$
נדל"ן

ניצנים ראשונים לשינוי מגמה: מחירי הדירות צנחו ב־4% ברבעון השלישי

נתוני משרד הבינוי חושפים כי מחירי הדירות רשמו ביולי-ספטמבר את הצניחה הגבוהה ביותר מאז 2008. העלאת מס הרכישה ביוני הבריחה את המשקיעים

אמיתי גזית 20:3609.11.15

לראשונה מאז 2008 – צניחה דרמטית במחירי הדירות החדשות. על פי נתוני משרד הבינוי והשיכון, מחירי הדירות החדשות ירדו ברבעון השלישי של 2015 בשיעור של 4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד וב־6% בהשוואה לרבעון הקודם. מחירי דירות יד שנייה ירדו ב־4.3% בהשוואה לרבעון הקודם.

 

לדברי כלכלני המשרד, הירידה במחירי הדירות החדשות נובעת בין היתר מיציאת משקיעים מן השוק, שכן לאחר העלייה במס הרכישה ביוני חלה ירידה בשיעור הדירות שנרכשו להשקעה. סיבה נוספת היא ירידה בשיעור העסקאות במחוז תל אביב מ־17% ברבעון השני השנה ל־11% ברבעון השלישי. משום שמחירי הדירות באזור תל אביב גבוהים יותר, מספר העסקאות הנמוך יחסית באזור מושך את הממוצע למטה.

 

על פי הנתונים, המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים חדשה הגיע ל־1.41 מיליון שקל – מחיר שנמוך ריאלית בכ־5.5% מהרבעון המקביל אשתקד וגם מהרבעון השני של 2015. המחיר הממוצע לדירת 5 חדרים חדשה היה 1.78 שקל, והוא נמוך ריאלית ב־2.6% מהרבעון המקביל אשתקד ונמוך ריאלית ב־5.7% מהרבעון הקודם.

 

יואב גלנט יואב גלנט צילום: דור מנואל
בשוק הדירות יד שנייה נרשמה יציבות ביחס לרבעון המקביל אשתקד, אך ירידת מחירים בשיעור 4.3% בהשוואה לרבעון הקודם. כלכלני משרד הבינוי מצביעים על עלייה של 11 נקודות האחוז בשיעור עסקאות יד שנייה במחוזות הפריפריה חיפה, דרום וצפון. בעוד שברבעון המקביל בשנה שעברה היו העסקאות במחוזות אלה 40% מהיקף העסקאות לרכישת דירה מיד שנייה, ברבעון השלישי השנה נרשמו 51% מעסקאות יד שנייה במחוזות אלה. במשרד סבורים כי הדבר מעיד על התעוררות בפריפריה משום שמחירי הדירות בפריפריה זולים יותר, והדבר מושך את ממוצע המחירים למטה.

 

עוד נמצא כי ברבעון השלישי השנה ירד שיעור העסקאות מיד שנייה להשקעה ב־0.4% בהשוואה לרבעון הקודם. שיעור העסקאות להשקעה מתוך כלל עסקאות היד השנייה היה ברבעון הקודם 30%, ואילו ברבעון השלישי 24%. להערכת המשרד גם זו סיבה לירידה במחירי הדירות מיד שנייה, שכן עסקאות להשקעה נסגרות במחירים גבוהים יחסית. על פי הנתונים המחיר הממוצע לדירת 3 חדרים מיד שנייה היה 929,000 שקל, דומה לרבעון הקודם. המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים היה1,279,000 שקל, נמוך ריאלית בכ־3% מהרבעון הקודם; והמחיר הממוצע לדירת 5 חדרים עמד על 1,722,000 שקל, נמוך ריאלית בכ־7% מהרבעון הקודם. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x