$
חדשות נדל"ן

אפקט כחלון: שיא של כל הזמנים במשכנתאות - הסתכמו ביוני ב-7 מיליארד שקל

התוכנית להעלאת מס הרכישה שנכנסה לתוקפה בסוף יוני, הביאה לזינוק של 52% לעומת יוני בשנה שעברה ובעלייה של 21% לעומת חודש מאי הקודם. בכך נסגרה המחצית הראשונה של 2015, שמסתמנת להיות השנה החזקה ביותר בשוק המשכנתאות

תומר ורון 14:1312.07.15

שיא של כל הזמנים נרשם ביוני בשוק המשכנתאות - היקף המשכנתאות החדשות עלה על כל הערכה מוקדמת והגיע לסכום אדיר וחסר תקדים של 7 מיליארד שקל. 

 

 


 
זוהי עליה של 52.5% לעומת יוני הקודם, ועלייה של 21% לעומת חודש מאי, שהיה גם הוא אחד החודשים החזקים ביותר אי פעם. לשם המחשה נוספת לאובדן השליטה בחודש יוני, נתוני בנק ישראל מראים כי חודש זה היה גבוה בכ־50% מממוצע המשכנתאות החדשות שניתנו ב־12 החודשים האחרונים. יוני גם סוגר את המחצית הראשונה של 2015, שכרגע מסתמנת כשנה החזקה ביותר בשוק המשכנתאות בכל הזמנים.
 
 

השיא מיוחס בראש ובראשונה להעלאת שיעור מס הרכישה שנכנסה לתוקף בסוף חודש יוני. שר האוצר משה כחלון החליט להעלות את מס הרכישה ממדרגות של 5%–10% למדרגות חדשות של 8%-10% והביא להתנפלות המשקיעים. בבנקים מציינים שגם זוגות צעירים לא ישבו על הגדר והחישו את הרכישות. "הזוגות הצעירים רואים את המשקיעים מסתערים, מבינים שהמחירים לא עומדים לרדת ולכן מרגישים שגם הם צריכים לקנות דירה ומהר", אומר גורם בכיר באחד הבנקים.

 

נתוני האוצר האחרונים הצביעו על כך שהעלאת מס הרכישה השפיעה כבר על חודש מאי, שבמהלכו נרכשו 11.5 אלף דירות, עליה חדה של 51% בהשוואה לרמה הנמוכה שנרשמה בחודש אפריל, וכן בהשוואה למאי אשתקד. באוצר מסבירים שהזינוק נובע בין היתר מחג הפסח שחל השנה בחודש אפריל, לעומת מאי אשתקד שעמד בצל ההמתנה לתוכנית 0% מע"מ.

 

הציבור כבר לא מאמין להבטחות

 

7 מיליארד שקל זה סכום עצום, מפחיד ובעיקר כזה שמצביע על חוסר שליטה בשוק הדיור. חודש יוני הוא אמנם השיא של כל הזמנים, אך המספרים הגואים אינם שייכים רק לו ולהקדמת ההעלאה במס הרכישה למשקיעים. את שינוי המגמה אפשר לראות היטב כבר בדצמבר 2014 - נתניהו מפיל את הממשלה, מקדים את הבחירות וכך למעשה קובר את חוק 0% מע"מ.

  

דודו זקן המפקח על הבנקים הפורש דודו זקן המפקח על הבנקים הפורש צילום: ענר גרין

 

מאז מרץ 2014, עת הכריז שר האוצר לשעבר יאיר לפיד על תוכנית 0% מע"מ אפס לראשונה ועד אותו דצמבר, היקף המשכנתאות החודשי הממוצע עמד על 4.2 מיליארד שקל. מדצמבר ועד החודש שעבר הממוצע החודשי זינק ל־5.3 מיליארד שקל. שליפות מהמותן של משרד האוצר על הקדמת מס הרכישה ועוד כותרות תזזיתיות בשוק הנדל"ן לבטח לא עוזרות, אך הביצועים הגבוהים של שוק המשכנתאות מצביעים יותר מכל על חוסר אמון של הציבור בצעדי הממשלה. חודש יוני וקודמיו מלמדים שהציבור כבר לא מחכה לתוכנית כזאת או אחרת, לא לעוד רפורמה ולא לעוד הנחות וסבסודים. הציבור, שבעיקר עייף מהבטחות, מעריך שמחירי הדיור ימשיכו לעלות. השוק משלם היום על תקופת חוסר הוודאות של 0% מע"מ.

 

קצב הרכישות צפוי להיות גבוה גם בחודשים הקרובים

 

המפקח על הבנקים שהשית בשנים האחרונות כמה מגבלות על שוק המשכנתאות יעזוב בקרוב את התפקיד, ובמקומו תיכנס המפקחת החדשה - חדוה בר. זקן יעזוב את תפקידו עם נתון שיא של שוק המשכנתאות, שלמרות שורה של מגבלות (שאכן שיפרו את מדדי הסיכון של ההלוואות לדיור) לא מראה כל סימני צינון.

 

בחודש ספטמבר האחרון הנחית זקן מגבלה נוספת על שוק המשכנתאות, כזו שאינה נוגעת לאופן החיתום של המשכנתאות

אלא לתיק האשראי כולו - ככל שתיק המשכנתאות שהבנק מחזיק גדול יותר, כך עליו לשמור עבורו הון גדול יותר. בבנקים ובשוק הגדירו בזמנו את המגבלה כמשמעותית ודרמטית, כזו שתייקר את המשכנתאות ואולי אף תגביל את קצב צמיחתן. כמעט שנה עברה ושוק המשכנתאות הוכיח שהוא חזק יותר. המחירים לא עלו כתוצאה מההגבלה וקצב הצמיחה של תיקי האשראי של הבנקים לא עצר.

 

במבט רחב יותר, המחצית הראשונה של 2015 הסתכמה בביצועי שיא של 32 מיליארד שקל, זאת לעומת 25.5 מיליארד שקל במחצית הראשונה של 2014 - עליה של 25.4%. הסכום האדיר מסמן קצב של למעלה מ־60 מיליארד שקל השנה, וזאת לעומת שיא שנתי של 51.7 מיליארד שקל, שנקבע ב־2013.

 

נתוני 2015 כוללים גם מחזורי משכנתאות המתבצעים במסגרת הקמפיין של בנק ישראל ומשרד הבינוי לעידוד הזכאים שנטלו משכנתאות מהמדינה למחזר אותן בבנקים. היקף המחזורים האלה במחצית הראשונה של 2015 הגיע לכ־1.3 מיליארד שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x