$
חדשות נדל"ן

סכום משכנתא ממוצעת במרץ - 616 אלף שקל, גבוה ב-6.3% מבפברואר

עפ"י נתונים מעודכנים של בנק ישראל, בחודש מרץ נרשמה ירידה במתן משכנתאות בהן שיעור החזר מההכנסה גבוה מ-40% ושיעורן עמד על 4.5%, לעומת 5.9% בפברואר ו-6.7% בינואר

תומר ורון 10:2504.05.14

נתוני בנק ישראל לחודש מרץ החולף מראים כי ההגבלות האחרונות של המפקח על הבנקים, ממשיכות להוריד את היקף המשכנתאות שמעניקים הבנקים בהן שיעור החזר מההכנסה גבוה מ-40%. על פי הנתונים המעודכנים, שיעור משכנתאות אלו בחודש מרץ עמד על 4.5%, זאת לעומת 5.9% בחודש פברואר ו-6.7% בחודש ינואר.  

היקף המשכנתאות הכולל שנטל הציבור בחודש מרץ עמד על 4.47 מיליארד שקל - עלייה של 5% בהשוואה לחודש פברואר. הנתונים מתייחסים לחודש מרץ ומגלמים את ירידת ריבית בנק ישראל ל-0.75% שנכנסה לתוקף בתחילת חודש זה.

 

סכום משכנתא ממוצעת בחודש מרץ עמד על 616 אלף שקל, גבוה ב-6.3% בהשוואה לחודש הקודם. גם אם בוחנים את ממוצע ה-12 חודשים האחרונים עולה כי נרשמה עלייה של 3% בחודש מרץ.

 

לפי ההגבלות, שנכנסו לתוקף ב-1 בספטמבר אשתקד, הבנקים נדרשים לרתק הון רב יותר במקרה בו יחליטו להעניק משכנתאות ששיעור ההחזר החודשי שלהן מההכנסה החודשית גבוה מ-40%.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

מהלך זה הביא למעשה להתייקרות משכנתאות מהסוג הזה. לפי ההנחיות שהעביר המפקח על הבנקים, דודו זקן, הלוואות לדיור בהן שיעור ההחזר החודשי הוא בין 40% ל-50% מההכנסה ישוקללו ב-100% לצורך חישוב יחס הלימות ההון. לשם השוואה, בחודש אוגוסט, טרם נכנסו ההגבלות לתוקף, עמד היקף המשכנתאות בשיעור של מעל ל-40% על 15.9%.

 

למרות הצמיחה בהיקפי המשכנתאות, נתוני בנק ישראל מראים כי הציבור מצליח לעמוד בתשלומים. שיעור המשכנתאות שנמצאות בפיגור של יותר מ-90 יום עמד בחודש מרץ על כ-0.9% מהיקף תיק המשכנתאות וזאת לעומת 1.06% מהמשכנתאות שהיו בפיגור של יותר מ־90 יום בתקופה המקבילה אשתקד.

 

בחודש אפריל צופים בשוק המשכנתאות כי היקף המשכנתאות החדשות יעמוד על כ-4 מיליארד שקל, נתון מרשים כאשר מדובר בחודש בו מספר ימי העבודה היו נמוכים בעקבות חג הפסח. עם זאת, ההערכות הן שבחודשים מאי-יוני תרשם ירידה משמעותית של כ-20% בהיקף המשכנתאות שייקח הציבור בעקבות הרפורמות התלויות באוויר בענף הנדל"ן ובהן מחיר המטרה ומע"מ 0%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x