שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

אטיאס לקבלנים: "רבותי, תרגיעו עם המחירים"

לדברי שר השיכון, "הקבלנים מציעים במכרזי המינהל הצעות הגבוהות ב-150% ממחירי המינימום". נשיא התאחדות הקבלנים: "המינהל מספסר בקרקעות המדינה"

"רבותי, תרגיעו עם המחירים". כך הגיב שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס על המתקפה של נציגי ענף הקבלנות על הדרך שבה המדינה מנהלת את מכרזי הקרקע של מינהל מקרקעי ישראל. הדברים נאמרו באספה הכללית של התאחדות הקבלנים בסוף השבוע בתל אביב, שבה נבחר ניסים בובליל לעוד קדנציה של שלוש

שנים כנשיא התאחדות הקבלנים.

 

בובליל הוביל את המתקפה נגד המינהל, טען שהגוף הזה "מספסר בקרקעות המדינה". לדבריו, מחירי המינימום שמציב המינהל במכרזיו גבוהים מאוד, ואינם מאפשרים להוזיל דירות. "אם יימשך המצב הנוכחי, זוגות צעירים לא יוכלו לקנות דירה במדינת ישראל", הזהיר בובליל, שסיפר על מכרז של המינהל לקרקע בבת ים שבו מחיר המינימום לקרקע של דירה בודדת תוקן לאחרונה מ־250 אלף שקל ללא פחות מ־720 אלף שקל למחיר הקרקע של כל יחידת דיור. "אם זה רק מחיר הקרקע, באיזה מחיר יימכרו הדירות?", שאל בובליל והוסיף שעד לפני שנה נמכרו באזור דירות בפחות ממיליון שקל, ושכיום המחירים גבוהים בהרבה.

 

גם משה גפני, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, נכח באירוע הקבלנים וגיבה את בובליל בהתקפתו על המינהל. "המינהל לא מאשר לקנות קרקעות במחיר סביר, וזה יוצר פערי מעמדות בחברה", אמר.

 

אטיאס הדגיש שמטרת פעילות משרדו היא לאפשר לזוגות צעירים לקנות דירה. הוא ציין שבחן לעומק את עלויות הקרקע במכרזים האחרונים שפרסם המינהל. "קרקע היא משאב שאמור לשמש את הציבור ולא את האוצר", פתח אטיאס. "הבעיה היא לא מחירי המינימום אלא שהקבלנים מציעים הצעות שגבוהות ב־150% ממחירי המינימום. אם אנחנו מוציאים ביבנה מכרז של המינהל במחיר מינימום של 80 אלף שקל ואתם מציעים יותר מ־300 אלף שקל לקרקע לפני פיתוח - מי אשם כאן?", הטיח בקבלנים. אטיאס הבטיח שבהמשך עתידה המדינה לפרסם עוד מכרזים, שבהם ישווקו 165 אלף יחידות דיור.

 

בנושא המחסור בידיים עובדות בשוק הנדל"ן פנה בובליל ואמר לשר אטיאס: "עם אילו עובדים בדיוק נבנה, אם מדינת ישראל העבירה החלטה להוציא מכאן ב־1 בינואר את כל העובדים הזרים?".

 

בובליל התייחס גם לבניית דירות קטנות, בנות שלושה חדרים ופחות, וטען שראשי הערים אינם מעוניינים לבנות בתחומם דירות קטנות, כיוון שהם רוצים למשוך אוכלוסיות חזקות ולא זוגות צעירים, שיחייבו אותם להשקיע בהקמת מוסדות חינוך ותרבות. "רק אם נוציא את הכוח מידי ראשי הערים, יוכלו זוגות צעירים להרשות לעצמם לקנות כאן דירה. בסופו של דבר מפנים כלפינו אצבע מאשימה בעניין המחירים, ואני רוצה להבהיר: אנחנו רוצים לבנות דירות קטנות, אבל צריכים גם להתפרנס".

 

בעניין תמ"א 38 האשים בובליל את הרשויות בכך שהן אינן מאפשרות להעביר את התוכנית לשלב הביצוע, והתריע מפני אסון טבע דוגמת רעש האדמה בהאיטי. "מי יעמוד פה ויסביר מדוע לא נעשה דבר בנושא, אם חלילה יקרה דבר כזה?".

אטיאס הסכים עם בוביל בנושא המחסור בדירות קטנות בערים, וציין שהוא מקדם חוק שיקבע מכסת מינימום לבניית דירות קטנות בפרויקטים חדשים, וזאת כדי לאפשר לבנות דירות זולות יחסית לזוגות צעירים. בנושא העובדים הזרים אמר השר שהוא מקדם תוכנית שכבר זכתה לתמיכת שר הביטחון לתת אישורים להעסיק עוד 10,000 עובדים פלסטינים בענף הבנייה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x