$
חדשות נדל"ן

הקו הקרקעי: השמאים מפעילים קו חם לייעוץ בנושא הפקעות

ההחלטה על פתיחת הקו התקבלה בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון שניתן בחודש שעבר בעניין הפקעות עבר

לשכת שמאי המקרקעין פתחה אתמול קו חם שיעניק ייעוץ חינם לבעלי קרקעות שהופקעו על ידי המדינה לפני עשרות שנים. ההחלטה על פתיחת הקו התקבלה בעקבות פסק דין של בית המשפט העליון שניתן בחודש שעבר בעניין הפקעות עבר. לדברי יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס, ללשכה כבר הגיעה שורת פניות מאזרחים שקרקעותיהם הופקעו לטובת כבישים, בסיסים צבאיים ואפילו קרקעות שהופקעו וכבר נמכרו על ידי הרשויות ליזמים פרטיים.

 

פסק הדין של העליון, שעסק בעיזבונו של אדוארד ארידור, ראש עיריית פתח תקווה המנוח, עסק בשאלה האם חלה התיישנות על תביעות פיצויים בגין הפקעה אף שחלפו 40 שנה מאז ההפקעה. בעניין זה קבע בג"ץ כי חוק ההתיישנות חל גם בנושא הפקעת קרקע ותקופת ההתיישנות תעמוד על שבע שנים. בית המשפט לא הכריע בזמנו מה קורה במקרה שבו הקרקע הופקעה אך לא נתפסה בפועל.

 

אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס, יו"ר לשכת השמאים צילום: כפיר סיון

 

בפסק הדין שניתן בחודש שעבר הכריע בית המשפט כי מירוץ ההתיישנות, כלומר היום שבו המחוקק יחל לספור את שבע השנים, יהיה רק מרגע תפיסת הקרקע על ידי הגוף שהפקיע אותה. בנוסף נקבע כי מכיוון שהחוק עד כה היה מעורפל ולא ברור, בשלוש השנים הקרובות ייפתח חלון הזדמנויות להגשת תביעות על ידי אזרחים שרכושם הופקע בעבר להגיש את תביעותיהם גם אם הקרקע הופקעה לפני עשרות שנים. לדברי דנוס, "זהו פסק דין חשוב, שיוכל לפצות אנשים שנפגעו מהפקעה וחשבו שנסתם הגולל על תביעתם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x