חדשות נדל"ן

סקר השמאי הממשלתי: עליות מחירים קלות במרבית הערים

השמאי: "הרבעון האחרון היה רדום ואנמי"; הרצליה בלטה עם עלייה של 4%. מנגד, בירושלים חלה ירידה של 2% במחירי דירות 4 חדרים. חלק מן העליות הן בשל רוכשי דירות חדשות שסגרו העסקה לפני עליית המע"מ

דותן לוי 12:1918.11.12

שינויים קלים במחירי הדירות מיד שנייה ברבעון השלישי של 2012, כך עולה מסקירה של השמאי הממשלתי טל אלדורטי ממשרד המשפטים. לפי הסקירה, ברבעון השלישי בוצעו כ-5,300 עסקאות. הסקירה בודקת רק דירות 4 חדרים מיד שנייה ב-16 ערים שונות ברחבי הארץ.

לפי הסקירה, בהשוואה לרבעון הקודם, חל שינוי של 1% בממוצע כלל ארצי (בין 16 הערים שנבדקו). הערים שבהן חלו עליות מחירים מעבר לממוצע הן: הרצליה עם עליית מחירים של 4%, באר שבע – 3%, תל אביב – 3% ורחובות ונתניה – 2%. מנגד, שתי הערים היחידות בהן נרשמו ירידות מחירים הן מודיעין – 1% וירושלים עם ירידה של 2%.

 


 

בתוך כך, אלדורטי מדגיש בסקירתו, כי הסקירה מתייחסת לתקופה שקדמה להוראות האחרונות של בנק ישראל בעניין הקשחת תנאי ההלוואות לדיור למשקיעים וכן לפני ההכרזה על בחירות. "ככל שלהוראות אלה תהיה השפעה – היא תבוא לידי ביטוי בסקירה לרבעון הבא", לשון הסקירה.

 

השמאי הממשלתי טל אלדורטי השמאי הממשלתי טל אלדורטי

 

בהתייחסו לנתוני חודש ספטמבר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בהן חלה ירידה חדה בהיקף העסקאות (בין היתר על רקע החגים) אמר אלדורטי, "בחודש ספטמבר היו עליות בהיקף העסקאות בדירות החדשות בעקבות החגים, אך גם לאור זאת שרוכשי דירות חדשות ב-2 מיליון שקל ביקשו לסגור את העסקה לפני עליית המע"מ. בשוק הדירות מיד שנייה לא היו דרמות ברבעון הזה, השוק נמצא בקיפאון והנתונים משקפים זאת היטב, הרבעון היה רדום ואנמי. הציבור כבר מבין שהפתעות גדולות לא יהיו".

 

 טבלת שינויים במחירי הדירות ברבעון השלישי של 2012 לפי סקר השמאי הממשלתי טבלת שינויים במחירי הדירות ברבעון השלישי של 2012 לפי סקר השמאי הממשלתי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x