$
חדשות נדל"ן

משרד הביטחון יקבל 1.9 מיליארד שקל עבור קרקעות בסיסי צה"ל שיפונו

משרדי האוצר, הביטחון והשיכון חתמו על הסכם לפינוי חמישה בסיסים במרכז הארץ. על הקרקעות שיתפנו ניתן להקים 35 אלף יחידות דיור

דותן לוי 14:3125.06.12

ההסכם בין משרדי הביטחון, האוצר, השיכון ומינהל מקרקעי ישראל לפינוי מחנות צה"ל  נחתם היום (ב'). הסכם זה מסמל את סיום חילוקי הדעות הרבים שהתגלעו בין המשרדים השונים ואת תחילתו של מהלך אשר יוביל לפינוי חמישה בסיסים מרכזיים הממוקמים במרכז הארץ. על הקרקעות שיתפנו ניתן יהיה לבנות כ-26.6 אלף יחידות דיור. זאת בנוסף לשיווקם של עוד 9,000 יחידות דיור על שטחי קרקעות צריפין אשר אינם קשורים להסכם שנחתם היום.

 

בעקבות ההסכם יקבל משרד הביטחון 1.9 מיליארד שקל עבור הקרקעות מהאוצר וממנהל מקרקעי ישראל. סכום זה יתקבל במשך תקופה של שבע שנים בהתאם לאבני דרך שיקבעו מראש ובהתחשב בקצב ויכולת שיווק הקרקעות. על פי ההסכם, 500 מיליון שקל יתקבלו כבר השנה, ובהמשך יתקבלו 200 מיליון שקל מדי שנה.

 

מימין בנצי ליברמן, אריאל אטיאס, הראל לוקר וסגן הממונה על התקציבים באוצר ראובן קוגן מימין בנצי ליברמן, אריאל אטיאס, הראל לוקר וסגן הממונה על התקציבים באוצר ראובן קוגן צילום: ששון תירם

 

במקביל יעביר מינהל מקרקעי ישראל למשרד הביטחון 60 מיליון שקל על פני תקופה של ארבע שנים עבור תכנון המתחמים. 15 מיליון שקל יעברו בתוך חודשיים והשאר יעברו במהלך שלוש השנים הקרובות.

 

בעקבות ההסכם יוביל משרד הביטחון תכנון אזרחי של חמישה מחנות גדולים במרכז הארץ, ובהם מחנה השלישות הראשית ברמת גן, מחנה הרודצקי שבגבול גבעתיים תל אביב ותל השומר. תכנונם יושלם בתוך שלוש עד חמש שנים. כמו כן תוך חמש עד שש שנים יושלם תכנונו של מחנה צריפין, ובהמשך יושלם תכנונו של מחנה סירקין.

 

צריפין. המחנה יפונה צריפין. המחנה יפונה צילום: אבי מועלם

 

עוד נקבע במסגרת ההסכם מנגנון מחויבות לתהליך, כך שככל שמשרד הביטחון ימהר לקדם את ההליכים התכנוניים הדרושים, כך הוא יתוגמל כלכלית על ידי מינהל מקרקעי ישראל. מנגנון זה צפוי להוות תמריץ משמעותי לקידום הפרויקטים. היתרון המרכזי הוא בכך שלא יהיה צורך להמתין לפינוי המחנות על מנת לקדם את התכנון (הכנת סקרים, מדידות, סקר קרקע היסטורי, נספח ביוב, נספח תחבורתי ועוד).

 

השר אריאל אטיאס ברך על ההתקדמות ואמר, "כי בעקבות החלטת מועצת מקרקעי ישראל, יוקצו קרוב לרבע מהדירות (23%) שיקומו בשטח שיפנו מחנות צה"ל לטובת דירות קטנות. אנו מבטיחים הקמתן של דירות ברות השגה לזוגות צעירים ולא רק דירות יוקרה למעמד הגבוה".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x