$
חדשות נדל"ן

בעלי הנחלות נגד המינהל: הוגשה תביעה ייצוגית בסך 25 מיליון שקלים

לטענת התובעת שבבעלותה משק חקלאי במרכז הארץ, המינהל גבה ממנה וממאות בעלי זכויות נוספים סכומים גדולים על שימוש לא חקלאי בשטח המגורים בנחלה, בניגוד להחלטה של מועצת מקרקעי ישראל שדווקא עודדה את הסדרת שימושים אלה

עינת פז-פרנקל 15:1006.01.14

תביעה ייצוגית הוגשה הבוקר (ב') לבית המשפט המחוזי-מרכז בלוד נגד רשות מקרקעי ישראל בשל גבייה עודפת, ומנוגדת להחלטת מועצת מקרקעי ישראל, של דמי שימוש חורג (לא חקלאי) בנחלות חקלאיות.

 

לטענת העותרים, המינהל "גבה שלא כדין" ממאות בעלי זכויות בנחלות סכומים גדולים בגין שימוש בקרקע. התביעה הייצוגית מוערכת על ידי התובעים ב-25 מיליון שקל.

 

התביעה הוגשה על ידי בעלת משק חקלאי במושב במרכז הארץ באמצעות עוה"ד דורון רדעי וניצן גדות ממשרד רדעי-גדות, ובמסגרתה נטען כי המינהל פועל בניגוד להחלטת מועצת מינהל מקרקעי ישראל מספר 1265, העוסקת בשימוש לתעסוקה לא חקלאית בחלקת המגורים של הנחלה, שהתקבלה ב- 29.10.2012.

 

 

קרקע חקלאית במרכז הארץ. אילוסטרציה קרקע חקלאית במרכז הארץ. אילוסטרציה צילום: אוראל כהן

 

מדובר בהחלטה שמעניקה תמריץ לבעלי נחלות חקלאיות במושבים להסדיר שימושים לא חקלאייים בחלקות המגורים שלהם (בשטח הנחלה), ומעודדת את מי שפעל להסדרת השימוש בתוך שנתיים מיום אישור ההחלטה, לקבל מהמינהל פטור מתשלום דמי שימוש חורג רטרואקטיבית על תקופה העולה על ארבע שנים.

 

בבקשה לתביעה הייצוגית נטען כי, המינהל מתעלם מהוראת הפטור ובפועל הוא נוהג לחייב בעלי נחלות בתשלום דמי שימוש חורג עבור תקופה של 10 שנים לאחור.

 

מדובר בתביעה שנוגעת לכל בעלי הזכויות בנחלות שהסדירו את השימוש החורג בנחלתם מכוח הוראות החלטה 1265, ובמסגרתה התבקש בית המשפט להורות למינהל להשיב את הכספים שנגבו בגביית יתר או שלא כדין. התביעה הוערכה על סך של 25 מיליון שקל, על יסוד הנחה כי מדובר לפחות ב-500 בעלי נחלות ובסכום ממוצע של 50 אלף שקל שנגבו מכל אחד מהם.

 

מרשות מקרקעי ישראל טרם נתקבלה תגובה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x