$
חדשות נדל"ן

הקבלנים בדרום דורשים להיכנס להסדר הפיצויים לעסקים

קבלני הדרום דורשים כי הפיצוי בשל "צוק איתן" יכלול גם אובדן שכר עבודה וגם פיצוי על אובדן הכנסות, כמו שניתן במבצע "עופרת יצוקה"

עינת פז-פרנקל 16:1220.07.14

הקבלנים דורשים להיכנס להסדר הפיצויים לעסקים בדרום, שגובש על ידי משרד האוצר וההסתדרות.

 

 

במבצע "עמוד ענן" קיבלו הקבלנים החזר על אובדן שכר עבודה, אך כעת, במבצע "צוק איתן", דורשים קבלני הדרום כי הפיצוי יכלול גם אובדן שכר עבודה וגם פיצוי על אובדן הכנסות, כמו שניתן במבצע "עופרת יצוקה".

 

לדברי אלי אביסרור, יו"ר ארגון קבלני באר שבע והדרום, אתרי המכירות של היזמים והקבלנים באזור הדרום סגורים. "מאז תחילת מבצע צוק איתן משרדי המכירות באזור הדרום, באר שבע, אשקלון, אשדוד ואפילו ביבנה סגורים כי העובדים לא מגיעים לעבודה ואין מכירות", אמר. "גם באתרי הבנייה רק 25% מפועלי הבניין מגיעים ומיד עם הישמע האזעקה הראשונה הם עוזבים את האתר".

 

יצוין כי מאז הסלים המצב הביטחוני, פלסטינים רבים שעבדו בבנייה אינם מורשים להיכנס לשטחי ישראל, וקבלנים מדווחים על האטה בבנייה גם בשל כך.

  

ירי רקטות לעבר הדרום ירי רקטות לעבר הדרום צילום: אי פי איי

 

לדברי אביסרור, בשל המצב הביטחוני יהיה עיכוב במסירת הדירות ולכן יאלצו הקבלנים לשלם דמי שכירות לרוכשים. "לא זכור לי מצב כזה בכל המבצעים הקודמים", אמר אביסרור. "במידה והמבצע יימשך, נראה קבלנים נקלעים לקשיי מימון בגין אובדן ההכנסות בעוד שהם ממשיכים לשלם משכורות והוצאות בגין תקורות".

 

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים: "ענף השיפוצים מראשון לציון ודרומה מושבת מאז תחילת המבצע. אף אחד לא ניכנס לשיפוץ כללי במהלך המלחמה וכל עוד נמשך איום הרקטות. לכן, יש לכלול את השיפוצניקים בהסדרי הפיצויים".

 

לדברי גיא רוזן, שותף בחברת טופ קפיטל המתמחה בפתרונות מימון ליזמים ופרויקטי נדל"ן, "על המדינה לדאוג לא רק לעזרה לעסקים קטנים ובינוניים באזורים בטווח הטילים, אלא גם לקבלנים שנמצאים במצוקת אשראי בעקבות המצב. בתקופה שבה קבלנים לא רושמים הכנסות רבות במזומן, ובמקביל ממשיכים לשלם משכורות, יש מצוקה תזרימית קשה, שמסכנת את המשך פעילותם".

 

רוזן קורא לממשלה לאפשר לקבלנים דחייה של מספר חודשים בתשלומי המיסים והמע"מ, וכן להעניק ערבויות מיוחדות להלוואות קצרות טווח, כך שיזמי נדל"ן למגורים יוכלו להפחית את סיכוני האשראי שלהם בתקופה זו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x