$
חדשות נדל"ן

עלייה של כ־20% בביקוש למשכנתאות חדשות בפברואר

הבנקים מעריכים כי היקף המשכנתאות בפברואר יעמוד על 4.5 מיליארד שקל, נתון הגבוה מן הממוצע ב־2013, בה היה ביקוש שיא למשכנתאות. הורדת הריבית בשבוע הבא לא צפויה להפחית את הביקושים

תומר ורון 19:4226.02.14

היקף המשכנתאות החדשות בחודש פברואר צפוי לעמוד על 4.4–4.6 מיליארד שקל, כך לפי הערכות במערכת הבנקאית. נתונים אלה מצביעים על עלייה של 16%–22% בביקושים למשכנתאות לעומת חודש ינואר, שהיה חודש יחסית חלש בעיקר בגלל השביתה שהיתה בטאבו.  

היקף המשכנתאות בפברואר צפוי אף להיות גבוה במעט מממוצע המשכנתאות החודשי בשנת 2013, שהיתה שנה שבה נרשמו ביקושי משכנתאות גבוהים מהרגיל.

 

מכאן, שהערכות הבנקים לפברואר מצביעות על היקף גדול יחסית של משכנתאות והמשך ביקוש גבוה לדירות בקרב הציבור.

הנתונים מעניינים במיוחד לאור ההחלטה המפתיעה של הוועדה המוניטרית של בנק ישראל השבוע, להוריד את הריבית ברבע אחוז לשיעור של 0.75%. הורדת הריבית צפויה להמשיך וללבות את הביקושים הגבוהים ובמערכת הבנקאית מציינים כי אם אלו אכן ימשיכו לעלות, בנק ישראל יצטרך להוציא הגבלות חדשות לנוטלי המשכנתאות כדי להילחם עם הביקושים.

 

קרנית פלוג נגידת בנק ישראל קרנית פלוג נגידת בנק ישראל צילום: בלומברג

 

במערכת הבנקאית מסבירים כי הביקושים הגבוהים למשכנתאות נובעים משתי סיבות עיקריות: הראשונה היא השביתה של עובדי הטאבו בינואר האחרון שנמשכה 19 יום. עקב השביתה, עשרות אלפי עסקאות בענף הנדל"ן לא יצאו לפועל או שנעצרו לחולטין. השביתה פגעה גם בזוגות צעירים רבים, מאחר שבהיעדר הסדרת הרישום בטאבו לא ניתן ליטול משכנתא.

הסיבה השנייה היא השיא של יותר מעשור שנרשם ברכישת דירות בחודש דצמבר האחרון, אז דיווח האוצר על זינוק של 47% בדירות שנרכשו.

 

באופן כללי, ביקושי המשכנתאות נרשמים על עסקאות שבוצעו בחודשיים-שלושה שלפני כן ולכן עסקאות שנעשו בחודש דצמבר באות לידי ביטוי בשוק המשכנתאות בחודש פברואר.

 

גורמים במערכת הבנקאית הזהירו בשיחה עם "כלכליסט" כי עקב הורדת הריבית, קצב המשכנתאות הגבוה לא צפוי להיחלש בחודשים הקרובים.

 

לפי אותם גורמים קיימת כיום בשוק הדיור ציפייה להורדת מחירי דירות בעקבות ההצהרות האחרונות של הממשלה, אך להורדת ריבית בנק ישראל יש השפעה משמעותית יותר והיא מעודדת משקיעים וזוגות צעירים לקחת משכנתא.

 

בשנת 2013 היקף המשכנתאות הכולל שנרשם הצביע על שיא שנתי של כ־51.7 מיליארד שקל, עלייה של 10.6% לעומת היקף המשכנתאות שניטלו בשנת 2012.

 

לביקושים הערים למשכנתאות שנרשמו מתחילת השנה תרמה ירידה כוללת של 1% בשיעור ריבית בנק ישראל, וכאמור, הורדת הריבית האחרונה צפויה להמשיך את המגמה. במערך המשכנתאות בבנקים מציינים כי ההגבלות האחרונות של בנק ישראל היו אפקטיביות למדי ואיזנו מעט את השוק הרותח.

 

בנק ישראל פרסם לאחרונה שתי הגבלות משמעותיות בשוק המשכנתאות: האחת קובעת שאוכלוסיית המשקיעים צריכה להעמיד הון של חצי מנכס הדירה לפני שתוכל ליטול משכנתא ואילו המגבלה השנייה קבעה כי היקף המשכנתא שנוטל הלווה לא יכול לעלות על חצי מהכנסה החודשית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x