שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

משרד האוצר: זינוק של 18% ברכישת דירות ב-2012

לפי סקירת אורות אדומים, בשנה שעברה נרכשו 102 אלף דירות. הנחיות בנק ישראל גרמו לכך שחלקם של המשקיעים מסך רוכשי הדירות הצטמצם ל-22.3%. עם זאת, באוצר מציינים שנתונים ראשוניים מינואר מצביעים על ירידה משמעותית במספר העסקאות לעומת דצמבר

השפעות המחאה החברתית הולכות ומתרחקות משוק הנדל"ן? אם מתייחסים לדו"ח אורות אדומים שפרסם היום (א') משרד האוצר - התשובה חיובית. מהדו"ח עולה כי בשנת 2012 נמכרו 102 אלף דירות בסך הכול, מספר המשקף עליה של 18% בהשוואה לשנת 2011.

 

מהדו"ח ניתן גם ללמוד על עלייה ברורה במספר העסקאות שנסגרו החל מספטמבר 2012 שהגיעה לשיא בחודש דצמבר 2012 בו נמכרו 10,700 דירות, מספר המשקף עלייה של 11% בהשוואה לחודש נובמבר, זאת בהמשך לעלייה של כ-21% בהשוואה לחודש אוקטובר שאופיין ברמת מכירות נמוכה בגלל תקופת החגים.

 

המשקיעים עוזבים בהדרגתיות

 

במשרד האוצר מצביעים על ירידה במספר המשקיעים מסך רוכשי הדירות מאז אוקטובר האחרון. ההסבר לכך על פי האוצר הוא הנחיית בנק ישראל שפורסמה בחודש זה וקבעה להגבלות בשיעור מימון המשכנתא למחזיקי דירה ראשונה. מספר המשקיעים ירד משיעור של 23.8% בחודש אוקטובר, ל-22.6% בנובמבר. בחודש דצמבר שיעור המשקיעים כבר עמד על 22.3% מסך רוכשי הדירות.

 

אתר בנייה. בדצמבר בלבד נרשמו 10,700 עסקאות אתר בנייה. בדצמבר בלבד נרשמו 10,700 עסקאות צילום: עמית מגל

 

האזורים שבהם נרשמו ירידות בשיעור המשקיעים הם תל אביב, ירושלים ואזור השרון. בחיפה לעומת זאת מספר המשקיעים עלה ב-2%.

 

ירידה ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים

 

בחודש דצמבר נרשמה ירידה מתונה של כ-1.4% ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים בהשוואה לחודש הקודם, זאת לאחר עליה חדה של 29% בנובמבר. ירידה זו מוסברת בחלקה בירידה חדה של 33% ברכישות הזוגות הצעירים באזור השפלה, לאחר עלייה של 46% בחודש הקודם. אם מנכים את אזור השפלה נרשמה עליה של 6% ברכישת דירות ע"י זוגות צעירים בדצמבר בהשוואה לחודש הקודם ועלייה של 32% בהשוואה לדצמבר 2011.

 

למרות שבסיכום 2012 הנתונים מצביעים על עלייה ברמת עסקאות, ממשרד האוצר נמסר כי נתונים ראשוניים שנאספו בחודש ינואר 2013 מצביעים על ירידה משמעותית במספר העסקאות בהשוואה לדצמבר. משקל המשקיעים לעומת זאת בסך העסקאות נותר ללא שינוי משמעותי.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x