$
חדשות נדל"ן

לפיד ממשיך ללחוץ על הקבלנים: "אם לא תמכרו בהנחות תפסידו כסף"

לדברי שר האוצר בכנס בראשל"צ, הטענה לפיה תוכנית מע"מ 0% תגביר את הביקושים "לא מחזיקה מים"

דותן לוי 13:5125.04.14

"יש בשורה בענף הנדל"ן והיא שמחירי הדיור עומדים לרדת", כך פתח את דבריו שר האוצר, יאיר לפיד, בכנס המועדון הכלכלי מסחרי של ראשון לציון שנערך היום (ו') במתחם יס פלנט בעיר, וזאת בהתייחסו לתוכניתו למע"מ 0% לרוכשי דירה ראשונה. לפיד פנה בוועידת הנדל"ן של כלכליסט לפני כשבועיים לקבלנים ואמר להם "תמכרו את הדירות שלכם עכשיו, כי ב-2015 המחירים יירדו".

 

 

 

לפיד אמר כי הנדל"ן הוא שוק של ציפיות ולא משהו שאפשר לשים על קבצי אקסל. לדבריו, "אם זוג אומר אנחנו חייבים לחכות קצת כי המחירים מתחילים לרדת אז המחירים יירדו, אנחנו מרגישים את זה מאוד חזק מאז שהודענו על תוכנית המע"מ. אמרו לנו שזה יגרום לעלייה של הביקושים אבל הטענה הזו לא מחזיקה מים. הביקוש לדירות בישראל הוא קשיח. אין זוגות שיכולים לרכוש דירה ולא עשו זאת. עד היום הזוגות רכשו דירות מתוך ידיעה שהמחירים יעלו ושהם עושים עסקה גרועה כי הדירה יקרה מדי וממוקמת לא תמיד באזור שהם רצו. הם הרגישו מרומים על ידי המדינה שלהם. מהשנים 2013-2009 מחירי הדירות זינקו. לשיטה ההיא היה מחיר והוא שדור שלם קרס לנגד עינינו. הפעם לשם שינוי הזוגות רואים שהמדינה שמה כסף ולכן היא מתכוונת לכך ברצינות".

 

 

דב צור דב צור צילום: אוראל כהן

 

בהמשך פנה לפיד אל הקבלנים ואמר, כי גם הם יודעים שמחירי הדירות עומדים לרדת. "הם יודעים שהם עלולים להיתקע עם הדירות ומול הבנקים. לקונים כדאי לחכות כי הם יודעים שהמחירים יירדו ולקבלנים כדאי לתת הנחות, זו המשוואה. אם הייתי קבלן היום הייתי מוכר בהנחות, אם לא תמכרו עכשיו תפסידו כסף. הסיבה שאתם צריכים למכור היא כי אנחנו מתכוונים ברצינות". בעקבות דבריו נשמעו צעקות נגד מצד קבלנים שנכחו באולם. "לא חשבתי שכולם ישמחו לשמוע על כך", אמר לפיד בתגובה.

 

דב צור: "הסכמנו לחתום על הסכמי הגג בזכות קידום אזורי התעסוקה"

 

ראש עיריית ראשון לציון דב צור, אשר עומד לחתום בקרוב על הסכם גג עם האוצר אשר יחייב את העירייה לקדם במהירות כ-11 אלף יחידות דיור בתמורה לסיוע, אמר כי ראשון לציון מגבשת בימים אלה תוכנית מתאר. תוכנית זו תאפשר הרחבה של אזורי התעסוקה הקיימים בעיר מ-2.4 מיליון מ"ר כיום ל- 8.6 מיליון מ"ר לתעסוקה.

 

צור סיפר על גופים עסקיים רבים המקימים עסק במתחם מעוין שורק ובאזורים אחרים בעיר וציין בין היתר את אלבר, בניין ההנהלה של הבנק הבינלאומי, לובינסקי ועוד. "האזור שבו אנחנו נמצאים (מתחם יס פלנט, ד"ל) עומד להתפתח לכיוון צפון ובו מתוכננים 1.75 מיליון מ"ר לתעסוקה וכך גם לגבי אזורים אחרים במזרח ובמערב, ראשון לציון תהפוך לבירת עסקים".

 

ראש העיר הרחיב את דבריו בנוגע לתוכנית המתאר המתגבשת בתחום הדיור, ולדבריו, "לראשון לציון יתווספו כ-30 אלף יח"ד שהם כ-100 אלף תושבים. חשבנו ותכננו שזה יקרה בהמשך אבל אנחנו לא יכולים להתעלם ממצוקת הצעירים וממה שקורה סביבינו ולכן זה קורה מוקדם יותר. מדובר על 7,000 יח"ד בצריפין, 5,000 יח"ד יקומו במתחם ה-1,000 ובנחלת יהודה מתוכננות כ-6,500 יח"ד. אל אלה תצטרף תוכנית נוספת וחסרת תקדים שהיא פתרון רדיקלי לשכונת רמת אליהו. זו שכונה שכוללת למעלה מ-3,000 תושבים וכיום אין שום דרך לבצע בה פינוי בינוי. הפיתרון הוא בנייה בקרקע בנחלת יהודה עבור משפחות מרמת אליהו ורק כאשר יעברו מספיק משפחות מרמת אליהו תיבנה שם שכונה חדשה לחלוטין והבעיה תיפתר. לא הייתי יכול להבטיח בנייה בהיקף הזה אלמלא יכולתי להבטיח שתהיה רמת תעסוקה גבוהה בעיר. כיום מרבית התושבים יוצאים מידי בוקר לכיוון תל אביב פוקקים את הכבישים, שורפים דלק ומבזבזים זמן".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x