$
נדל"ן

כץ: "המדינה אשמה בבעיית הדיור, המינהל מספסר במחירי הקרקע"

שר התחבורה בכנס השמאים: "בתחום התשתיות יש התקדמות. אז למה זה לא קורה בדיור?". נשיא הקבלנים: "מוכרים לנו קרקע במחיר מלא ואחר כך מבקשים שנמכור דירות ב-20% פחות"

יעל דראל 20:5416.11.14

"בתחום התשתיות יש התקדמות ודברים קורים. אז למה זה לא קורה בדיור? הרי הצורך זוהה, הביקוש קיים. זה לא קורה בעיקר כי אין תחרות אמיתית. המונופול הממשלתי, שהוא מינהל מקרקעי ישראל, פועל ללא תחרות" - כך אמר היום שר התחבורה, ישראל כץ, בכנס לשכת שמאי המקרקעין שמתקיים באילת.  

 

לדברי כץ, "לפני כחצי שנה המדינה החליטה להקים יישוב חדש באזור הדרום, ליד צומת שוקת, יישוב של 2,500 יחידות דיור. אם היו מחליטים לשווק בבת אחת את כל היחידות זה היה בסדר, ואם היו מחליטים להקפיא את המחירים שם עד שהכל ישווק - גם בסדר, אבל מה הממשלה עושה? כל מקצה משווק במחירים אחרים וכך נוצר מצב שבצפון הנגב, מקום שהוא פחות משעה נסיעה מאזור המרכז כי יש שם כביש, מקום שהיה יכול להוביל להחלטה של מאות זוגות מאזור המרכז לעבור דירה - שוב יהיה יישוב יוקרתי שלא פותר את בעיית הדיור. זה לא קורה כי המינהל מספסר במחירי הקרקע. הוא מרוויח בלי שהוא משקיע. כמו בנמלים אפשר היה להשאיר את המינהל כחברת גג ולהקים חברות מתחרות שיתחרו זו בזו ויקבלו תמריצים תמורת המצוינות בשיווק הקרקע".

 

כץ המשיך לתקוף את מדיניות הממשלה ואמר: "איך חברות זרות לא מתחרות בענף הבנייה בישראל כמו שקורה בענף התשתיות? המסקנה היא שכולם שותפים ברווח הזה, בסחר במחיר הקרקע. הביצוע עצמו, שולי הרווח שלו הם לא משמעותיים. המדינה מרוויחה והיזמים שמחזיקים בקרקעות מרוויחים. זה לא יכול להתקיים. תחום בלי תחרות לא מביא תוצאות, והמצב הזה הוא באשמת המדינה". 

 

פתח תקווה פתח תקווה צילום: דוד הכהן

 

יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, תקף בכנס את הממשלה: "משבר מחירי הדיור הוא משבר אמון בין הציבור לממשלה. שלוש וחצי שנים של הבטחות ודיבורים, יותר מדי דיבורים ופחות מדי מעשים. למן הרגע שהוחלט על חוק מע"מ 0% המחירים רק עלו והממשלה בשלה. הממשלה קוראת לציבור שלא לקנות כי מחירי הדירות עתידים לעלות. האם היינו מקבלים קריאות לא לקנות חלב כי המחירים יעלו? מה זה הקרקס הזה? קבוצת שרים פורצת למרכז קבלת ההחלטות, עושה קולות ורעשי רקע, ולבסוף תעזוב אותה. מה מצפים? שהזוגות הצעירים יעצרו את שגרת חייהם? שיגורו בשכירות? מי ישלם על העיכוב? הכל לא חשוב? העיקר הכותרות? צריך שיהיה מי שיעמוד בפרץ ויאמר את הדברים: מע"מ אפס לא תביא לירידת מחירים".

 

נסים בובליל נסים בובליל צילום: עמית שעל

דנוס אמר עוד כי "המדינה תגרום לעשרת אלפים זוגות לקנות דירה, חלקם אגב לא חשבו כלל לקנות דירה, ומרבית הציבור, שלא נכלל בחוק ישלם מיליארדים על יישום התוכנית. לצערנו שנת 2015 לא תביא בשורה לרוכשי הדירות, הנחות של 15-20 אחוזים לא יביאו לשינוי המיוחל ונהיה עדים להתנפלות המונית על דירות מוזלות לכאורה. בחודשים הבאים המחירים יוסיפו לעלות. גם תוכנית מחיר מטרה, שאמורה להיות נרחבת יותר, לא תביא את הבשורה, הפתרון הוא הגדלת ההיצע תוך מעורבות ממשלתית בדיור להשכרה. על הממשלה להגדיר דיור להשכרה כתשתית לאומית".

 

נשיא התאחדות בוני הארץ, נסים בובליל, העריך בכנס כי "הדירה הראשונה שתיבנה במחיר מטרה, וזו התחייבות שלי, תהיה בעוד שנה וחצי מהיום. אז מה הסיפור הזה של הוצאת ג'ינגלים לרדיו? כל אחד יוצא בקמפיין, אבל מטעים את הציבור וגורמים לו לחוסר ודאות. המשק הישראלי נכנס בינתיים לקיפאון, הצמיחה ברבעון האחרון שלילית - אז במקום לתת לענף הבנייה להוביל, גורמים לו להיכנס לקיפאון, וכל גאוני הדור, כולל שר הבינוי שאומר לקבלנים שהוא יגרום לנו לפשוט את הרגל. איך הוא עושה את זה? מוכר לנו קרקע במחיר מלא ואחר כך מבקש שנמכור דירות ב-20% פחות. לכן אני חושב שכל עוד ממשיכים עם הסיסמאות לא נראה ירידה במחירים".

 

בובליל ציין עוד כי "יש כיום 32 אלף עובדים פלסטינים בענף הבניה ובמצב הביטחוני של היום - לשים את כל הביצים בסל אחד - זהו מצב מסוכן".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x