$
חדשות נדל"ן

ממשיכים לרכוש: עלייה של 5% בהיקף המשכנתאות החדשות שנלקחו במרץ

היקף המשכנתאות הכולל בחודש שעבר עמד על 4.4 מיליארד שקל. נטילת המשכנתאות הושפעה גם מהורדת הריבית האחרונה של בנק ישראל שנכנסה לתוקף ב-1 במרץ

תומר ורון 15:0913.04.14
עלייה של 5% בהיקף המשכנתאות החדשות שנטל הציבור בחודש במרץ, כך עולה מנתוני המשכנתאות החודשיים שפרסם היום (א') בנק ישראל. היקף המשכנתאות הכולל בחודש שעבר עמד על 4.4 מיליארד שקל וזאת לעומת 4.2 מיליארד בפברואר.

 

 

הגידול בהיקף המשכנתאות במרץ מתווסף לעלייה של 13% בפברואר. בהסתכלות רחבה יותר חודש מרץ אף גבוה ב-3.5% מהיקף המשכנתאות ב-12 החודשים האחרונים.

  

מהנתוני החודש הקודם עולה, כי 58% מהאשראי שניתן למשכנתאות ניתן בריבית משתנה ואילו 42% בריבית קבועה. עוד עולה כי תקופה הפירעון הממוצעת עומדת על 19.7 שנים – בדומה לפברואר אך נמוך במקצת מ-12 החודשים האחרונים.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

  

נטילת המשכנתאות במרץ הושפעה גם מהורדת הריבית האחרונה של בנק ישראל שנכנסה לתוקף ב-1 במרץ. בסוף פברואר הוריד הבנק את הריבית ב-0.25% וקבע אותה על 0.75%. הורדת הריבית תומכת בהגדלת הביקושים לרכישת דירה ובתוך כך גם לנטילת משכנתאות.

 

במערכת הבנקאית מציינים כי מאז ההכרזה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד על הרפורמות המתוכננות בענף הנדל"ן, הביקוש למשכנתאות נחלש משמעותית – נתונים שיבוא לידי ביטוי בחודשים אפריל ומאי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x