$
חדשות נדל"ן

בעקבות עליית המע"מ: צניחה של 21% במכירת דירות

כצפוי, לאחר שיא במכירת דירות שנרשם בחודש מאי רגע לפני עליית המע"מ, נתוני חודש יוני שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביעים על צניחה דרמטית במכירת דירות חדשות

עינת פז-פרנקל 13:3231.07.13
צניחה של 21% במכירת דירות בחודש בו נכנסה לתוקפה עליית המע"מ: ביוני נמכרו 1,936 דירות חדשות, לעומת 2,466 יחידות דיור שנמכרו בחודש מאי השנה. בהשוואה ליוני אשתקד, מדובר בירידה של 8%, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

 

בנייה חדשה. המע"מ עלה והרוכשים נעלמו בנייה חדשה. המע"מ עלה והרוכשים נעלמו צילום: ענר גרין

 

יצויין כי בחודש מאי, לפני עליית המע"מ, נרשם שיא חודשי במכירת דירות, שכמותו לא נראה בארבע השנים האחרונות.

 

עוד עולה מנתוני הלמ"ס, כי הביקוש לדירות – נתון הכולל הן דירות חדשות שנמכרו ודירות שהוחל בבנייתן שלא למטרות מכירה (קבוצות רכישה, בנה ביתך וכד') – נפל ב-12% ממאי ליוני ועמד על 3,282 יח"ד. בהשוואה ליוני 2012, מדובר בירידה של 9.5%.

 

סיכום חצי שנתי: ירושלים הובילה את הביקושים- בגלל המענקים המיוחדים

 

במחצית הראשונה של השנה, הביקוש הגבוה ביותר לדיור, בהיקף של 1,403 יחידות דיור, נרשם בעיר ירושלים; בתל אביב הסתכם הביקוש ה-1,207 יחידות דיור; ובפתח תקווה עמד הביקוש לדירות על 905 יחידות דיור.

 

במשרד הבינוי והשיכון מייחסים את הביקוש הגבוה לדירות בירושלים למענק ירושלים, הניתן למי שלא הייתה בבעלותו דירה בעבר ורוכש את דירתו הראשונה בבירה.

 

לאחרונה אושר כי מענק ירושלים בגובה של עד 100 אלף שקל ימשיך להינתן למי שרוכש את דירתו הראשונה בירושלים מקבלן עד סוף אוקטובר 2013. מדובר ברוכשי דירה בבנייה רוויה (בביניינים) שעלותה עד 1.8 מיליון שקל. "המענק הביא זוגות רבים לממש את האפשרות לרכוש דירה בירושלים. אני מקווה שזוגות רבים נוספים יממשו את הזכות החד-פעמית שנוצרה לממש את המענק, ואני קורא לצעירים לקבוע את מגוריהם בירושלים", מסר שר השיכון אורי אריאל.

 

בסך הכל, נמכרו בפועל בחודשים ינואר עד יוני כ-12.3 אלף יחידות דיור, עלייה של כ-19% בהשוואה למחצית הראשונה של 2012. בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נרשמה עלייה במספר הדירות החדשות שנמכרו: במחוז הצפון נרשם זינוק של כ-67%; במחוז חיפה – של כ-60%; במחוז תל אביב – של כ-37%; במחוז ירושלים – חלה עלייה של כ-22%, ובמחוז המרכז – עלייה של כ-7%. לעומת זאת, נרשמה ירידה של כ-16% במחוז הדרום.

 

הביקוש בירידה? גם היצע הדירות החדשות במגמת ירידה

 

מנתוני הלמ"ס עולה עוד, כי מלאי הדירות המוצע למכירה על-ידי הקבלנים ירד: מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה בסוף יוני 2013 (כ-22 אלף דירות) היה נמוך בכ-1.1% מזה שנרשם בסוף יוני 2012.

 

מכלל הדירות החדשות שנותרו למכירה, כ-35% מוצעות למכירה במחוז המרכז, כ-16% וכ-15% בכל אחד מהמחוזות תל אביב וירושלים, בהתאמה, כ-13% במחוז הדרום, כ-11% במחוז חיפה וכ-6% במחוז הצפון.

 

בהשוואה לסוף יוני 2012, נרשמה עלייה במלאי של כ-85% במחוז הצפון ושל כ-34% בכל אחד מהמחוזות ירושלים וחיפה. לעומת זאת, נרשמה ירידה של כ- 19% בכל אחד מהמחוזות הדרום והמרכז ושל כ-5% במחוז תל אביב. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x