שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

עמידר תיזום תכניות פינוי־בינוי להגדלת היצע הדירות

שר השיכון מקדם תוכנית במסגרתה תנהל עמידר פרויקטים של פינוי בינוי והקרקע תימכר ליזמים פרטיים לטובת הקמת אלפי יחידות לדיור ציבורי

יעל דראל 07:1607.05.14

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל יוזם תוכנית חדשה להפיכת החברה הממשלתית עמידר מחברה משכנת לחברה יזמית שתוביל פרויקטים של פינוי־בינוי בבניינים ישנים להגדלת מלאי הדירות בדיור הציבורי. לפני כחודשיים נחשף ב"כלכליסט" כי עמידר מקדמת פיילוטים של פינוי־בינוי במספר מוקדים לבניית כ־4,000 דירות.

 

תוכניתו של אריאל צפויה להגדיל את מלאי הדיור הציבורי בכל הארץ, ובפרט באזורי ביקוש בגוש דן, במודל כלכלי שיאפשר כניסת יזמים פרטיים לתחום ויעקוף את הצורך בקבלת תקציבי דיור ציבורי ממשרד האוצר. התוכנית החדשה תוצג בימים הקרובים לראש הממשלה בנימין נתניהו, במקביל להשלמת שינוי ייעוד עמידר ברשות החברות הממשלתיות.

 

 צילום: עומר מסינגר

 

תוכניתו של אריאל רותמת לראשונה את כלי הפינוי־בינוי לטובת הדיור הציבורי, וחידוש נוסף בה היא שהמדינה תרכוש עד 50% מהדירות החדשות לצורך דיור ציבורי לפי מחיר מקסימום שייקבע מראש, כשיתר יימכרו בשוק הפרטי. במשרד השיכון מציינים שכך יגדל מלאי הדירות לדיור הציבורי לצד היצע הדירות במקומות שבהם מחירי הדירות זינקו בשנים האחרונות בשל מחסור בהיצע. המהלך ימומן מכספי מכירת הדירות ולא מתקציב המדינה, ולטענת אריאל, הוא צפוי לחסוך למדינה מיליארדי שקלים.

 

לדברי אריאל, "הרקע לתוכנית הוא המצוקה האנושית שנתקלתי בה והתשובה ששמעתי לא פעם — שלא ניתן לפתור את המצוקות בגלל היעדר תקציב. הנכסים של חברות הדיור הציבורי הן תרנגולת שיכולה להטיל ביצי זהב. נמנף את עמידר מחברת אחזקה שגובה שכר דירה לעולמות חדשים של נדל"ן שיכולים להכניס מיליארדים לקופת הדיור הציבורי".

 

הריסת מבנה בנווה שרת, במסגרת פרויקט פינוי-בינוי הריסת מבנה בנווה שרת, במסגרת פרויקט פינוי-בינוי צילום: אוראל כהן

משרד השיכון יפרסם בחודש הקרוב מכרז בתקציב של 700 אלף שקל לבחירת חברת ייעוץ שתמפה את מערך הדירות הציבוריות בכל רחבי הארץ. עבודת החברה צפויה לארוך כחצי שנה, כשהמהלך כולו צפוי לצאת לדרך בתוך כשנה וחצי.

בהתייחסו למשימה החדשה שתוטל בקרוב על הגוף שעליו הוא מופקד אמר בשיחה עם "כלכליסט" מנכ"ל עמידר יעקב ברוש: "נצטרך לקחת מימון מהשוק החופשי ולגייס כספים ממוסדיים, מחברות ביטוח ומקרנות השקעה. נבטיח להם תשואה בהתאם לפרויקט. זה יצריך כמיליארד שקל נוספים בשלב הראשון".

 

במסגרת תוכניתו של אריאל צפויה עמידר לאתר בניינים ישנים — הן שלה והן בניינים ותיקים בעיקר באזורי ביקוש — ולנהל משא ומתן מול דייריהם לטובת פינויים. הדיירים שיתפנו יקבלו מהמדינה דירות חדשות סמוך לבתיהם הנוכחיים, ולאחר פינויים מהקרקע תהרוס המדינה את המבנים ותשווק את המגרשים הריקים לקבלנים פרטיים.

 

כל הליך הפינוי, ההריסה והתכנון של המבנים החדשים יבוצע בידי עמידר, והקבלנים הפרטיים יופקדו אך ורק על בניית הבניינים החדשים ומכירת הדירות. הבנייה החדשה שתחליף אותם תתוכנן במטרה למקסם את כמות יחידות הדיור שניתן לבנות על כל מגרש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x