$
נדל"ן

הממשלה אישרה את הרפורמה בתכנון הנדל"ן

החלטת הממשלה התקבלה לאחר שעתירה של ארגונים ירוקים נדחתה על ידי בג"ץ ביום שישי. לאחר האישור צפויה עתה הרפורמה להגיע להצבעה בכנסת

שי פאוזנר 14:1514.03.10

הממשלה אישרה היום (א') את התוכנית של ראש הממשלה לרפורמה בחוק התכנון והבנייה. לאחר האישור צפויה עתה הרפורמה להגיע להצבעה בכנסת.

 

החלטת הממשלה התקבלה לאחר שעתירה של ארגונים ירוקים נדחתה על ידי בג"ץ ביום שישי. השר היחיד שהתנגד לרפורמה בישיבת הממשלה היה השר להגנת

הסביבה, גלעד ארדן, שמחה על ההחלטה לפיה ישונה הרכב ועדות התכנון ויוספו להן נציגי ממשל רבים, וכך יקטן בהן חלקם של נציגי הירוקים.

 

הארגונים הירוקים פנו לבג"ץ לפני כעשרה ימים בדרישה לאפשר להם זמן רב יותר מ-20 יום להתנגד לרפורמה. ביום חמישי האחרון אישרה ועדת השרים את הרפורמה למרות המלצת בג"ץ בשבוע שעבר. החלטת בג"ץ ביום שישי ניתנה לאחר סייג שהוכנס להחלטת ועדת השרים לפיו, לאחר אישור הממשלה יבחנו שוב כמה סעיפים ברפורמה במהלך הליך החקיקה בכנסת.

 

על פי בקשתו של השר מיכאל איתן (ליכוד), נכללה בהחלטת ועדת השרים קביעה לפיה היא תתכנס לדיון נוסף במהלך חודש אפריל, אשר יוקדש להערות המועצה לתכנון ובנייה והשגות ארגונים סביבתיים.

 

הרפורמה בתכנון הבניה נועדה להקל ולקצר הליכים ביורוקרטיים בתחום זה ומבוססת על תוכנית של ארגוני הקבלנים - לפיה, תתאפשר בנייה כשנה בלבד לאחר הגשת התוכניות לוועדות הרלוונטיות. התוצאה שלה תיהיה החלשת הוועדות המחוזיות והעברת סמכויות מהן לוועדות מקומיות. ביקורת רבה הושמעה לאחרונה על ידי גופים ירוקים בעניין הפגיעה בשטחים פחותים הצפויה על רקע הרצון לאשר בנייה בקלות ונושאים נוספים שלא טופלו לדעתם בתוכנית החדשה.

 

בין המתנגדים היו גם נציגי מועצות מקומיות שחוששים לדבריהם כי הציבור יוחלש מאוד בוועדות המקומיות. בין השאר, חשף לאחרונה המטה לתכנון אחראי שמייצג חלק מהארגונים כי הרפורמה כוללת עשרות מינויים פוליטיים של שר הפנים.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב לאישור הממשלה ואמר בישבתה, "משולש הצמיחה שלנו הוא הרפורמה בתחבורה, במנהל מקרקעי ישראל ובתכנון ובבנייה. הקדשנו לכך ימים ולילות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x