$
חדשות נדל"ן

המדינה מוותרת על דיור להשכרה במתחמים לתכנון מהיר

קבינט הדיור ידון ביום שני בהצעה להעביר לותמ"ל מתחמים להקמת כ-20 אלף יחידות דיור; ההצעה מנצלת פירצה המאפשרת לחרוג מהסעיף שלפיו יש להקצות 30% מהדירות להשכרה

אמיתי גזית 10:4905.06.15

הסוף לדיור להשכרה. כך עולה מהצעת החלטה שתעלה ביום שני להצבעה בקבינט הדיור שיתכנס לראשונה מאז כינונה של הממשלה. כפי שפורסם ב"כלכליסט", הקבינט ידון בהצעת החלטה להעברת מינהל התכנון למשרד האוצר; בנוסף ידון בהצעה להעביר שורה של מתחמים שבהם סך קרקעות לבניית יותר מ-20,000 יחידות, לתכנון במסלול מואץ של הותמ"ל (ועדה לקידום מתחמים מיוחדים).

 

על פי החוק, 30% מהדירות במתחמים כאלה מוקצות להשכרה, מחציתן להשכרה לטווח ארוך במחיר מופחת; אלא שהצעת ההחלטה מנצלת פירצה בחוק המאפשרת לממשלה במקרים מיוחדים לחרוג מהקצאת הדירות להשכרה.

 

על פי נוסח ההצעה שהועברה לחברי קבינט הדיור עולה כי במתחם שבמערב קרית גת יועבר לותמ"ל שטח שבו ניתן לבנות 8,000 דירות, אך רק 10% מהן להשכרה. ברובע מנחם בבאר שבע שבו מתוכנן מתחם לבניית 4,600 יחידות דיור לא יוקצו כלל דירות להשכרה, כך גם בבת גלים בחיפה, ובנהריה שבהן 1,000 דירות, וכן בבת חפר בה מתוכננים 1,400 בתים צמודי קרקע. בנוסח ההצעה מוסבר כי הוחלט לצמצם או לוותר לגמרי על הדיור להשכרה במתחמים אלה בשל הערכה כי התשואה הצפויה נמוכה מדי ותרחיק יזמים מלהתחרות במכרז, או משום שהתוכנית כוללת בתים צמודי קרקע ואין לממשלה מודל כלכלי מתאים לביצוע השכרה לטווח ארוך.

 

שר הבינוי יואב גלנט שר הבינוי יואב גלנט צילום: מיקי נועם אלון

בנוסף יתבקש הקבינט לאשר העברה לותמ"ל מתחם ובו קרקע לבניית 1,500 דירות בטמרה ו-520 יחידות בבסמת טבעון, על פי החוק ממילא אין הקצאה של דיור להשכרה ביושבי המיעוטים וכך יהיה גם בישובים אלה.

 

על פי הצעת ההחלטה יש שני מתחמים שבהם לא צויין כי תהיה חריגה מהוראת החוק להקצות 30% מהדירות להשכרה, אלא שהכמות בהן זניחה- בשכונת עין התכלת בנתניה מתחם עם פוטנציאל לבניית 800 דירות ולפיכך כ-240 להשכרה, ובמורדות רמות בירושלים שם יש פוטנציאל לבניית 1400 דירות ולפיכך 420 להשכרה.

 

בסך הכל מתוך 20 אלף יחידות דיור שניתן לבנות, רק כ-7% (1460) יוקצו קרקע לבניית דירות להשכרה.

 

זאת ועוד, על פי הצעת ההחלטה, והחלטות קודמות, חברת דירה להשכיר תקבל הרשאות לתכנון ושיווק קרקעות לבניית דירות גם במתחמים שאין בהם דיור להשכרה. בנוסף, לאחרונה מנע משרד האוצר העברה של כ-200 מליון שיועדו לפרויקט "השכר ומהר" שיזמה החברה ותכליתו הייתה רכישת דירות מוכנות מיזמים ולשווקם לגופים מוסדיים כפרויקטים להשכרה. כך שעתידה של "דירה להשכיר" לוטה בערפל והחזון לפתח שוק דיור להשכרה שינוהל על ידי הגופים המוסדיים תקוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x