$
חדשות נדל"ן

זינוק של כ-160% במיחזור משכנתאות בחודש מאי, בסך כולל של 2 מיליארד שקל

עפ"י נתוני בנק ישראל, במאי גם נרשמה עלייה של 44% במספר הלווים החדשים - 10,000; לגבי יוני מעריכים בבנק כי הציבור לקח משכנתאות חדשות ביותר מ-6 מיליארד שקל; משכנתא ממוצעת במאי עמדה על 558 אלף שקל - ירידה של 1.3% ביחס לחודש הקודם

תומר ורון 14:2628.06.15
מספר משקי הבית שמחזרו את המשכנתא בחודש מאי זינק בכ-157% לעומת החודש המקביל אשתקד, כך עולה מנתונים שפרסם היום (א') בנק ישראל. במהלך חודש מאי האחרון יותר מ-4,700 משפחות מחזרו את המשכנתא שלהם נוכח תנאי השוק. סך הכל, כ-2 מיליארד שקל מוחזרו מחדש.

 

בהשוואה לחודש אפריל מדובר בעלייה של 14% במספר משקי הבית שמחזרו את המשכנתא. על פי נתוני בנק ישראל, כ-15% מהמחזורים נעשו בבנק אחר - כלומר לא בבנק שבו הוחזקה המשכנתא במקור, ואילו הרוב החליט למחזר את המשכנתא בבנק הקיים.

 

חודש מאי היה אחד מהחודשים החזקים עם היקף ביצועים של 5.8 מיליארד שקל והשתווה לשיא הביצועים ממאי 2012. בסך הכל בחודש מאי יותר מ-10,000 משפחות ורוכשי דירות לקחו משכנתא חדשה מהבנק - זינוק של 44% בהשוואה למאי 2014 או 24% בהשוואה לחודש אפריל השנה.

 

שר האוצר משה כחלון. מגמת העלייה בנטילת משכנתאות נמשכת שר האוצר משה כחלון. מגמת העלייה בנטילת משכנתאות נמשכת צילום: עומר מסינגר

 

הערכה היא שהמגמה תתחזק בחודש יוני שצפוי לשבור את שיא המשכנתאות החדשות שניתנות בחודש אחד. על פי הערכות בבנקים, הציבור לקח למעלה מ-6 מיליארד שקל משכנתאות חדשות. אחת הסיבות למספר השיא הצפוי בחודש יוני הוא שינוי מס הרכישה על משקיעים כך שאלו הקדימו את צעדיהם וביצעו את הרכישות כבר ביוני.

 

כמו כן, בשוק מציינים כי השלכות תוכנית מע"מ אפס אחוז עדיין מורגשות בשטח שכן אותם צעירים ורוכשים שישבו על הגדר וחיכו להתפחויות בתחום, אינם מחכים עוד ולוקחים משכנתאות כדי לרכוש דירה.

 

עוד עולה מהנתונים, כי המשכנתא הממוצעת במאי עמדה על 558 אלף שקל - ירידה של 1.3% ביחס לחודש הקודם. שליש מהציבור נטל את המשכנתא ברמת מינוף של 60%-75% מערך הדירה. כשליש נטלו את המשכנתא ברמת החזר של 30%-40% מהכנסתם החודשית הפנויה.

 

"למעלה משליש מהמשכנתאות שנלקחו לפני כשנה ויותר כדאיות במיחזור", אומר עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG משכנתאות. "מבחינת הלווה היחיד, החיסכון הממוצע במשכנתא הכדאית למיחזור עומד על כ12.5% מיתרת הסכום שנותר ללווה להחזיר".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x