$
ועידת הנדל"ן 2013

ועידת הנדל"ן

אורי יוגב: חייבים לבטל את מס הרכישה

יועצו של רה"מ בוועידת הנדל"ן של "כלכליסט": "כשהצעתי את זה בעבר כמעט ירו בי". לדבריו, המהלך יעשה שינוי משמעותי בהיצע הדירות. ראש אגף התקציבים לשעבר אמר עוד: "הדרך שבה מחירים יירדו היא שיקנעם וקריית גת יהיו קרובות לתל אביב"

ליאור גוטמן 11:0619.03.13

"מס הרכישה הוא אחד המסים הכי לא נכונים שנשארו בישראל. ולכן, צריך לבטל לאלתר הן את הפטור ממס על דירות להשכרה והן את מס הרכישה על דירות" - כך אמר אורי יוגב, יועץ לראש הממשלה ולשעבר ראש אגף התקציבים באוצר בוועידת הנדל"ן 2013 של "כלכליסט".

 

לדברי יוגב, "שני מהלכים אלו יקטינו את המוטיבציה של משקיעים לרכוש דירות. ביטול מס הרכישה יאפשר למשקיעים שרוצים למכור דירה לא להיכנס לשיקול שיוטל עליהם מס מחזור ברגע המימוש של הנכס. מדובר במהלך פיסקאלי נייטרלי שיעשה שינוי משמעותי בהיצע הדירות ברגע שנעשה את זה"

 

יוגב, שכיהן בעבר כראש אגף התקציבים תחת שר האוצר בנימין נתניהו ומכהן כיום כיועץ לראש הממשלה בנושא שינויים מבניים במשק, מבין שהמהלך יתקל בביקורת מצד רשות המסים. "אני אולי רק יועץ לרה"מ ולא בטוח שאצליח כי מדובר בעלות של כמילארד שקל. כשהצעתי את זה בעבר באגף תקציבים כמעט ירו בי". עם זאת, לטענתו, הסיכוי שהמהלך יקודם במשגרת הממשלה הנוכחית גבוה.

 


 

אורי יוגב, לשעבר ראש אגף התקציבים במשרד האוצר אורי יוגב, לשעבר ראש אגף התקציבים במשרד האוצר צילום: נמרוד גליקמן

 

הריבית במשק חייבת להישאר ברמה נמוכה

 

בהתייחסו למצוקת הדיור הציג יוגב את שני צדדי המשוואה. "אנחנו מדינה צעירה ורמת החיים בסך הכול עולה, כך שכן צפוי גידול בביקוש ובסטנדרטים שמשפיעים על השוק. ברמה הפשוטה של הכלכלה יש ביקוש והיצע וגובה העקומות מושפע מעלויות הבנייה. התחום הראשון הוא המימון וכאן יש את הריבית של בנק ישראל. נכון להיום היא נמוכה והיא צריכה להישאר שם, זה דוחף מאוד את הביקוש לדיור וזול יותר לקחת הלוואות. גם המדיניות של בנק ישראל - שהגביל מינוף דירה מעבר לרף של 75%, נכון - כי מצב אחר עלול להיות מסוכן".

 

 

לקרב את יקנעם וקריית גת לתל אביב

 

בצד ההיצע הזכיר יוגב את מספר הקרקעות המועט שפנוית לבנייה. "מדובר באבן ריחיים על ענף הדיור בישראל שלא משפיע רק על המחירים אלא גם על ההיצע, כיוון שמחיר הקרקע הוא פונקציה של מחיר הדירה. צריך להגיע למצב שפונקציית המטרה של מינהל מקרקעי ישראל תהיה שיווק כמה שיותר קרקע וכמה שיותר מהר, בלי קשר למחיר התמורה. אולם הבעיה מספר אחת של ענף המקרקעין כולו הוא יכולת קבלת האישורים הנלווים. אני מקווה שזה ייסגר במסגרת רפורמת התכנון והבנייה כך שתשתפר היכולת לנהל את תהליכי התכנון", אמר.

 

הנושא השלישי שיוגב מאמין בו כזרז לשיפור מצוקת הדיור בישראל הוא שכלול נושא התחבורה וחיבור המרכז לפריפריה באמצעות רשת מסילות וכבישים. "הדרך שבה מחירים ירדו היא שיקנעם וקריית גת יהיו קרובות לתל אביב. חייבים שלא לפגוע בפיתוח תשתיות תחבורה בממשלה הקרובה", סיכם
בטל שלח
    לכל התגובות
    x