שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

ריב על תרומה מאיים על בניית 255 דירות בחדרה

בעלי המניות של האגודה השיתופית "מייסדי חדרה" מסרבים ליוזמת ההנהלה לתרום לעיריית חדרה 30 מיליון שקל מתוך הסכום ששילמה לאגודה אאורה תמורת מגרש מכבי העיר. מנהלי האגודה: ללא תרומה העסקה תבוטל

דותן לוי 08:2721.01.16

מחלוקת בין הנהלת האגודה החקלאית מייסדי חדרה לבעלי המניות של החברה על העברת תרומה לעירייה מאיימת על עסקה למכירת מגרש מכבי חדרה המיועד לבניית 255 דירות, כך נודע ל"כלכליסט". הנהלת האגודה מבקשת להעביר מחצית מהתמורה בגין מכירת המגרש לחברת אאורה ב־76 מיליון שקל כתרומה לעיריית חדרה, ומאיימת בביטול העסקה אם לא תתבצע התרומה. אלא שבעלי המניות מתנגדים לתרומה בטענה שהאגודה אינה מחויבת לכך.

 

במוקד המחלוקת עומד מגרש בשטח 9.5 דונם בין הרחובות הרברט סמואל וששת הימים, שזכויות הבנייה בו הן לכ־255 דירות על שטח של כ־29 אלף מ"ר, וכן 4,000 מ"ר של שטחי מסחר ו־15 אלף מ"ר של חניה תת־קרקעית. אגודת מייסדי חדרה הוקמה בידי קבוצה של מייסדי העיר, וכיום היא כוללת את יורשיהם שנחלקים בין בעלי מניות רגילות ו־10 מנהלים בעלי מניות יסוד שמקנות להם זכות ניהול. האגודה מנהלת קרקעות שנותרו בבעלותה בחדרה, ובהם המגרש שהועבר אליה מפיק"א לפני הקמת המדינה ועליו הוקם מגרש כדורגל המשמש את מכבי חדרה.

 

מגרש הכדורגל של מכבי חדרה מיועד לבנייה מגרש הכדורגל של מכבי חדרה מיועד לבנייה צילום: זהר שחר

 

מכירת המגרש עמדה על הפרק כמה שנים, ומלכתחילה הובהר כי חלק ניכר מכספי המכירה יועברו לעירייה, בגלל רצונם של דור המייסדים לתרום לעיר ובהתאם לתקנון האגודה. לאחר פרסום מכירת המגרש לאאורה פרסמה עיריית חדרה כי חתמה על הסכם, ולפיו תעביר לה אגודת מייסדי חדרה תרומה בגובה 30 מיליון שקל להקמת היכל ספורט בן 2,600 מקומות ישיבה, בהתאם לסיכום מוקדם יותר. התרומה צפויה להיות כחצי מעלות הקמת ההיכל, שייקרא בהתאם היכל המייסדים. כמו כן תעביר האגודה 3 מיליון שקל להקמת מבנה חלופי לתנועת מכבי צעיר.

 

רבים מבעלי המניות באגודה סבורים שהתרומה גבוהה מדי. לטענתם אין בתקנון האגודה התחייבות לתרומה, והצעתם להפריד בין מתווה מכירת הקרקע למתווה התרומה נדחתה על ידי הנהלת החברה: "ההנהלה דחתה את דרישתנו להפריד את אישור עסקת אאורה מהסכמי התרומות, והובהר לנו חד־משמעית שמבחינתה עדיף שעסקת אאורה תיפול מאשר שתאושר".

 

בעלי המניות גם טוענים שניסיון לגבש מתווה מול עיריית חדרה להעברת תרומה צנועה יותר בגובה של 16 מיליון שקל נדחה אף הוא. במייל פנימי שנשלח לבעלי המניות נכתב: "ראש העיר הודיע שאם לא תתקבל התרומה של 30 מיליון שקל, הוא יחבל במכירת המגרש".

 

באסיפה האחרונה של האגודה, שנועדה לאשר את התרומה, הצביעו 82% מבעלי המניות נגדה. להערכת גורמים המעורים באגודה לא תבוטל העסקה ותתגבש פשרה על תרומה צנועה מזו.

 

מיו"ר מייסדי חדרה עדנה זיידמן נמסר: "הנהלת האגודה בוחנת את תוצאות האסיפה ולומדת את השלכותיה". מעיריית חדרה נמסר: "העירייה אינה מעורבת בענייניה הפנימיים של מייסדי חדרה. הדברים המיוחסים לראש העירייה צביקה גנדלמן אינם מדויקים".

 

מאאורה נמסר: "החברה מתקדמת בהליך תכנון המגרש מול העירייה בהתאם ללוחות הזמנים".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x