$
חדשות נדל"ן

בנק ישראל: היקף משכנתא ממוצעת עלה בדצמבר ב-3.7% ל-601 אלף שקל

עם זאת, נראה כי הציבור הפנים את מגבלות בנק ישראל, כאשר לראשונה שיעור המשכנתאות בהן ההחזר החודשי עולה על 40% מההכנסה החודשית צנח ב-56%

שניר הנדלר 14:0628.01.14

סך המשכנתאות שהעניקו הבנקים בחודש דצמבר ובהן שיעור החזר מההכנסה של יותר מ-40% בדצמבר רשם ירידה חדה, כך עולה מנתונים שפרסם היום (ג') בנק ישראל. על פי הנתונים שיעור משכנתאות אלה עמד בדצמבר על 6.9% מסך המשכנתאות שניטלו. בהשוואה לחודש אוגוסט בו ניטלו 15.9% משכנתאות בה שיעור ההחזר מההכנסה עלה על 40%, מדובר בצניחה של 56% בנתון. הנתונים משקפים במלואם לראשונה את ההגבלות האחרונות שהטיל בנק ישראל על המשכנתאות שמעניקים הבנקים.

 

לפי ההגבלות, שנכנסו לתוקף ב-1 בספטמבר, הבנקים נדרשים לרתק הון רב יותר במקרה בו יחליטו להעניק משכנתאות ששיעור ההחזר החודשי שלהן מההכנסה החודשית גבוה מ-40%. מהלך זה הביא למעשה להתייקרות משכנתאות מהסוג הזה.

 

נוטלי משכנתאות שקיבלו מהבנקים אישור עקרוני למשכנתא טרם כניסת המגבלות לתוקף, זכו לקיבוע תנאי האשראי לשלושה חודשים, כך שהחל מה-1 בדצמבר, כל נוטלי המשכנתאות שיבקשו לקחת משכנתאות מסוג זה, ידרשו לשלם החזר גבוה יותר ממה שהיו נדרשים לפני כניסתן של המגבלות לתוקף.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

על אף הירידה החדה בנתון זה, היקף המשכנתאות בדצמבר עמד על כ-4.7 מיליארד שקל – גבוה מהממוצע החודשי ב-10%.

 

עוד עולה מנתוני בנק ישראל כי היקף המשכנתא הממוצעת בדצמבר עמדה על 601 אלף שקל, עלייה של 3.7% לעומת המשכנתא הממוצעת בנובמבר 2013.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x