$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

קרסו ומטלון תובעים אדמות בהרצליה שנרכשו לפני קום המדינה

ל"כלכליסט" נודע כי יורשי המשפחות דורשים את הזכויות על כ־80 דונם שהופקעו בחוף התכלת בשנות הארבעים; שווי המגרשים מוערך בעשרות מיליוני שקלים

דותן לוי 08:2502.12.14

תביעה שהוגשה ביום ראשון לבית המשפט המחוזי בתל אביב חושפת את הרקע ההיסטורי של קרקעות חוף התכלת בהרצליה שהוחזקו בידי משפחות מטלון וקרסו, שתיים מהמשפחות החזקות במשק הישראלי. במסגרת התביעה יורשיהם של משה קרסו ומשה יצחק מטלון דורשים מהמדינה להשיב להם זכויות על קרקעות ששטחן 84 דונם, אשר הופקעו מהם בשנות הארבעים של המאה הקודמת עבור צורכי ציבור ושוויין מוערך בעשרות מיליוני שקלים.

 

עו"ד משה קמר עו"ד משה קמר

 

ברקע לתביעה עומדת עסקת רכישת הקרקע של משה מטלון ומשה קרסו טרם קום המדינה. במסגרת פקודת הקרקעות בחוק המנדט חויבו בעלי הקרקע להעביר על שמו של הנציב העליון 84 דונם לצורכי ציבור עבור סלילה והרחבה של דרכים וכבישים. ב־1955 עברו הקרקעות לתחומי העיר הרצליה, ובשנת 1961, עם פרסומה של תוכנית המתאר של העיר, בוטל ייעודן הציבורי של שלוש החלקות והן יועדו לתכנון וחלוקה

מחדש בעתיד. הקרקעות, הממוקמות בין הקאנטרי קלאב של הרצליה לאזור התעשייה של הרצליה פיתוח, הן כיום עתודה משמעותית של העיר ומתוכננות להיבנות עליהן כ־8,700 יחידות דיור. "ביטול ייעודן הציבורי של שלוש החלקות השמיט את הבסיס להמשך הבעלות הציבורית בחלקות והקנה למנוחים וליורשיהם את הזכות לתבוע את השבתן לבעלותם בכפוף לחוק התכנון והבנייה", נכתב בתביעה.

 

עו"ד משה קמר, המייצג את שתי המשפחות, אמר ל"כלכליסט": "מיום רישומן של שלוש החלקות ב־1944 על שמו של הנציב העליון ועד עצם היום הזה הן עומדות ריקות, מבלי שנעשה בהן שימוש ציבורי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x