$
חדשות נדל

לאחר 20 שנה: נחתם הסכם עקרונות לפינוי שדה דב ב-2016

המדינה חתמה הבוקר על הסכם עם רשות מקרקעי ישראל ורש"ת לפינוי שדה התעופה בצפון תל אביב. במקומו תוקם שכונת ענק של 12 אלף יחידות דיור

שי פאוזנר 12:2105.09.12

המתנה של יותר מעשרים שנה לאישור תוכנית לפינוי שדה התעופה דב בצפון תל אביב הגיע לקיצה. ל"כלכליסט" נודע כי הבוקר נחתם הסכם עקרונות לפינוי השדה על ידי רשות שדות התעופה, משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל) לפיו השדה יפונה בשנת 2016 ובמקומו תוקם בהמשך שכונת ענק של 12 אלף יחידות דיור.

מה שסלל את הדרך להסכם היתה החלטת ממשלה שיזם שר השיכון אריאל אטיאס לפיה, הפינוי ימומן בחלקו הגדול על ידי רשות מקרקעי ישראל. 

 

על פי ההסכם, תפנה רשות שדות התעופה את השדה ותחדל לפעול בו ב־30 ביוני 2016. חלק מהפעילות של השדה תועבר עד אז לטרימנל 1 של שדה התעופה בן גוריון וחלקה למקומות אחרים. ההסכם תלוי בביצוע הסכם קודם עם משרד הביטחון לפינוי שטחי מחנה חיל האוויר שבמקום.

 

שדה דב שדה דב צילום: גלעד קוולרציק

 

במסגרת זו הוסכם שרשות מקרקעי ישראל תעביר לידי רש"ת את שטחיו של מחנה חיל האוויר בח"א־27 שפעל עד לפני כשנתיים במתחם נתב"ג לצורך הכשרתו לפעילות אזרחית, כדי לקלוט חלק מפעילות שדה דב. יחד עם רשות מקרקעי ישראל, תפעל רש"ת גם להסיר את תביעותיה מחברת ארקיע שנושא עלות ההגירה של החברה משדה דב וזכויות בעלות ושימוש בשטחי השדה. בעניין זה הוחלט כי רשות מקרקעי ישראל תישא בעלויות העברת פעילות שדה דב לנתב"ג והכשרת שטח הבסיס הצבאי לשעבר וטרמינל 1 בו לפעילות זו. בחינת העלויות תבוצע בהמשך להסכם זה על ידי שלושת השותפים לו. התשלום, כך עולה מההסכם יבוצע מקיזוז תשלומים המגיעים לרשות מקרקעי ישראל לפי ההסכם הקיים כיום בין רש"ת והמדינה.

 

כמו כן, רש"ת תפעל בתיאום עם רשות מקרקעי ישראל עד לחתימת הסכם מפורט בין הצדדים לקבלת הודעת שר התחבורה על אי הערכת צו רשות שדות התעופה המאפשר מתן שירותים בשדה הצבאי שאינו שדה תעופה של רש"ת. ההסכם קובע עוד כי במידה ורש"ת לא תחדל מפעילותה בשדה דב כתוצאה מגורמים התלויים רק בה, היא תשלם לרשות מקרקעי ישראל את ערך הקרקע שהוקצה לעניין זה עבורה בשטח בח"א־27.

 

ההסכם מותיר אפשרות של דחיית הפינוי המלא של השדה בהחלטה משותפת של הצדדים. על פי ההסכם תפעל רשות שדות התעופה אישרה כי רק לאחר פינוי המתחם תתאפשר הגדלת פעילותן של חברות הטיסה האזרחיות בנתב"ג.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x