלות ניסיון בבנייה טרומית לגובה, החברות הזרות שיבחרו במסגרת הקול הקורא, ידרוש להוכיח נסיון בתחום זה. המטרה הסופית היא כי החברות הזרות יועסקו כקבלני משנה לצורך בניית אלפי יחידות דיור בכל מתחם.

 

 

רוני בריק נשיא התאחדות בוני הארץ, אומר בתגוה: "אפשרות של חברות בנייה זרות לבנות כאן דירות במקום להותיר את האחריות להקמת הדירות בידיים ישראליות, משולה למחלה אוטואימונית – מחלה שבה הגוף תוקף את עצמו. אנו מעריכים שאם זה יקרה רבים מהקבלנים הקטנים הישראלים וחברות תעשייה מקומיות יפשטו את הרגל, ולכן יאבדו את מקום עבודתם מעל 100 אלף ישראלים העובדים בענף הבנייה ותעשיות נלוות שלו. בכל מדינה מתוקנת היה נתפס ניסיון של ממשלה לאפשר כניסת חברות זרות למשק שבו פועלים מעל 5,000 עסקים מקומיים כיריקה בפני אזרחי אותה מדינה".  

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x