שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

אושר: שכר טרחת עו"ד ברכישת דירה מקבלן - לא יותר מ-5,000 שקל

ועדת הכלכלה הגבילה את שכר טרחת עו"ד ל-5,000 שקל או לחצי אחוז ממחיר הדירה; דירות במחיר של 4.6 מיליון שקל ומעלה לא יכללו בחוק; עד היום לא הוגבל שכר טרחת עו"ד המייצג את הרוכש

דותן לוי 15:1904.12.14

ועדת הכלכלה אישרה היום את התקנות המשלימות לחוק לפיו יוגבל שכר טרחת עו"ד ברכישת דירה מקבלן ל-5000 שקל או לחצי אחוז ממחיר הדירה, הנמוך מבין השניים. יוחרגו מהחוק החדש דירות יוקרה שמחירן מעל 4.6 מיליון שקל. מדובר בשכר הטרחה שגובים הקבלנים מרוכשי הדירות עבור הוצאות משפטיות.

 

עד היום לא הוגבל שכר טרחת עו"ד המייצג את הרוכש. מדובר בחוק שיזם ח"כ מאיר שטרית ועבר כבר בחודש פברואר השנה, כאשר החוק והתקנות שאושרו היום יכנסו לתוקף ב-10.1 הקרוב.  

נציג לשכת עורכי הדין, עו"ד אילן שרקון טען בדיון: "כשאני מוציא חשבונית והרוכש מקבל חשבונית ממני, הוא לא ילך להתייעץ עם אף עו"ד נוסף. רוב הרוכשים לא מיוצגים אמיתית. הם משלמים שכר טרחה לבא כוח הקבלן. בהרבה מאד עסקאות הרוכשים לא מיוצגים בכלל. הם חושבים שהם מיוצגים כי הם משלמים ישירות לעו"ד של הקבלן".

 

שטרית אמר בתגובה, "למה הקבלן לא משלם ישירות לעו"ד? מי מפריע לכם? לא שיניתם את זה וגם לא תשנו. אתם מנהלים מאבק במקום לא נכון. אין לי בעיה שהקבלן יכניס את זה למחיר הדירה, כמו שהוא מתמחר את האינסטלטור, אבל זה לא המצב. היום גובים מהרוכש 1.5-2%, ולפעמים הקבלן לוקח לעצמו חלק מהכסף, זה בכלל שחיתות. מעכשיו אתם תוציאו חשבונית וקבלה כדי שבשכר הטרחה הזה הקבלן לא יוכל לגעת, ואז הרוכש גם לא ישלם על זה מס רכישה. היום הזוג משלם גם על הדירה וגם על שכר הטרחה מס רכישה. אותי מעניין הקונה. לא הקבלן ולא עורכי הדין. אני חוסך לקונה".

 

מאיר שטרית מאיר שטרית צלום: יריב כץ

 

יאיר לנג, יועץ משפטי, משרד הבינוי: "בתקנות המקוריות שהוגשו לשר הבינוי אורי אריאל לא הייתה כל הבחנה בין סוגי דירות. השר הרגיש שזה לא נכון וביקש להחריג דירות יוקרה. כדי להגדיר מהי דירת יוקרה, החלטנו להיצמד למדרגות המס, וכך החלטנו על דירות במחיר שעולה על 4.64 מיליון, שלגביהן לא תהיה הגבלה חוקית על שכר הטרחה. מיום שאושר התיקון לחוק קיבלנו עשרות פניות. זאת אומרת שהציבור מודע ונערך".

 

עו"ד רועי מקוב שותף במשרד עו"ד הרמן- מקוב ושות': "היום שר הבינוי אורי אריאל חתם על תקנות להגבלת השתתפות קונה בשכ"ט עורכי דין של הקבלן. על פי השר מדובר ב'עוד מהלך חשוב שאנחנו עושים כדי להקל על רוכשי הדירות ולהוזיל את מחירי הדיור. מה חושב השר? שעורכי הדין יממנו את הוזלת הדירות. ברור הוא שהקבלנים יעלו את מחירי הדירות בדלתא שנוצרה בעקבות המגבלה החדשה. מה הועילו בזאת חכמים. במקום להתערב בשכ"ט של עורכי הדין ולפגוע בפרנסתם, טוב היה עושה השר אילו היה משקיע משאבים בטיפול בהפשרת קרקעות ובהסרת חסמי שיווק שגורמים בעליל לעליית מחיר הקרקע".

 

לדברי עו"ד מקוב שמשרדו מלווה קבלנים ויזמים, "כל הסיסמאות, ההצהרות והכוונות להפחית את מחירי הדירות הביאו לתוצאה ההפוכה לפחות באזורי הביקוש. אין מקסמי שווא ובמקום לטפל במחיר הקרקע ולהפחיתו בדרך של שיווק אגרסיבי של קרקעות מתעסקים ב"סופר טנקרים", ב"וודלים", רפורמות ובשאר המצאות. הכלי היחיד שעשוי להשפיע הוא שיטת השיווק ב'מחיר מטרה'".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x