שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

מחכים להטבת המע"מ: צניחה של 12.2% ברכישת דירות חדשות בחודש מרץ

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על תגובה מיידית של שוק הדירות החדשות להבטחת שר האוצר למע"מ 0% על דירה ראשונה, זאת בהשוואה לחודש פברואר. באופוזיציה מתריעים: "הצהרות לפיד יצרו גל ציפיות אדיר שעלול להתנפץ בהתנפלות היסטרית על השוק"

עינת פז-פרנקל 13:2404.05.14

הבשורה על ההטבה שצפויה להינתן לזוגות הצעירים הרוכשים דירה חדשה, ובמסגרתה ישלמו מע"מ בשיעור 0%, שהתפרסמה לראשונה ב-18 במרץ, נתנה ככל הנראה את אותותיה במשרדי המכירות של הקבלנים כבר במהלך השליש האחרון של החודש. לפי נתונים שמפרסמת היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בסיכום חודש מארס נמכרו 1,795 דירות חדשות - צניחה של 12.2% בהשוואה לפברואר 2014, החודש הקודם. המדובר בירידה של 3% בהשוואה למרץ 2013. יודגש כי, הטבת המע"מ, אם וככל שתעבור בחקיקה בכנסת, צפויה להיות מוענקת לרוכשי דירות מקבלנים בלבד.

מנתוני הלמ"ס עולה עוד, כי הביקוש לדירות – נתון הכולל הן דירות חדשות שנמכרו והן יחידות דיור שבבנייתן הוחל בחודש מרץ שלא למטרות מכירה (קבוצות רכישה, בנייה עצמית, בנה ביתך וכד') – צנח בכ-18%, מ-3,263 יחידות דיור בפברואר, ל- 2,684 במרץ. בהשוואה למרץ אשתקד, מדובר בצניחה של 21%.

 

לפיד. הזוגות הצעירים ממתינים לכניסת הטבת המע"מ לתוקף לפיד. הזוגות הצעירים ממתינים לכניסת הטבת המע"מ לתוקף צילום: ענר גרין

 

ינואר-מרץ 2014: צניחה של 7.2% במספר הדירות החדשות שנמכרו

 

בסיכום הרבעון הראשון של 2014, נרשמה ירידה של 7.2% במספר הדירות החדשות שנמכרו, וצניחה של 14.4% בביקוש לדירות חדשות.

 

בשלושת החודשים הראשונים של השנה, הביקוש לדירות הגבוה ביותר נרשם בתל אביב, בהיקף של כ-710 יחידות דיור. בראש העין נרשמה כמות מבוקשת של כ-480 דירות בהשוואה לכ-10 דירות בכל אחת מהשנים 2012 ו-2013. בתקופה זו חלה ירידה, לעומת התקופה המקבילה אשתקד, של כ-42% בראשון לציון, של כ-31% ברחובות, של כ-28% ברמת גן, של כ-25% בחדרה ושל כ-20% בירושלים בביקוש לדירות. לעומת זאת, ביישובים בית שמש וחולון נרשמה עלייה של כ-79% ו-77%, בהתאמה.

 

ירושלים וראש העין מובילות את טבלת המכירות בדירות חדשות

 

הערים המבוקשות ביותר ברבעון הראשון של 2014, על פי דירוג הלמ"ס (הכולל ערים בהן הביקוש עלה על 120 יח"ד), הן: תל אביב, ירושלים, פתח תקווה, ראש העין ובית שמש. בתחתית הטבלה נמצאות רמת גן (113 יח"ד) וראשון לציון (152 יח"ד). במכירות של דירות חדשות בפועל הובילו הערים ירושלים (471 יח"ד), וראש העין (465 יח"ד).

 

יצוין כי, ברבעון הראשון כ-43.3% מהביקוש לדירות נרשם במחוזות המרכז ותל אביב, ביחד. בחודשים אלו נרשמה ירידה בכמות המבוקשת של הדירות החדשות, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, במחוז חיפה – כ-24% מהדירות המבוקשות, במחוז ירושלים – כ-19%, במחוז המרכז– כ-13% בכל אחד מהמחוזות הצפון והדרום – כ- 7% ובמחוז תל אביב – כ-3%.

 

פרויקט בבנייה בראש העין. הובילה את טבלת המכירות בדירות חדשות מתחילת 2014 פרויקט בבנייה בראש העין. הובילה את טבלת המכירות בדירות חדשות מתחילת 2014 צילום: יובל חן

 

מלאי הדירות הלא מכורות מטפס מעלה

 

במקביל לירידה ברכישת דירות, מלאי הדירות עולה. מספר הדירות החדשות הבלתי מכורות שנותרו בידי הקבלנים בסוף מרץ 2014, כ-23,610 דירות, היה גבוה ב-4.6% מזה שנרשם בסוף מרץ 2013.

 

מכלל הדירות החדשות שנותרו למכירה, כ-36% מוצעות למכירה במחוז המרכז, כ-15% במחוז ירושלים, כ-14% במחוז תל אביב, כ-12% במחוז הדרום, כ-10% במחוז חיפה וכ-7% במחוז הצפון. בהשוואה לסוף מרס 2013, נרשם גידול במלאי הדירות החדשות הבלתי מכורות, בשיעור של כ-40% במחוז הצפון, של כ-13% במחוז ירושלים ושל כ-4% במחוז חיפה. לעומת זאת, נרשמה ירידה של כ- 2% בכל אחד מהמחוזות הדרום ותל אביב. במחוז המרכז לא חל שינוי. על פי המספר הממוצע של דירות חדשות שנמכרו בשלושת החודשים האחרונים ינואר-מרס 2014, המלאי צפוי להספיק לשנה.

 

"הצהרות לפיד יצרו גל ציפיות אדיר שעלול להתנפץ בצורת התנפלות היסטרית על השוק ועליית מחירים אדירה"

 

בתגובה לירידה במכירת דירות חדשות, העריך השמאי הבכיר ארז כהן כי נתוני מרץ רק "מבשרים את המבול". לדבריו, "בחודשים הקרובים מגמה זו רק תתעצם והיא קשורה במישרין הן ליוקר הדירות, הן לקשיים הנערמים על לוקחי המשכנתאות והן להכרזה המיותרת והלא מתוכננת היטב של שר האוצר במחצית מרץ על ביטול המע"מ".

 

בעקבות נתוני הלמ"ס, המצביעים על ירידה ברכישת דירות, מתריעים באופוזיציה כי התוצאה של ביקושים כבושים שיתפרצו בהמשך תהיה עגומה.

 

"הירידה בביקוש לדירות היא ירידה מלאכותית ועלולה לחזור אלינו כבומרנג", מסר ח״כ איציק שמולי (עבודה), מראשי שדולת הדיור בכנסת. "הצהרות לפיד יצרו גל ציפיות אדיר שעלול להתנפץ בצורת התנפלות היסטרית על השוק ועליית מחירים אדירה אם ההצהרות הללו לא יתממשו בקרוב. העובדה שהשר לפיד קודם כל שיחרר את הכותרת ורק אחר כך הלך להתעסק בפרטים מלמדת על חוסר המוכנות ועל חוסר הרצינות של המהלך הזה".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x